09.05.2003 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den Zemědělce v Lysicích – výživa zvířat a krmné vozy

Den Zemědělce v Lysicích – výživa zvířat a krmné vozy
Dobrá tisícovka nejotužilejších návštěvníků přišla počátkem dubna do areálu ZEAS Lysice (jižní Morava) na Den Zemědělce, který byl tentokrát věnován výživě hospodářských zvířat a technice s výživou související.

Na ploše před velkokapacitním kravínem v Býkovicích soutěžilo 18 krmných vozů patnácti výrobců v míchání směsných krmných dávek.
TMR (total mixed ration) neboli úplná směsná krmná dávka v praxi znamená, že se všechna objemná a jadrná krmiva, minerální i vitaminové doplňky smísí dohromady v homogenní směs, která se takto zkrmuje. Technologie směsných krmných dávek zajišťuje stálý průběh fermentace v bachoru, zlepšuje stravitelnost, maximalizuje příjem sušiny, zabraňuje dojnicím vybírat jednotlivá krmiva ze směsi, zvyšuje produktivitu práce a v neposlední řadě má pozitivní vliv na užitkovost. Nedílnou součástí této technologie jsou míchací krmné vozy, jejichž úkolem bylo před zraky diváků v Býkovicích nabrat a namíchat směsnou krmnou dávku v poměru 4,5 dílu senáže, 4,5 dílu siláže a jeden díl slámy. Farmáři měli možnost na vlastní oči posoudit technické provedení vozu, jeho práci při nakládání a míchání, ale především namíchanou směsnou krmnou dávku.
Z patnácti tažených krmných vozů mělo 6 horizontální systém míchání:
 Firma Agrotec Hustopeče představila Kuhn Euromix III 850 F s obousměrnou frézou vhodnou také pro suché materiály. Vůz se vyrábí v objemu 8, 10 a 12 m3, je vybaven tříbodovým vážícím systémem. Míchání obstarávají jeden větší a dva malé protiběžné horizontální šneky.
 Lukrom Zlín byl zastoupen vozem Luclar Orion 9 MC Vorax v jehož míchacím prostoru se otáčí dostředně proti sobě dva masivní šneky, které si poradí i s kulatými balíky. Samočisticí fréza má možnost zpětného chodu a její rychlost je regulovatelná pomocí hydrauliky.
 Vozy Sam 4 450/95 Seco dodává na český trh firma Some z Jindřichova Hradce. Vůz objemu 9 m3 je vybaven frézou s dvěma hydromotory. Míchání je zajištěno dvěma protiběžnými horizontálními šneky. Vyprazdňovací dopravník je možné namontovat na obě strany vozu a podle přání měnit jeho délku. Elektronický vážící systém lze propojit s tiskárnou nebo počítačem.
 Výrobce italské firmy Frasto zastupuje u nás společnost Fagus. Frasto Storm 90 (9 m3) má jeden šnek s protiběžnou šnekovicí, který zabezpečuje šetrné míchání směrem do středu korby. Reverzní dvourychlostní frézu pohání hydromotor. Vůz je vybaven dálkovým ovládáním a vážícím systémem se třemi tenzometry, který v nejlepší výbavě zvládne až 30 receptur o padesáti komponentech.
 Dvoušnekový krmný vůz firmy Unicom Agro - Strautmann Multi-Mix 900 F se vyznačuje nižšími otáčkami a větším průměrem vybírací frézy. Má objem 9 m3 s možností nástavby na 11 m3 . Vyprazdňování může být řešeno na levou nebo pravou stranu, propojení s počítačem je také možné.
 Společnost Moreau Agri se pochlubila tříšnekovým Storti Labradorem DS 90 objemu 9 kubických metrů s dvourychlostní reverzační frézou. Vůz je ovládán elektronicky z kabiny traktoru. Míchání je řešeno třemi šneky, z nichž jeden hlavní je umístěn na dně míchací vany a dva podávací nad ním. Na přání je možno namontovat systém videoaktiv, výstup pro PC, pracovní ruku a hydraulicky nastavitelný dopravník.
Tažené krmné vozy s vertikálním mícháním reprezentovalo 5 strojů:
 Za firmu HZT Technik z Týnu nad Vltavou bojoval o přízeň farmářů kompaktní míchací vůz Triomix 2, S 1200 s nakládáním pomocí velkoobjemového vykusovače. Dva vertikální míchací šneky jsou protiběžné. Programovatelná váha má 100 volitelných položek a lze ji propojit s počítačem.
 Druhým aktérem ve hře od HZT byl jednošnekový Trioliet Gigant 900 vybavený aktivním vyřezávacím štítem. Štít odřezává stěnu siláže shora dolů a po doříznutí nahrne materiál do vozu, kde masu krmiva přebírá vertikální šnek. K pohonu hydraulických součástí vozu slouží jeden vnější hydraulický okruh traktoru, který se napojuje na rozvaděč vozu.
 Domácí výrobce Cernins předvedl Cernin C9 s vertikálním kuželovitým šnekem s šavlovitými noži usnadňující zpracování hranatých i válcových balíků. Intenzitu řezání je možné regulovat vysouvatelnými protinoži. Materiál lze vyprazdňovat vlevo, vpravo nebo zezadu a vůz vyráběný v objemech od 6 do 15 m3 používat také pro zastýlání stájí.
 Siloking Premium společnosti Mayer je vybaven jedním „turbošnekem“ s nastavitelnými noži, přídavnou lopatkou a hydraulickým ovládáním protiostří. Pohon vykládacího dopravníku je zajištěn dvěma hydromotory, přičemž vykládat je možné na obě strany.
 Redrock Classico 15 společnosti Euro Bagging má vlastní hydraulický okruh a oboustranný dopravník z nerezového materiálu. Objem 15 m3 míchá jeden dvourychlostní vertikální šnek, který si dobře poradí i se stébelnatým materiálem.
 Druhý stroj firmy Lukrom představený v Býkovicích byl Rollerfeed Studio s jedním vertikálním šnekem, jehož pohon zajišťuje úhlová převodovka. Na přání lze krmný vůz vybavit nakládacím jeřábem o nosnosti 450 kg ovládaným z kabiny. Prodejce vůz dodává s pravým i levým dopravníkem nebo levnější skluzavkou v kubaturách od 8 do 24 m3.
Tažené krmné vozy s pádlovým systémem míchání:
 Krmný vůz Vlára představilo českým chovatelům slovenské polnohospodárské družstvo Vlára Nemšová. Vážící zařízení (4 tenzometry) je vybaveno akustickou signalizací. Vůz s horním plněním míchá směsnou krmnou dávku pomocí dvou míchacích ramen, vyprazdňuje se pomocí hradítka vlevo ve směru jízdy.
 Mišak 2 olbramovické firmy STS je vybaven šikmo uloženými pádly a zároveň míchacím šnekem, který posunuje krmivo proti směru míchání pádel. Šnek dále slouží k vyprazdňování krmného vozu objemu 8 m3. Prodává se s elektronickými váhami, hydraulickým nakladačem nebo frézou.
 Míchací krmný návěs objemu 9 m3 Scheffczik ZK 5-025 stejnojmenné firmy využívá pádlový mechanismus doplněný noži na suchá krmiva. Vážící systém vybavený čtyřmi tenzometry je programovatelný na 12 krmných dávek po dvanácti komponentech.
Ze třech samojízdných krmných vozů měly dva systém vertikální, jeden horizontální:
 Frasto Thunder s motorem John Deere 110 kW míchá krmivo vertikálně. Dvourychlostní fréza je schopna naložit stébelnaté i krátce řezané materiály z volné plochy i ze stěny. Firma Fagus, která vozy v ČR prodává (v kubaturách 12, 14, 17 a 20 m3), ráda zapůjčí stroj na vyzkoušení.
 Alfa Agrartechnik Sedlnice předvedla Faresin 1200 Power objemu 12 m3 s vertikální systémem míchání. Nakládací fréza má pracovní dosah 4,2 m a naloží zhruba 2 t siláže za minutu. Maximální pojezdová rychlost vozu je 35 km/h. Tenzometrický vážící systém lze propojit s osobním počítačem. motor IVECO 170 hp.
 Republikovou premiéru měl samojízdný Kuhn SP 14 představený firmou Agrotec. Je vybaven výkonnou frézou s pracovní šířkou dva metry a automatickou počítačově řízenou regulací posunu frézy v závislosti na hutnosti materiálu. Míchací systém je tvořen dvěma horizontálními šneky, které se otáčejí dostředně proti sobě. Na přání zákazníka je vůz možno vybavit klimatizací nebo pojezdovou rychlostí 40 km/h.

Když všechny vozy vyprázdnily své útroby do řádků na předváděcí plochu, nadešla chvíle pro Ing. Václava Kudrnu specialistu na výživu a jakost produktů z VÚŽV Uhříněves, který TMR subjektivně zhodnotil.
Předností pádlových systémů je, že svým technickým provedením téměř nenarušují strukturu krmné dávky. To má jistou nevýhodu při zpracování suchých stébelnatých materiálů. Výsledky však mluvily za vše. U míchacích krmných vozů s pádlovým mechanismem a stejně tak u ostatních systémů, byla i sláma dobře promíchaná. Značný vliv na strukturu výsledného krmiva má konstrukce vybírací frézy, respektive její otáčky. Nižší otáčky frézy se ukázaly jako výhodnější. V některých případech Václav Kudrna zjistil jiný poměr komponent krmné dávky, jednou došlo k narušení struktury nadměrným mícháním. To svědčí o tom, že značný podíl na výsledku nese, stejně jako v jiných činnostech, obsluha krmného vozu. V celovém hodnocení byla struktura i homogenita u všech osmnácti vozů s vertikálním, horizontálním i pádlovým systémem míchání relativně v pořádku. Drobné rozdíly, které se našly byly v normě a všechny TMR vyhověly výživě přežvýkavců.
Další zemědělská technika - traktory, rozdružovače balíků, teleskopické manipulátory, vážící systémy, tiskárny pro krmné vozy a příslušenství - byla představena v expozicích jednotlivých firem. Krmná aditiva, enzymy, konzervanty na pícniny, i kompletní servis ve výživě nabídly firmy Ekozym, Guyokrma, Medipharm, Kemin, Sano a Tekro a svými novinkami či novými projekty zaujaly nemalou část návštěvníků. Nechyběla ani společnost Fuchs Oil, která dodává pro zemědělce široký sortiment motorových olejů a maziv.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down