06.08.2003 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dezinfekce bez jodu má budoucnost

Předpisy a nařízení v zemědělství se stále zpřísňují. Welfare, postdipping a další, všechny tyto cizokrajně znějící názvy by měly mít za cíl jediné – lepší kvalitu výsledného produktu vyrobeného za solidních a zdravotně nezávadných podmínek pro lidi i zvířata. U zmíněného pre- a postdippingu (tedy dezinfekce před a po dojení) se s největší pravděpodobností budeme muset brzo rozloučit s přípravky na bázi jodu. Máme je čím nahradit tak, aby výsledný efekt byl stejný nebo lepší?

Na tuto otázku hledal v minulém týdnu odpověď doc. Oldřich Doležal z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi spolu se svými hosty. Jedním z nich byl vedoucí odboru marketingu Bc. Eli Laufer, zástupce izraelské firmy Concept.
Podle jeho slov probíhá například v Německu v současnosti testování bioprostředků na bázi aloe vera a lanolinu, v Izraeli se však jde jinou cestou. Zjistili totiž, že „rostlinné“ preparáty mají nižší účinek než klasické jodové přípravky. Proto ve svých laboratořích vyvinuli dezinfekční medium na bázi organického chloru. Chlor patří stejně jako jod do skupiny halogenů, má tedy podobné vlastnosti. Na rozdíl od jodu je však méně agresivní k biologickým materiálům. Chlor je prvek chemicky stabilnější, vyznačuje se neutrálním pH na úrovni 5,5. Jod je naproti tomu kyselejší a při jeho odpařování vznikají toxické páry.
Dezinfekční přípravek BlueVet působí podle Laufera na určité kmeny virů a houby rychleji než jodové přípravky, na bakterie je jejich účinek srovnatelný. (Pro zajímavost: v laboratoři se podařilo zahubit i původce strašáka posledních týdnů SARS). Zvláště příznivá je u BlueVetu i cena, která činí kolem 0,5 euro na litr na rozdíl od 0,8 euro v případě běžných jodových přípravků.
Pro ošetření vemene před dojením stačí koncentrace 3000 ppm (bez modrého markeru), po dojení se používá ještě méně účinné látky – 2000 ppm s modrou barvou. V praxi to znamená, že do litru vody vhodí ošetřovatel čtyři tablety, ve kterých se BlueVet dodává, počká tři minuty a může přípravek aplikovat. Eli Laufer doporučuje vyrábět každý den nový roztok, protože například tvrdá voda způsobuje chemické změny v namíchané směsi. Při použití destilované vody však dává firma záruku použitelnosti až v délce jednoho měsíce. Tabletky v uzavřené nádobě se doporučuje spotřebovat do jednoho roku od data výroby.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down