03.05.2007 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deštník proti volným radikálům

Volné radikály a jejich toxické metabolity mohou být pro lidi i zvířata větším nebezpečím, než se doposud zdálo. Následkem jejich působení klesá životaschopnost i plodnost jedinců. Do boje proti nim se zapojují antioxidanty, jako některé vitamíny, karotenoidy nebo selen.

Selenu a jeho funkci v krmivářském průmyslu se ve své přednášce uskutečněné v druhé polovině března v Senohrabech věnoval Dr. Peter Surai, PhD. Dsc., ze společnosti Alltech. Podle jeho slov je nutné lidstvo chránit před volnými radikály vyskytujícími se všude kolem nás. „Proti toxickým metabolitům volných radikálů pomáhají antioxidanty,“ uvedl Dr. Surai. Každá buňka disponuje třemi úrovněmi ochrany před volnými radikály (obrázek), přičemž selen se vyskytuje v každé z nich.
V krmivu je podle Dr. Suraie obsaženo několik typů antioxidantů, například vitamíny A, E a C, karotenoidy, flavonoidy a mikroprvky, které pracují společně jako jeden tým. „Velitelem tohoto týmu je selen,“ upřesňuje přednášející.

Potřeba u drůbeže
Obsah selenu v zemědělských plodinách závisí na jeho obsahu v půdě. V evropských zemích je obecně jeho obsah velmi nízký, a proto se musí do krmiv přidávat.
Nedostatek selenu a jeho sloučenin může u drůbeže vyvolat rozmanité choroby, od svalové dystrofie a atrofie pankreatu, přes špatné opeřování a zvýšenou citlivost na chlad až po zhoršenou kvalitu zárodečných buněk. Minimální potřeby selenu u drůbeže uvádí tabulka.
V krmných směsích můžeme najít selen ve dvou variantách. Organický selen ve formě selenoaminokyselin se podle Dr. Suraie může nacházet v různých koncentracích v jakémkoli krmivu. Anorganický selen (seleničitan nebo selenan) bývá obsažen v komerčních krmných směsích určených pro výživu drůbeže.
„Mezi oběma formami selenu je značná diference. Organická forma je součástí různých organismů několik tisíc let, zatímco anorganická forma se používá zhruba třicet let. Rozdíl mezi nimi je hlavně ve využitelnosti,“ upozorňuje Dr. Peter Surai.

Organická forma
Atom síry v aminokyselinách má podobnou velikost, proto se může nahradit atomem selenu za vzniku selenoaminokyselin, které organismus dokáže využít podobně jako jiné aminokyseliny. „Konkrétně selenomethionin funguje jako zásobárna selenu v organismu,“ poukazuje řečník. Na podobném principu byl vyvinut přípravek Sel-Plex dodávaný na trh firmou Alltech. Kvasnice obohacené selenem vykazují analogickou strukturu jako nativní selenové sloučeniny obsažené v rostlinách (kukuřice, pšenice). „Sel-Plex je jedinou organickou formou selenu povolenou v Evropské unii a zároveň prošel testováním amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA),“ dodal Dr. Peter Surai.
Pozitivní účinky Sel-Plexu na drůbež se dají podle něj shrnout do několika bodů. U rodičovského materiálu se použitím preparátu dosahuje zvýšené plodnosti kohoutů i slepic, zvyšuje se obsah Se ve vejcích, embryích i narozených kuřatech, selen podporuje antioxidační účinky i zvýšení hladiny vitamínu E, zlepšuje líhnivost (0,5 až 2 procenta) a oplozenost, zvyšuje životaschopnost kuřat a snižuje mortalitu v prvních čtrnácti dnech jejich života (o 0,25 až 0,5 %).
U brojlerů po zkrmování Sel-Plexu pozorujeme lepší zdravotní stav, opeřování i kvalitu masa (nižší ztráty odkapem, čerstvější maso a vyšší obsah selenu v mase), vyšší konverzi a přírůstky hmotnosti, nosnice produkují čerstvější vejce s vyšším obsahem selenu.

Minimální potřeba selenu u drůbeže
Drůbež Potřeba selenu (mg/kg krmiva)
Brojleři 0,15
Kuřata nosného typu do šesti týdnů 0,15
Nosnice 0,06
Krůty 0,2
Kachny 0,2

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down