Součástí výstavy hospodářských zvířat v Radešínské Svratce se stala i tisková konference pořádaná účastníky projektu Galaxie. Toto seskupení vzájemně spolupracujících firem z různých oblastí agrárního sektoru nabízí chovatelům skotu komplexní odborné služby, které na sebe plynule navazují.
Mezi zakládající členy Galaxie patří společnosti Tekro, s. r. o., CZ Delta (dříve Českomoravská plemenářská unie, a. s.), Farmtec, a. s., Pioneer Hi-Bred Services GmbH, Virbac, GS Partners, s. r. o., a sdružení Podpůrná veterinární skupina (PVS).
„Ctíme chovatele“, prohlásil na úvod tiskové konference pořádané ke druhému výročí založení Galaxie MVDr. Miloslav Skřivánek, CSc. z mateřské firmy Tekro, autor myšlenky projektu a jeden z garantů naplňovaného programu podpory plnohodnotné produkce dojnic „Mléčná dráha“. Dále podotkl, že základem jejich činnosti je předcházení zdravotně produkčním problémům cestou preventivních opatření a orientace na kritické oblasti chovu (management, pohoda zvířat, výroba krmiv, zvládnutí období okolo porodu a odchov telat).
Představení členů
Ing. Mojmír Vacek, CSc. (CZ Delta) informoval přítomné o sloučení společností Kesa plus a CZ Delta. Za rentabilní a prosperující chov skotu označil takový, kde se snoubí dlouhovýkonnost zvířat s výborným zdravotním stavem a odpovídající ekonomikou. „Omezení ztrát zvířat je vždy spojeno se zvýšením užitkovosti a snížením nákladů“, upřesnil Ing. Vacek. Šlechtění na dlouhověkost plemenic je přitom jen jednou z částí konečného efektu projeveného u zvířete.
Ing. Bohumil Belada zastupující společnost Farmtec vyzdvihl možnost získání „zpětné vazby“ při zapojení do projektu Galaxie. Díky globálním informacím přicházejícím z jednotlivých podniků má výrobce a prodejce technologií možnost být neustále v kontaktu s děním na každé jednotlivé farmě. Další důležitou skutečností je podle Ing. Belady možnost zákazníky komplexně vzdělávat, například prostřednictvím dnů otevřených dveří.
Důležitost komplexního servisu zdůraznil i Ing. Vladimír Černík ze společnosti Pioneer. MVDr. Soňa Šlosárková, PhD., přiblížila obsah práce PVS, mezi jejíž aktivity patří hodnocení kvality práce se zvířaty, jejich metabolická kontrola, péče o končetiny a reprodukci, snaha o snížení počtu somatických buněk v mléce, tlumení IBR a BVD a další preventivní úkony.
Mluví chovatelé
O kooperaci se sdružením Galaxie referovali jednotliví manažeři zemědělských podniků, kteří se sdružením spolupracují. Předseda zemědělského družstva Pluhův Žďár Ing. Karel Bednář, které chová 400 dojnic plemene C (denní užitkovost 18 kg) a stejný počet dojnic plemene H (22 kg denně), spolupracuje se sdružením Galaxie přes půl roku. Pochválil možnost pravidelných konzultací a zlepšení laminitid i zvýšení užitkovosti díky vyvážené výživě.
Za první modelový podnik projektu ZD Čechtice promluvil hlavní zootechnik Josef Vogl. Užitkovost se v tamním podniku pohybuje u 230 krav plemene C kolem 16,5 kilogramů, u čtyřech stovek holštýnek potom 23,5 kilogramu. Josef Vogl pochválil zvláště odhalování „provozní slepoty“, zejména v oblasti končetin, mastitid a reprodukce.
Jihočeské zemědělské družstvo Borovany reprezentoval na tiskové konferenci předseda Ing. Jindřich Kořínek. V roce 2000 otevřeli velkokapacitní stáj pro 700 dojnic, která se však od začátku existence potýkala s těžkostmi. Zvýšily se problémy s končetinami, úhyny telat, poklesla užitkovost. Konzultaci se členy Galaxie označil Ing. Kořínek za „poslední možnost k záchraně podniku“. Zásahy převážně v oblasti výživy zvířat a celkovém managementu se zvýšila užitkovost o 15 procent proti roku 2003.