16.02.2024 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropské genomické žebříčky jsou plné „Češek“

Kdo nahlédne do evropských TOP listů těch nejlepších zvířat, ten už ví, že se tam čeští chovatelé občas objeví v pozici majitelů prémiových jalovic či krav. Při pohledu na nedávné TOP listy nově genomovaných jalovic z ledna 2024 se ale přímo tají dech – tak silné zastoupení českých jalovic v evropských topkách je nebývalé.

Žebříčky nově genomovaných jalovic podle CDCB v Evropě zaplavily české jalovice.

Žebříčky nejlepších zvířat

Nizozemská společnost Eurogenes pravidelně publikuje topky zvířat – kromě oficiálních plemenných hodnot býků na bázi všech možných populací publikuje průběžně také další žebříčky nově genomovaných jalovic a krav podle různých parametrů.

Celkově žebříčky ukazují zajímavý pohled na to, kde se nacházejí aktuální šlechtitelská ohniska prémiové genetiky holštýnského plemene a jakých výsledků dosahují. Žebříčky jsou také rozdělené do věkových skupin – to je vhodné s ohledem na rychlost šlechtění dojného skotu a tedy nesrovnatelnost genetiky novorozených jaloviček a dospělých krav.

Občasným nahlédnutím do nich si můžeme udělat obrázek o tom, kdo aktuálně vede peloton šlechtění a v jakých ohledech, jaké linie nebo rodiny mají vysoký potenciál, kam se posouvají hranice šlechtění a jakých kvalit genetika reálně může dosahovat. Mám na mysli ne jenom vysoké gTPI nebo NM$, ale i utváření vemen a hlavně kombinace indexů – ve zmíněných topkách naleznete i žebříček zvířat, která jsou z hlediska plemenných hodnot až neuvěřitelnou kombinací užitkových vlastností i typu a naplňují koncept „balanced breeding“, tedy vybalancovaného šlechtění do vysoké užitkovosti při zachování skvělého typu a zdraví.

Z pohledu chovatele z Česka jsou skutečně extrémně zajímavé lednové žebříčky nově genomovaných jalovic. Něco takového tady ještě nebylo!

„Češky“ v lednové topce podle gTPI

Podle gTPI v žebříčku dvaceti pěti nově genomovaných jalovic v Evropě je hned devět českých majitelů. Devět z dvaceti pěti a co víc, rozhodně nejde o posledních devět míst, ale právě naopak. Tuto topku vede Lany Outreach Stela 2 ET v majetku Statky ČZU. V žebříčku má i své další dvě plné sestry ze stejného výplachu a transferu, z hlediska genetiky jde tedy o cross amerických býků Outreach × Captain × Rapid a rodiny Sloupnice Vinnie 24103 ET ze ZD Sloupnice. Dále v žebříčku nalezneme české plné sestry z jednoho výplachu nedávno otelené krávy Daviska 40 ET, která je v majetku 1. zemědělské a. s. Chorušice. V lednu z nich nejvýše umístěná dosahovala gTPI 3120 bodů, podle posledního únorového přepočtu si ještě o dalších 70 bodů gTPI polepšila. Opět jde o cross amerických býků Thorson × Captain × Rapid a rodinu Daviska. Matka těchto jalovic má za sebou nyní druhou kontrolu užitkovosti s nádojem 44,7 kg mléka, tuk 4,29 % a bílkovinou 3,53 %; matka matky na druhé laktaci nadojila 13 000 kg mléka. Tady skutečně nelze tvrdit, že to je „hra na šlechtění a čísla bez pořádné produkce“.

Když se podíváme na celý žebříček v celku, tak v něm najdeme řadu dalších zemí, kde tradičně je silná šlechtitelská základna. Objevují se zde známé rodiny jako je Monterey Ashley, Renelee nebo Z-Delight. Z hlediska původu býků lze konstatovat, že v pozici otce se nápadně často objevuje v první řadě americký býk Thorson (NXB-897) a na druhém místě Holysmokes (NBR-199). V pozici otce matky je to absolutní dominance býka Captain (NXB-684) a v další generaci Rapid (NEO-864).

 „Češky“ v lednové topce podle NM$

Protože gTPI a NM$ obecně korelují, není žádný div, že většina jalovic z top listu podle gTPI se objevuje i v žebříčku těch nejlepších jalovic dle NM$. Máme zde opět devět jalovic a co víc, všechny v horní polovině žebříčku!

Jde opět o plné sestry z rodiny chorušické krávy Daviska a cross Thorson × Captain × Rapid. Nejvýše postavená Daviska 78 ET dosáhla v lednu NM$ 1303 bodů! Navíc tu máme ale lánskou jalovici Eva 1 ET s NM$ 1164, opět z rodiny sloupnické Vinnie 24103 ET a crossu Jerick × Captain × Rapid a také dvě chorušické jalovice z rodin Mona Lisa po býkovi Jerick a z rodiny již zmíněné Davisky po býkovi Dominance, opět s NM$ před 1161.

I zde můžeme nahlédnout do původu jalovic v celém tomto žebříčku. Z rodin kromě Davisky lze zmínit dvojí výskyt Sunnylodge Spottie nebo NH-HS Balisto Monroe. Co se býků týče, tak prvenství si zde dle frekvence výskytu v původech zcela jednoznačně podržel již zmíněný Thorson (NXB-897) jako otec deseti z dvaceti pěti zvířat. V pozici otce matky je to ještě daleko častěji opět Captain (NXB-684), v další generaci jsou to v první řadě býci Rapid (NEO-864) a na druhém místě Crimson (NEO-816).

Ing. Magdalena Zajíčková,

INPLEM, s. r. o.

Kompletní článek včetně žebříčků najdete v Našem chovu 3/2024. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down