Správu o činnosti Státní veterinární správy podali ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád, MVDr. Tomáš Jarosil, ředitel odboru: Ochrany zdraví zvířat a MVDr. Veronika Vlasáková z oddělení bezpečnosti potravin.
V loňském roce bylo v tuzemských chovech drůbeže postupně potvrzeno 23 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1. Většina ohnisek byla zjištěna v malochovech drůbeže (17 případů). V komerčních chovech drůbeže bylo zjištěno šest ohnisek.
Stejný virus byl v loni potvrzen u 78 volně žijících ptáků na 25 různých místech ČR, jednalo se například o hromadné úhyny racků chechtavých či úhyny sokolů stěhovavých.
V závěru roku 2022 se nákaza dostala do historicky největšího chovu v ČR, na Tachovsku se v něm nacházelo 750 000 kusů nosnic, likvidace ohniska probíhala v lednu 2023
Koncem roku 2022 byl poblíž hranic s Polskem na Frýdlantsku po více než čtyřech letech potvrzen výskyt afrického moru prasat. V průběhu roku 2023 byla uplatňována opatření především v Libereckém kraji s přesahem do Středočeského kraje s cílem bránit šíření AMP
Celkem bylo loni v ČR potvrzeno 56 případů AMP v populaci divočáků, z toho 55případů na Frýdlantsku (45 uhynulých a 10 ulovených divočáků); jeden případ také u divočáka uloveného na Českolipsku
„Pozitivní je fakt, že se i díky přijímaným opatřením nákaza nedostala do žádného chovu prasat domácích a také to, že se z Libereckého kraje nerozšířila do dalších regionů ČR. Vedle toho se České republice loni v nákazové oblasti podařilo udržet všechny ostatní v minulosti získané příznivé statusy. Ty jsou nesmírně důležité zejména pro zahraniční obchod,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Veterinární inspektoři každý rok uskuteční tisíce kontrol zaměřených na dodržování podmínek welfare u hospodářských i zájmových zvířat.
Procento zjištěných závad v chovech hospodářských zvířat dosáhlo 20,3 % (předloni 21,4 %), u zájmových zvířat dosáhl podíl kontrol se závadou necelých 28,5 procenta (v roce 2022 to bylo 34 procent). Nejčastějšími nedostatky byly nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezajištění veterinární péče a nezabezpečení zvířete proti úniku.
V roce 2023 bylo v ČR vyhlášeno 93 ohnisek moru včelího plodu (v roce 2022 – 66). Nejvíce ohnisek je v Moravskoslezském (52) a Olomouckém (21) kraji
Od roku 2019 je prokazován v ČR výskyt hniloby včelího plodu. Celkem bylo loni evidováno 22 ohnisek HVP (2022 – 10 ohnisek). Výrazný růst především v Moravskoslezském kraji (13 ohnisek), Libereckém (8) a Královéhradeckém kraji (1)
Došlo ke zvýšení počtu skotu poraženého mimo jatky o 40 procent, od roku 2017 se počet ročně takto poražených zvířat více než ztrojnásobil. Znamená to zodpovědnější přístup chovatelů ke zvířatům, jež nemohou být přepravena na jatky.
Podrobnější informace najdete v Našem chovu 3/2024. *