Článek se zabývá možnostmi monitorování negativní energetické bilance (NEB) u dojnic v rané fázi laktace pomocí nástrojů precizního zemědělství. Během experimentu s 83 dojnicemi bylo pomocí automatických senzorů sledováno potravní chování a v termínu kontroly mléčné užitkovosti (KU) byly odebírány a analyzovány vzorky krve a mléka během rané fáze laktace. Výsledky ukazují, že dojnice s NEB vykazují zkrácenou dobu přežvykování a vyšší obsahy některých mastných kyselin mléčného tuku, což může sloužit jako včasný indikátor NEB. Závěrem lze konstatovat, že monitorování potravního chování a měření minoritních složek mléka může hrát klíčovou roli v prevenci a léčbě NEB u dojnic, což přispívá k celkové efektivitě a udržitelnosti chovu dojeného skotu.
Precizní zemědělství v chovech dojeného skotu (angl. precision dairy farming) je nástrojem k uspokojení stále rostoucí globální poptávky po kvalitních mléčných výrobcích a naplnění celospolečenských zájmů v oblasti welfare a zdraví zvířat, přičemž nezanedbatelný je zároveň jeho potenciál výrazně snížit zatížení životního prostředí, zefektivnit využívání zdrojů a tím zvýšit ekonomiku produkce. Zásadní důraz je v systému precizního zemědělství kladen na monitorování jednotlivých zvířat v reálném čase, což umožňuje např. podávat zvířatům přesně stanovenou individuální krmnou dávku, spolehlivě detekovat říji a optimální čas pro inseminaci, odhadnout blížící se porod, identifikovat nástup onemocnění a včas preventivně či léčebně zasáhnout atd. V chovech dojeného skotu jsou nejčastěji skloňovanými problémy poruchy plodnosti, mastitidy, onemocnění končetin a metabolické poruchy. Často za jmenovanými zdravotními problémy stojí přítomnost hluboké negativní energetické bilance (NEB) v časné fázi laktace. V chovatelské praxi zatím chybí možnost, jak přítomnost NEB včas a spolehlivě detekovat, aby se zabránilo jejím negativním důsledkům. Článek se zabývá výskytem NEB v rané fázi laktace a možnostmi jejího odhadu za pomoci monitoringu potravního chování v reálném čase a měření minoritních složek mléka pomocí rozšířené analýzy při kontrole mléčné užitkovosti (KU).
Analýza potravního chování a složení mléka poskytuje cenné informace pro detekci NEB u dojnic v časné fázi laktace. Výsledky naznačují, že dojnice potýkající se s NEB vykazují zkrácenou dobu přežvykování a vyšší obsahy MK v mléčném tuku, zejména C18:1 a LCFA. Tyto parametry by mohly sloužit jako včasné indikátory NEB. Při včasném zjištění výskytu NEB má chovatel možnost preventivně zasáhnout (podání rychlých zdrojů energie, např. propylenglykol) a zabránit tak následnému rozvoji zdravotních poruch souvisejících s energetickou nerovnováhou zvířete. Pro praktické využití těchto indikátorů bude potřeba odhadnout jejich prahové hodnoty, což bude vyžadovat získání dat z více stád z různých chovatelských podmínek. Závěrem je tedy možné konstatovat, že využití moderních technologií a monitoringu vybraných ukazatelů může hrát důležitou roli v prevenci a léčbě energetické nerovnováhy u dojnic, což přispívá nejen k jejich zdraví a welfare, ale také k efektivitě a udržitelnosti celého zemědělského procesu.
Příspěvek byl zpracován v rámci řešení projektu NAZV QK21010038 a MZE-RO0723.
Příspěvek byl odborně recenzován.
Citovaná literatura je k dispozici u autorů práce.
Ing. Magdaléna Štolcová, Ph.D.
Ing. Luděk Bartoň, Ph.D.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.
Celý recenzovaný článek najdete v Našem chovu 4/2024.