20.02.2008 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dumpingové ceny mléka jsou pryč

„Už nikdy neočekávejme, že ceny mléka budou stabilní, naopak budou se pohybovat. V České republice máte několik konkurenčních výhod, tak na co čekáte, pusťte se do produkce mléka.“ Tato slova pronesl k českým zemědělcům Thomas Clinton koncem ledna ve Žďáru nad Sázavou na odborném semináři s názvem Jak to bude dál? – České zemědělství 2008. Zahraniční host je majitelem farem v Irsku, na Novém Zélandu a v USA.

Thomas Clinton chová celkově více než 5000 krav dojených plemen skotu. V USA tvoří jeho stádo kolem 3000 holštýnských dojnic, které dosahují užitkovosti 11 000 kg při 3,6 % tuku a 3,07 % bílkovin. Kromě zkušeností z praxe má velký přehled o mezinárodní situaci na trhu s mlékem. Podělil se o ně na semináři s českými chovateli:
„Mléko je jedním z výrobků, které budou farmáři vyrábět pouze v případě, že z něho půjde větší profit než z výroby masa nebo obilovin. Jde o specializovanou výrobu, která je náročná, dlouhodobá, klade vysoké požadavky na hygienické podmínky, farmář musí mít také dostatek zkušeností,“ jednoduše charakterizoval sektor Clinton.
„Tradičně se mléko a výrobky spotřebovávají lokálně a celosvětový export tvoří jen sedm procent (pokud bychom počítali EU jako jeden celek). Ale právě těchto sedm procent diktuje světovou politiku na trhu s mlékem. Největším exportérem je Nový Zéland (40 %), následuje jej Evropská Unie s 30 %, další je Austrálie, USA a Argentina. Světová produkce mléka stoupá o 1,4 % ročně, ale spotřeba stoupá o dvě procenta za rok. To naznačuje, že by budoucnost mohla být z hlediska výroby mléka příznivá,“ oznámil českým farmářům pozitivní informaci přednášející a dodal, že nejdůležitější záležitostí, která souvisí s mléčným trhem, je přesun bohatství z USA a EU do zemí produkujících ropu a zemí asijských tygrů. Tyto země si mohou dovolit větší spotřebu mléka, což je pro evropské farmáře příznivé.

USA ovlivňuje ceny mléka
Pokud se podíváme na světový trh s mlékem a rok 2006 vezmeme jako základ s cenou 0,25 až 0,30 eur/l, pak se v roce 2007 zdvojnásobila. Nyní se ceny dostaly na 60% zvýšení proti základní ceně v roce 2006. Pomaleji stoupaly ceny v EU, obchodní řetězce držely ceny níže v první polovině minulého roku.
Spojené státy americké se nyní podle Clintona stávají hlavním hráčem ovlivňujícím ceny mléka. Přispívají k tomu slabý dolar, zvýšená produkce o 2,8 %, což vede k exportům na úrovni 11 % a redukce obsahu mléčných výrobků, například v cheesburgerech a dalších výrobcích – poptávka se snižuje.

Ceny mléka v roce 2008
„Právě strkám hlavu pod gilotinu, když se snažím odhadnout ceny mléka pro rok 2008, ale pokusím se o to,“ uvedl Thomas Clinton. „Odhaduji v tomto roce cenu litru mléka 33 až 36 centů, což pro vás znamená 8,50 až 9,50 koruny. Podle mého názoru budou ceny komodit klesat více než ceny výrobků v supermarketech.
V USA se určitě nikdy nevrátí cena 14 USD za 100 liber (zhruba 45 kg) mléka.
Pokud zůstanou ceny obilovin na stejné úrovni jako nyní, nebudou chovatelé schopni produkovat litr mléka za méně než 0,30 eur.

Už nikdy stabilní cena
„Už nikdy neočekávejme, že bude stabilní cena mléka, naopak ceny budou více pohyblivé. Evropská unie už nebude mít takovou pevnou ruku ve snahách o stabilizaci cen.
Tento rok na se cena mléka na Novém Zélandu asi změní o 40 %. Výhled na dalších pět let je cenového hlediska dobrý, protože:
 řada menších farem ukončí produkcí,
 děti starších farmářů nebudou pokračovat v zemědělské tradici,
 poptávka po mléku se nepochybně zvýší,
 nebude k dispozici žádné levné mléko,
 ceny mléka se sjednotí z hlediska světa podobně jako u obilovin, i když proces nebude tak rychlý.

Má mléčná produkce budoucnost?
„Je pravděpodobné, že spousta farem v Evropě nemusí přežít. Pak je třeba se ptát: Je to příležitost pro vás, české farmáře? Exportujete mléko do Rakouska a Německa. Vyplatí se tento byznys? Budete i v budoucnu exportovat syrové mléko? Jaké výrobky se chytí na trhu? Přednášející prezentoval seznam čtyř výrobků, které mají podle jeho informací budoucnost. Jmenoval sýry, ochucená mléka, mléčné přídavky do dalších potravin a výrobky s nízkým obsahem tuku.

Opustit vývoz syrového mléka
T. Clinton doporučil producentům mléka: „Je třeba se zeptat sami sebe a svého zpracovatele, zda jsme schopni vyrábět výše uvedené výrobky a s úspěchem je prodávat. Je třeba myslet na sílu obchodních řetězců. Například v Irsku ovládají 75 % trhu pouze tři obchodní řetězce.“
„Souhlasím s tím, že vznikají koncentrovanější stáje s intenzivní produkcí, což se uchytí lépe než pastevní způsoby chovu mléčného skotu. Ale je třeba si položit otázku. Chceme rozvinout produkci mléka nyní, v době, kdy kvóty přestávají být důležité? Je jasné, že z dlouhodobého hlediska není příliš rentabilní naplnit auto syrovým mlékem a poslat do Německa nebo Rakouska,“ uvažoval přednášející.

Farmu předat včas mladým
„V českých zemích není ani zdaleka tolik mladých, zapojených do práce na farmě, jako by být mělo. Já jsem předal vedení farmy před dvěma lety, když můj syn dosáhl 24 let, letos, když oslavil 26 let jsem mu farmu převedl a už je jeho,“ sdělil posluchačům T. Clinton.
Česká republika má podle přednášejícího nesporné výhody. Je to v prvé řadě rozměr farem – což dává farmáři nepochybně příležitost produkovat více mléka za životní cyklus dojnice. „Máte pracovní sílu, technologické vybavení i stabilitu podmínek pro zemědělství. Jste ve strategické pozici v Evropě – všechny trhy jsou kolem vás. Je to jen na vás – pusťte se do toho,“ prohlásil.

Nadměrná kondice českých krav
Původem irský farmář navštívil také několik českých farem. Ve svém příspěvku zhodnotil tyto farmy například z pohledu úrovně, vybavení, produkce a příležitostí. „Většina krav na českých farmách je na konci laktace v nadměrné kondici, což pak způsobuje problémy v okoloporodním období,“ pojmenoval T. Clinton hlavní nedostatek, se kterým se při exkurzi na farmy setkal. Jako další uvedl zabřezávání a laminitidy.
Seminář pořádaly firmy Tekro, s. r. o., (výživa a poradenství v chovech hospodářských zvířat), CZ Delta, s. r. o., (plemenářské služby v chovech skotu) a Farmtec, a. s., (komplexní služby při investicích v zemědělství).

(Přednášku Thomase Clintona naleznete v dubnovém čísle Našeho chovu.)

Klíčové informace
Předpoklady pro výrobu mléka
 Budoucnost výroby mléka by mohla být příznivá.
 Ceny mléka budou více pohyblivé.
 Ceny mléka v roce 2008 by se mohly pohybovat mezi 8,50 až 9,50 Kč.
 Je třeba ustoupit od vývozu syrového mléka.
 Na farmách není dostatek mladých lidí.

Výhody České republiky
 velikost farem,
 schopnost produkovat více mléka za život krávy,
 vyhovující strojové vybavení a dosažitelnost pracovní síly,
 stabilita podmínek v zemědělství,
 strategická poloha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down