Součástí třicátého ročníku českobudějovické výstavy Země živitelka se již tradičně stalo i vyhlášení nejlepších přihlášených exponátů Zlatý klas. V kategorii Mechanizace získal jedno z šesti ocenění Mobilní drtič vlhkého zrna S 900.2-M od společnosti RomiLL, s. r. o., Brno.
Všechny typy drtičů vlhkého zrna od firmy ROmiLL jsou technologickým článkem dělené sklizně vlhkého zrna a jeho silážování. Použití strojů je široké – od kukuřice až po všechny druhy obilovin. Tato metoda má kořeny v klimaticky ne příliš příznivé Anglii, kde je často jedinou cestou ke získání kvalitního krmiva.
Krmivo vysoké kvality
Vymlácené zrno putuje z mlátičky do násypky drtiče (až 9 m³, tedy přibližně jeden zásobník běžné sklízecí mlátičky), v němž se zpracuje a nakonzervuje. Odlišné požadavky na strukturu zrna pro monogastry a skot jsou řešeny nastavením parametrů drtiče. Takto upravený produkt s optimální vlhkostí 30 až 40 procent je při maximálním vytěsnění vzduchu dále uskladněn – nejčastěji lisováním do vaků. Krmivo vyrobené tímto způsobem obsahuje více vodorozpustných cukrů, je lépe stravitelné a má vyšší využitelnost rozpustného dusíku. Navíc optimalizuje poměr škrobu v bachoru a tenkém střevě, a tím snižuje výskyt acidóz.
Použití mobilního drtiče
Tento stroj je určen pro práci přímo na poli nebo v místě plnění vaků. Je poháněn kloubovým hřídelem od traktoru s minimálním výkonem 120 koní. Čtyři hydraulické vzpěry zajišťují jeho stabilitu i na nerovném terénu. Skládá se ze zásobníku, dvou upravených válcových drtičů řady 900, horizontálního trubkového šnekového dopravníku, expedičního vertikálního šnekového dopravníku a podvozku. Nezbytnou technologickou součástí stroje je zařízení pro nástřik konzervantů – čtyři nádoby s celkovou kapacitou 800 litrů přípravku (odpovídající průměrné denní spotřebě). Vstupy přípravků jsou zaústěny do horizontálního dopravníku stejně jako vstupy pro případnou aplikaci vody na zvlhčení zrna. Kontrolovány jsou průtokoměrem. RomiLL S 900.2-M vyprodukuje až 40 tun krmiva za hodinu, nezbytností je světelná a zvuková signalizace při poruše a zajímavostí osvětlení pro noční provoz nebo suché WC pro obsluhu upevněné na stroji.
Podle slov technicko-obchodního manažera Ing. Karla Nováčka dosud v České republice pracuje deset strojů, které jsou převážně v majetku firem zabývajících se službami pro zemědělství. Samotná výrobní firma uvažuje o poskytování služeb v horizontu několika let. Cena jednoho drtiče na českém trhu je v současnosti 1 290 000 Kč bez DPH.