06.10.2019 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Czech Open 2019 – soutěž ovčáckých psů

Letošním vrcholem v soutěžích ovčáckých psů v České republice byly mezinárodní závody (TRIAL) Czech Open 2019. Závody se konaly ve dnech 9. až 11. srpna na chovu Farma Huníkov „Pod Sedlem“.

Garantem této akce byl Klub pracovních ovčáckých psů v ČR, z. s. (dále jen KPOP). Tento spolek je asociovaným členem Mezinárodní organizace ovčáckých psů (ISDS) se sídlem ve Velké Británii. Farma Huníkov hospodaří na 700 ha v okolí České Kamenice a chová 350 plemenic skotu v systému bez tržní produkce mléka a 100 bahnic plemene Německá černohlavá ovce.

Na úvod by se dalo konstatovat, že chov ovcí je starý jako lidstvo samo. Již staří sumerové 3. tisíce let před naším letopočtem údajně chovali ovce, které byly podobné některým v současné době chovaným plemenům. Vlastní domestikace ovcí ale začala ještě o několik tisíc let dříve. S rozvojem ovčáctví se začali používat i psi při práci s ovcemi. Postupně tak byla vyšlechtěna jednotlivá plemena ovčáckých a pasteveckých psů a to podle jejich pracovního využití. V ČR se soutěže v ovládání stád ovcí  pořádaly již v sedmdesátých letech minulého století. Proti současnosti se ale systém těchto soutěží výrazně lišil. Ty vycházely z tehdejšího socialistického systému velkovýroby. Při soutěži ovčák se psem pracoval se stádem ovcí o počtu asi 200 kusů. Jednotlivé disciplíny představovaly: vyvedení stáda z košáru, vedení stáda ke komunikaci, obrácení stáda na komunikaci do protisměru, míjení traktoru s vlekem na komunikaci, odbočení stáda do pravého úhlu a jeho prohnání mezi dvěma kulturami, přechod stáda přes most, rozvinutí stáda na pastvě (na široko), odvedení stáda z pastvy. Při plnění těchto soutěžních úkolů bylo požadováno, aby ovčák šel před stádem. V té době byla používaná i jiná plemena ovčáckých psů. Hlavně to byl německý ovčák, skotský ovčák – dlouhosrstá kolie, slovenský čuvač apod. Někdy je pro tento styl práce používán termín „tradiční styl“. Po rozšíření plemene border kolie u nás v devadesátých letech minulého století se změnil i pohled na práci ovčáckého psa. Začal se používat anglický systém organizace soutěží TRIAL, který také lépe odpovídal práci tohoto plemene. V Anglii má tento typ soutěží dlouholetou tradici. První doložený TRIAL se zde konal již v roce 1873. Porovnání práce „borderek“ ve zhruba stejném systému soutěže, mělo i nezanedbatelný chovatelský význam.

42 týmů ze sedmi zemí

Letošní Czech Open 2019 byl organizován ve třech dnech. První dva dny proběhly kvalifikace. K dispozici byly dvě pastviny (field 1 a field 2) na kterých byly připraveny soutěžní parkúry.

Karel Šeba 

Kompletní článek a výsledky najdete v Našem chovu 10/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down