24.02.2023 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dřív, než bude pozdě – příprava na invazi sršně asijské ve střední Evropě

Odborná konference k invazi predátorské sršně Vespa velutina se konala 23. února v Praze pod hlavičkou Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ. Do přednáškového sálu Státní veterinární správy ve Slezské ulici se sjela stovka včelařů a zájemců o tento fenomén.  

Na konferenci s bohatým programem vystoupili přírodovědci, ochránci přírody, včelaři, veterináři a hasiči – všichni, kterých se tento problém může týkat.

Sršeň asijská (Vespa velutina) je invazní druh pocházející z jihovýchodní Asie. V roce 2004 byl náhodně zavlečen do Francie a od té doby se rychle rozšířil do dalších zemí. V současnosti se vyskytuje v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Německu, Belgii, Nizozemsku, Velké Británii a Švýcarsku.

Sršeň asijská Vespa velutina je predátorem různých hmyzích druhů včetně opylovatelů a může způsobit značné ztráty na včelstvech. Z tohoto důvodu vyvolává obavy včelařů. V Evropské unii byla označena za vysoce rizikový cizokrajný druh kvůli ohrožení původní biodiverzity. Způsobuje rovněž škody v ovocných sadech a vinohradech. Její přítomnost začíná znepokojovat místní orgány a širokou veřejnost.

Jak ji poznáme

Sršeň asijskou si lze lehce splést se sršní obecnou Vespa crabro. Asijská sršeň je o něco menší, hlava, a část zadečku jsou černé, s úzkým žlutým páskem na začátku zadečku a výrazným žlutooranžovým páskem na konci zadečku. Nohy má černé se žlutými konci. Hlava je zepředu žlutooranžová a při pohledu shora černá. Hnízda si staví zejména vysoko v korunách stromů ve výšce více než 15 metrů a jsou často skryta pod vrstvami listí a větví. Hnízda se mohou vyskytovat i v blízkosti budov. Sršně asijské jsou aktivní jen přes den.

 

Zastavit šíření – co udělat?

Včasné zpozorování sršní asijských a ničení jejich hnízd je nejúčinnější metodou na zpomalení jejich šíření. Sršně asijské často létají okolo včelích úlů, kde chytají včely přímo u vstupů do úlů. Lze je nalézt i v ovocných sadech, kde se živí sladkou šťávou ze zralého ovoce. Když včelař zjistí, že se v okolí včelnice vyskytují sršně asijské, je zapotřebí přijmout následující opatření:

  • chránit prostor před vstupy do úlů speciálními pastmi, mj. soustavou elektricky nabitých drátů nebo síťovinou,
  • udržovat silná a zdravá včelstva,
  • udržovat včelnici v čistotě,
  • nahlásit výskyt Vespa velutina místnímu včelařskému spolku a Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky přes web https://invaznidruhy.nature.cz nebo e-mail invaznidruhy@nature.cz.

Akce byla součástí mezinárodního projektu z programu Erasmus+ podpořená Evropskou unií. Cílem je připravit se na možný výskyt tohoto invazního hmyzu ve střední Evropě.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down