13.06.2023 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtyři odpovědi, 4 přístupy   

MVDr. Václav Osička si do improvizované diskusní arény pozval čtyři účastníky, zástupce úspěšných českých chovatelských podniků s chovem C a H plemene. Odpovědi shrnujeme v následujícím záznamu panelové diskuse, která se uskutečnila v rámci vyhlášení výsledků Mléčné farmy roku 2023

Ot.: Jak přistupujete k faremním kultivacím. Jak praktikujete dojení?

Sadílek: Máme rybinovou dojírnu 2 x 10 stání, dojíme dvakrát denně po 12 hodinách, dojírnu obsluhují dva dojiči a jeden člověk nahání. Nejdojnější skupiny krav dojíme čtyřikrát – na začátku každého dojení a na konci, což se nám velice osvědčilo. Používáme jak predip, tak i post dip, desinfikujeme dojicí zařízení i během dojení.

Vrzáček: Dojíme na 32místném kruhu dvakrát denně s průchodností dojírny 130 kusů. Dva dojiči na směnu a jeden stájník na ranní směnu, což je pět lidí denně pro všechny dojnice. Dojírna je vybavena automatickým systémem desinfekce struků, takže nespoléháme na lidský faktor.

Vala: Dojíme dvakrát denně, po dvanácti hodinách. Mléko se sváží každý den,

Ficbauer: Na kruhové dojírně o 24 stáních dojíme dvakrát po 12 hodinách, začátek je ve 4 ráno. Používáme mokrou toaletu a kartáč na očištění struků.

Ot.: Jak postupujete v případě záchytu mastitidy, kdo léčbu rozhoduje, používáte faremní kultivace?

Sadílek: Již několik let kultivujeme vzorky mléka, je to podle mého nutnost. Personál na dojírně objeví zánět, odebere vzorek ke kultivaci, veterinář se volá k zánětům v průběhu dne, někdy přijíždí i večer – jde o včasné podchycení zánětu. Po vyhodnocení se řídíme podle stanoveného plánu. 

Vrzáček: Faremní kultivace děláme asi 2,5 roku. Když dojič najde zánět, odebere vzorek, který předá zootechnikovi a následně veterináři ke kultivaci. Veterinář každý den ráno přijíždí a má ke kultivacím vyhrazenou místnost. Zootechnik rozhodne, jestli se kráva bude léčit, veterinář stanoví čím. K záchytu zánětů pomáhá i sledování vodivosti mléka.

 

Vala: Postupujeme podobným způsobem jako v Liboměřicích (Vrzáček), dojičky navíc před odběrem vzorku dělají NK test, v kanceláři zootechniků se provádí faremní kultivace.  Následně ve spolupráci s veterinárním lékařem zootechnik rozhodne o léčbě a veterinář určí prostředek. Následně se kontroluje účinnost léčby faremní kultivací. 

Ficbauer: Kultivace na farmě používáme od roku 2016, jde o standardní nástroj. Pokud ošetřovatel najde zánět, odebere vzorek a zootechnička následně udělá kultivaci. V souladu s veterinářem máme plán, jak používat antibiotické přípravky, takže je v případě potřeby aplikujeme. Veterinář navštěvuje chov dvakrát týdně. Používáme deník léčby na portálu farmáře, kam aktuálně zapisujeme veškeré nemoci. Dříve jsme používali dojírenský software.  

Více v Našem chovu 7/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down