V sídle společnosti AGRICO Třeboň se před časem konal Den chovu candáta, během nějž byla představena technologie pro intenzivní chov ryb v recirkulačním systému s důrazem na uvedenou rybu. Načerpat inspiraci přijeli nejen rybáři, ale i zemědělci provozující bioplynové stanice, jejichž odpadní teplo je pro chov ryb v tomto zařízení jako stvořené. Akce se konala hned vedle „Rybárny“ - malého pilotní zařízení, které slouží jak k prezentaci dané technologie, tak i k ověření různých postupů a dosažených výsledků včetně ekonomických.
Účastníky, kteří přijeli i z Rakouska, a nebylo jich vůbec málo, přivítal majitel a jednatel společnosti František Šedivý. „Chceme vám představit zajímavou lukrativní možnost, jak se výrazně odlišit od konvenčního systému produkce ryb, zejména těch nedostatkových a na trhu finančně zajímavých.“ A v duchu této myšlenky se nesl celý odborný program, který byl doplněn prohlídkou plastových výrobků „made in Agrico“ nezbytných k chovu ryb včetně pramice.
„Sešli jsme se proto, že candáti přežili,“ stručně sdělil přítomným na začátku svého vystoupení Ing. Michal Karmazín z třeboňské společnosti. „V našem pilotním zařízení jsme už úspěšně odchovali sumečka afrického i tilapii nilskou, avšak velkou výzvou byl pro nás především odchov candáta. Před časem jsme se o to již pokusili, ale výsledky nebyly ideální. Proto jsme uskutečnili druhý provozní pokus. Díky zásadním rozhodnutím majitele firmy Františka Šedivého, duchovního otce rybářského programu společnosti AGRICO, jsme chovu věnovali veškerou pozornost. Přijali jsme řadu opatření, zejména hygienických, s konkrétním zaměřením na tuto rybu. A vyplatilo se to. Dokázali jsme, že za určitých podmínek je možné v recirkulačním zařízení úspěšně odchovat i candáta, rybu velice náročnou na životní prostředí. Považujeme to za velký úspěch!“
Celý článek naleznete v Zemědělci č. 22.*