12.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farma Chrást: Uvolnění ze řetězů

Pro dojnice Zemědělsko-obchodního družstva Starosedlský Hádek v okrese Příbram nastaly revoluční časy: Opouštějí 40 let staré kapacity a stěhují se do rekonstruovaného objektu v Chrástu u Březnice. Tento bývalý velkokapacitní kravín už neexistujícího Státního statku Tochovice se změnil z totálně zdevastované farmy na moderní provoz, kde je slovo „řetěz“ neznámým pojmem.

Brány Chrástu se otevřely do roka a do dne od okamžiku, kdy ZOD Starosedlský Hrádek začalo vlastními silami realizovat kompletní záměr akciové společnosti Farmtec, přesněji týmu jejího oblastního ředitelství v Táboře. „Ze všeho nejdřív jsme objekt, který dlouho chátral bez pána, museli koupit ve veřejné soutěži. Teprve potom jsme začali shánět autora návrhu přestavby a konkrétního projektu i dodavatele technologie. Farmtec nám doporučili kolegové ze ZD Krásná Hora a na tento tip si nemůžeme stěžovat,“ říká předseda ZOD Ing. Josef Žid.

Maximum i pro čápa
Zmíněné družstvo už mělo jednu přestavbu za sebou, když rekonstruovalo za chodu farmu v Tušovicích. Dnes tam najdeme 350 červených strak v zastýlaných kombi-boxech. Větší část stáda ale nadále žila uvázaná v pěti kravínech. Začátek listopadu roku 2001 pro ně ovšem znamenal zásadní změnu adresy: Chrást s celkovou kapacitou 480 míst je rozdělen na produkční stáj pro 360 dojnic (matrace, shrnovací lopaty, kejdový systém) a porodnu s místy pro krávy stojící na sucho (120 zvířat). Jak již bylo řečeno, řetěz tady neuvidíte. Zato ukázkovou dojírnu pro 2 x 12 zvířat s celoroštovou čekárnou ano.
Pikantní dodatek? Na bývalém VKK měl hnízdiště čáp. „Nechali jsme mu ten komín a raději posunuli dojírnu, zvedali proto podhled... Prostě jsme chtěli udělat maximum i pro něj,“ dodává J. Žid „K Chrástu totiž čáp patřil, a to jsme měnit nechtěli.“
Pět dosavadních kravínů obsluhovalo 20 lidí, zatímco Chrást jich potřebuje pro dvousměnný provoz jen osm. „Tato úspora je samozřejmě finančně významná. Od přesunu na novou farmu si ale slibujeme víc, než jen nižší mzdové náklady. Ekonomicky zajímavé je zvlášť předpokládané zvýšení užitkovosti zvířat při daleko lepším využití krmiv,“ tak se na konec starých časů dívá místopředseda ZOD a ekonom Ing. Bohdan Klier. Smazat vynaložených 14 milionů korun (v nich je například započítaná i cena míchacího krmného vozu) v co nejkratší době, to bude hlavní motiv nejen Klierova snažení.

Čas výměny kabátu
Právě v této chvíli by měl být Chrást definitivně naskladněn. Pokud vše půjde podle předpokladů a nenastanou mimořádné problémy s adaptací zvířat na zásadně nové poměry, mohl by mít předseda ZOD klidné Vánoce. „Čeká nás toho víc. Především odpověď na otázku, v jaké pohodě přežijeme první zimu. Teprve praxe totiž ukáže přednosti nebo nedostatky stájí a rozhodne, zda po dohodě s firmou Farmtec neuděláme nějaké dodatečné změny a úpravy.“
Osud pěti opuštěných kravínů bude různý, čekají je buď nové pracovní náplně (z jednoho se stane truhlárna, ve druhém vystřídají krávy prasata), nebo prodej či likvidace. ZOD Starosedlský Hrádek se prostě definitivně rozhodlo vyměnit kabát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down