Na téma ptačí chřipka se během posledních pár měsíců už vedl velký počet diskusí a napsalo nesčetné množství článků. Jaký postoj k této problematice zaujímá společnost Agropol Food, s. r. o., jeden z největších podniků v České republice pro zpracování drůbežího masa, nám v rámci potravinářského veletrhu Salima 2006 řekl ředitel společnosti Ing. Martin Vacek.
„Vzhledem k tomu, jaká situace v České republice v souvislosti s ptačí chřipkou nastala, pokládám za nutné, aby se k zákazníkovi dostala přesná informaci o tom, jaká bezpečnostní opatření naše výrobní společnosti za účelem zamezení šíření jakýkoliv zákaz, včetně ptačí chřipky, provádějí.“
Společnost Agropol Food, jež je známa jako producent drůbežích výrobků značky Vodňanské kuře a Vodňanská kachna, od října 2005 poráží a prodává výrobky pouze z drůbeže z uzavřených chovů z České republiky, jak v sortimentu kuřete, tak i v sortimentu kachen.
„V každém chovu, se kterými spolupracujeme, panují velmi přísná preventivní opatření.“ V chovem je přítomen pravidelný veterinární dohled zaručující, že se na porážku převážejí jen zdravá zvířata. Další kontrola zdravotního stavu drůbeže probíhá na samotné porážce v potravinářských závodech, kde je drůbež prohlédnuta nezávislým pracovníkem státního veterinárním dozoru. Každý kus je následně ještě prověřen veterinárním technikem.
V případě zjištění jakékoliv nákazy, je postižený kus okamžitě předán do kafilerie a ke zpracování se dál nedostává. „Vzhledem k tomu, jaká přísná preventivní hygienická opatření v našich drůbežích chovech i na porážkách dlouhodobě panují, nepředpokládám, že by se zde ptačí chřipka objevila. Pokud by se tak přece jen stalo a nákaza se prokázala, celý chov bude ukončen, a veškerá drůbež bude odvezena do kafilérie. V takovém případě okamžitě nastavíme až do vzdálenosti deseti km od ohniska nákazy ochranná pásma, a firma Agropol Food z tohoto prostoru neodebere ke zpracování jediný kus drůbeže.“ Kvalitu drůbežích výrobků společnosti Agropol Food však zaručují přísná veterinární opatření, která od října loňského roku v mnoha směrech sahají dokonce nad rámec legislativy.
„Pozornost bychom měli nyní soustředit spíše na možná rizika plynoucí ze snižování poptávky po drůbežím mase.V sektoru drůbeže, co se týče potravinářských podniků a výkrmů, pracuje téměř 30 tisíc lidí. V případě, že by zájem o drůbeží maso poklesl o 50 %, dojde k tomu, že 10 až 15 tisíc pracovních míst bude ohroženo. V té chvíli začne hrozit velké riziko růstu nezaměstnanosti, jež zasáhne nejvíce obyvatelstvo žijící na vesnicích. To bude pro zemědělství představovat velký problém. Aby se tak nestalo, je nutné lidem podávat o ptačí chřipce objektivní, rychlé a hlavně kvalitní informace“.