Počet pštrosů chovaných v České republice se postupně zvyšuje a jejich chov se stává stále významnějším odvětvím živočišné výroby. Jak probíhá chov pštrosů a následně i finalizace pštrosích výrobků, jsme se byli podívat na Sluneční farmě manželů Markových blízko Příbrami.
Farma má celkovou rozlohu pozemků 42 ha, které zajišťují část krmných dávek pro přibližně stohlavé stádo. První chovné pštrosy si Markovi dovezli z Itálie. Kromě zvířat si přivezli z Itálie i líhňařské vybavení a krmné směsi.
Již dva týdny po příjezdu začala zvířata snášet, průměrná snáška v podmínkách italských Alp byla 80 vajec na samici a zhruba 60 vylíhlých kuřat. Pro příští rok počítají chovatelé s mírným navýšením.
Markovi s sebou také přivezli pět italských líhní Pertom s jednotkovou kapacitou 145 vajec.
Líhnutí probíhá 38 dní v líhni při teplotě 36,1 ± 0,05 stupňů C a 19% relativní vlhkosti. Další 4 dny tráví vejce v dolíhni. V době těsně po přesunu se již začíná řada kuřat klubat. Podle chovatele je to způsobeno výbornou kondicí italských zvířat a kvalitní výživou matek. Do chovu zařazuje pan Marek pouze zvířata vylíhlá z vajec snesených v prvních třech měsících snášky. Zbylá nemají již takovou biologickou hodnotu a vitalitu, pštrosi z nich vylíhlí jsou určeni pro výkrm. Tak dochází k první selekci potenciálních chovných zvířat. A jaká je cena plemenných zvířat? Zde na farmě se pohybuje od 20 do 100 000 tisíc Kč. První částka je za mladé zvíře, druhá částka za 3letého chovného jedince s původem, zárukou plodnosti, vyšetřeními rozmnožovacího aparátu a v perfektní chovné kondici. Vždy je však největší důraz kladen na genovou čistotu chovných jedinců.
Pštrosí produkty
Jedním z produktů chovu pštrosů je bezesporu maso, které se vyznačuje vysokou kvalitou a dietetickou hodnotou. V současné době má chovatel smluvně zajištěna jatka s kapacitou na 15 pštrosů denně. Do budoucna uvažují manželé Markovi o větším objemu odbytovaného pštrosího masa a tak nyní hledají další chovatele, kteří by jim pomohli zvýšit nabídku jatečných pštrosů. Za oplátku jsou schopni realizovat kilogram pštrosího masa ve vlastním zpracovatelském závodě za částku okolo 200 Kč. Při výtěžnosti 50 % a hmotnosti živého pštrosa 100 kg to znamená tržbu asi 10 000 Kč za jednoho pštrosa při krmných nákladech kolem 2500 Kč. Hmotnosti 110 kg může při kvalitní výživě i genetice dosáhnout zkušený chovatel již za 8 až 9 měsíců výkrmu.
Dalším velmi dobře zpeněžitelným artiklem je pštrosí kůže. Tato kůže je vysoce ceněná a je pro svůj atraktivní vzhled přirovnávaná ke kůži krokodýla. Vyžaduje speciální ruční způsob zpracování, opatrný a časově náročný. Za námahu spojenou se zpracováním se ovšem odvděčí vysokou kvalitou – má výborné mechanické vlastnosti, odolává vodě i mastnotě.
Jako součást úpravy kůže probíhá moření, vyčiněná kůže má nádhernou stříbřitošedou barvu, která je ale poměrně nestabilní. Proto se pštrosí kůže většinou barví.
K výrobě větších kožených výrobků, například kabelek, je nutno použít kůži z tzv. diamantového středu zvířete, který kopíruje páteř a na němž je kůže pštrosa nejkvalitnější. Je nutné ale dávat pozor na ostré hrany v ustajovacích prostorech, každé, i sebemenší poranění, zanechá trvalou jizvu a snižuje hodnotu vykupované kůže, která u první třídy dosahuje 5000 korun za kus.