EFSA – Evropský úřad pro bezpečnost potravin – rozběhla dvouletý pilotní projekt zaměřený na identifikaci vznikajících rizik pro bezpečnost potravin, krmiv a životního prostředí při přechodu na oběhové hospodářství.
V této souvislosti EFSA vyzvala zákonodárce, odborníky z praxe a zájmové strany z celého hodnotového řetězce krmiv, aby se zúčastnili projednání. Zapojení zúčastněných stran je klíčem k řízení vývoje pilotního projektu a přispívá k jeho výsledkům.
Iniciativa je zaměřena na shromažďování a hodnocení důkazů o zranitelnosti oběhového hospodářství ve vztahu k bezpečnosti potravin a krmiv. První diskuse se zaměří na krmiva.
K této události dochází v kontextu prognostického participativního procesu, ve kterém budou účastnické strany zapojeny do podpory identifikace budoucích trendů a technologií, které mohou vést ke vzniku rizik pro bezpečnost krmiv a zdraví zvířat při přechodu na oběhové hospodářství.
Celkovým cílem on-line setkání je identifikovat nová rizika a expoziční cesty nebo mezery ve znalostech, které je třeba prozkoumat, se zaměřením na využití potravních odpadů, bývalých potravinářských produktů a vedlejších produktů zpracování v krmivech.
Výsledkem worshopu bude seznam vznikajících problémů a rizik spojených s novými a udržitelnějšími zdroji krmiv a technologiemi, které budou dále charakterizovány EFSA ve spolupráci se sítí jeho partnerů.
Akce je otevřena zákonodárcům, odborníkům z praxe a zúčastněným stranám z celého hodnotového řetězce krmiv, jakož i vědcům a odborníkům na identifikaci vznikajících rizik, hodnocení rizik a předvídání, kteří budou vybráni z registrovaných účastníků. Odborníci z praxe a zúčastněné strany z celého hodnotového řetězce krmiv budou vytvářet sítě a vyměňovat si názory s kolegy na své současné zkušenosti, budoucí trendy a vznikající rizika. Získají přehled o strategiích oběhové udržitelnosti, politickém kontextu a důsledcích pro přizpůsobení svých operací a zvýšení obchodní výkonnosti. Prezentace, dokumenty ze zasedání a výsledky budou zveřejněny na webových stránkách úřadu EFSA.
Zdroj: Elektronický on-line magazín FEEDnavigator
Josef Svoboda