16.11.2004 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cremona 2004: chov i technika

Každoročně proběhne v italské Cremoně veletrh Fiera di Cremona. Letos tento již v pořadí padesátý devátý navštívilo šedesát tisíc odborných návštěvníků. Produkty vhodné pro chovatele skotu, ovcí, prasat a králíků tam nabízelo osm stovek vystavovatelů ze 42 zemí světa. Akce vyvrcholila mezinárodní přehlídkou dojných plemen skotu.

Italian Trade Comission pozvala na veletrh delegace ze zemí střední a východní Evropy. ICE je aktivní celkem v osmdesáti zemích světa, včetně Česka. Letos se snažily jejím prostřednictvím italské firmy hledat možnosti zastoupení a prodeje především v nových zemích unie. Zájem informovat zahraničí odborníky projevila i holštýnská asociace ANFI, obchodní komora i zástupci mlékařského družstva.

Provincie Cremona
Hospodářská komora italské provincie uspořádala tiskovou konferenci, na které chtěla zástupce delegací ze střední a východní Evropy seznámit s programem M & M.
Jak v úvodu uvedl prezident komory, považují za největší problém zemědělství mléčné kvóty a bezpečnost potravin. Provincie Cremona je velkým zemědělským producentem. Nachází se v ní 50 mlékáren. Lokální produkce mléka dosahuje 3,2 mil. litru a v ostatních oblastech 7,5 mil. litru. Nejznámější sýry jsou Grana Padano a Provolone. Celkem jde o produkci na úrovni 10 % celé Itálie.
Co je však důležité, je vysoká zdravotní úroveň cremonských chovů. Díky tomuto získanému standardu mohou vyvážet hovězí do celého světa. ISO standardy má polovina podniků. Cremona má exportní povolení i do USA, Japonska a Ruska.
V provincii chovají i 850 000 prasat na 400 farmách. Přitom ve třech velkých jatkách porazí 1,5 mil. prasat ročně a na 40 malých 100 tisíc. Celková roční produkce dosahuje 1,6 mil. prasat. V Cremoně se vyrobí 12 % vepřového z celé Itálie.

Co je M & M?
Jde o zkratku milk and meat: mléko a maso. Projekt proběhne ve spolupráci regionu Lombardie, provincie Cremona, hospodářské komory, univerzity, svazů a dalších. Garantem je dr. Giancarlo Beluzzi. Vychází ze směrnic unie 178/02 a 852-853-854-882/04. Orientuje se na bezpečnost potravin a zdraví lidí. „Chceme využít dvacetileté zkušenosti v unii,“ vysvětlují Italové.
V první části půjde o informaci a diskusi, tedy o rozšíření znalostí lidí o politické a ekonomické souvislosti. Půjde o formu diskuse například se spotřebiteli, studenty a asociacemi. Proběhnou dva generální mítinky a osm odborných na témata: legislativa, hygienické požadavky, bezpečnost potravin a odpovědnost výrobců, úřední kontrola a jiné. V druhé části nabízejí garanti možnost odborné stáže v délce jednoho až tří týdnů, z toho více než 40 % času stráví vybraní zájemci v terénu nebo na farmách. Všichni, kteří by se rádi projektu zúčastnili, mají možnost kontaktovat koordinátory, e-mailové adresy jsou k dispozici v naší redakci.

Diana opět šampiónkou
Sobotní odpoledne a večer na cremonském výstavišti zcela ovládly italské holštýnky. V hale, která se postupně plnila tisíci chovateli, rozhodoval Guiseppe Quani a pět klasifikátorů z různých regionů. Titul absolutní šampiónky získal chovatel Claudio Acerbi z Alpag Holsteins za loňskou vítězku Bel Mtoto Dianu. Ta je dcerou Mtota, otec matky Skychief. Narodila se 6. ledna 1999. Nyní je na třetí laktaci, za 305 dní druhé laktace nadojila 12 119 kg mléka, se 3,9 % tuku a 3,3 % bílkovin. Acerbi si ocenění odvezl z Cremony již počtvrté. Jako vícešampiónka se umístila Al-Pe Doriana z farmy Bel, dcera Bel-Rex Quartz, ta zároveň získala ocenění za nejlepší vemeno.
Chov holštýnského plemene je v Itálii na vysoké úrovni. To dokumentují aktuální výsledky kontroly užitkovosti: celkem 1,107 milionu holštýnek dojí v průměru za laktaci 8423 kg mléka s 3,59 % tuku a 3,3 % bílkovin (zdroj: ANAFI).

Buvoli – italská specialita
Velice zajímavá byla neobvyklá expozice vodních buvolů. Italští chovatelé patří ke špičce v chovu tohoto druhu. Asociace a plemenná kniha byly založeny v roce 1979. V roce 1998 bylo v plemenné knize zapsáno již 28 400 buvolích krav z 270 farem ve 33 provinciích. Nejvyšší koncentrace je v Campanii.
Buvoli se chovají hlavně na mléko, které slouží k výrobě italské speciality – sýra mozzarely. Konečný produkt nese ochrannou známku Campana Buffalo Mozzarella. Buvolice dojí i přes 3000 kg mléka za laktaci s v průměru 8,3 % tuku a 4,73 % bílkovin. Co je nejdůležitější – komodity buvolí mléko se netýká žádná evropská kvotace. I buvolí maso má velký ekonomický potenciál. Díky vynikajícím organoleptickým, nutričním a chemickým vlastnostem. Má velmi nízký obsah cholesterolu.

Duroc do parmské šunky
Přes stovku prasat hodnotila komise na cremonském výstavišti. Vyhlásili šampióny plemen duroc, italská landrase, large white a pietrain. Jak nám Italové sdělili, přes 60 % vepřového zpracovávají na tradiční produkty, například parmskou šunku. Z toho vychází i dva hybridizační modely. První pro tradiční směr, kdy se poráží ve hmotnosti kolem 150 až 160 kg i více. Na křížence large white a landrase se používá v otcovské pozici duroc, jako pevné odolné plemeno.
Ve druhém směru pro produkci čerstvého masa se využívá belgická landrase a na stres stabilní pietrain. Zvířata se poráží ve hmotnosti kolem 100 kg.

Technické novinky
Italští farmáři hospodaří na větších farmách. Tomu odpovídala i nabídka techniky na výstavišti. Zajímavé byly především míchací krmné vozy, v jejichž výrobě patří Italové ke světové špičce. Firma Bravo představila systém rotomix. Typ Rotomix 4000 s objemem 16 m3 je na obrázku. Míchání probíhá pomocí vertikálního šneku umístěném v bubnu, který se rovněž otáčí. Jde o velmi šetrný způsob přípravy směsné krmné dávky.
Návštěvníky zaujaly i boudy na selata pro venkovní odchov. Kotec je krytý, tepelně stabilní a navazuje na něj výběh s plastovými rošty.
Na dalším obrázku je jeden z mnoha nabízených typů vyvýšených kotců pro telata. Dříve i v Česku používaný způsob zřejmě podle nabídky doznal v Itálii značného rozšíření.
Velká byla i nabídka pro manipulaci a nakládání s pící, například dosoušeče píce nebo nakladače s pohyblivými pásy pro posun velkých kulatých balíků.

Nabídka na závěr
Mnohé italské firmy se snažily v řadách odborníků ze střední a východní Evropy hledat nové obchodní partnery. Velký zájem projevily krmivářské podniky nebo výrobci velké zemědělské techniky, například míchacích krmných vozů.
Zajímavé bylo i setkání s mlékařským družstvem Granlatte z Bologne. Patří do něho šedesát producentů mléka a dvacet družstev. „Celkem jde o tisíc farmářů,“ říká Zanirato. Díky evropské politice kvót je v Itálii na trhu nedostatek mléka a nakupují jej i v Německu nebo Francii. Požadavky na kvalitu představují minimálně 3,6 % tuku a 3,2 % bílkovin. Celkový počet mikroorganismů pod 300 tisíc. Cena se pohybuje nad 30 eurocentů za litr, přitom na jihu je mléko dražší, až 0,38 eura za litr. Příplatky za kvalitu jsou vysoké. „Máme zájem navázat spolupráci s českými chovateli, nabízíme cenu za litr kolem 0,32 eura franko Bologna,“ odpovídá na dotaz Zemědělce Zanirato.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down