Společnost AGRICO Třeboň dodává již řadu let českým chovatelům poloautomatická a automatická zařízení do stájí pro prasata, skot, drůbež, koně i pro chov ryb. Stále větší zájem je také o roboty, které má firma ve svém portfoliu. Všechna tato zařízení, ať už automatická nebo robotická, lze instalovat nejen do nových, ale také do rekonstruovaných stájí.
Zájem zemědělců o tato inteligentní zařízení je v posledních dvou třech letech čím dál větší. Ať už s ohledem na dotační tituly týkající se inovací, či welfare, nebo i na to, že si lidé postupně odvykají manuálně pracovat a v živočišné výrobě je jich čím dál méně. Snahou chovatelů je především omezit lidskou práci v živočišné výrob, popřípadě ji automatickými systémy zcela nahradit. A tím snižovat mzdové náklady a optimalizovat provozní náklady na výrobu jednotlivých produktů. Tato snaha jde samozřejmě ruku v ruce s pohodou zvířat, která se už dnes bez těchto moderních inteligentních systému neobejde.“
Přátelská technologie
K odklizení výkalů ve stájích pro skot, ať už stlaných či bezstelivových dodává společnost AGRICO Třeboň i francouzský Mirobot 4WD. Tuto práci zastane zcela automaticky bez nutnosti přehánět zvířata a otvírat zábrany. Uvedené zařízení pracuje samostatně, bez obsluhy, je tiché a neprodukuje žádné emise. Je velice bezpečné, má masivní, polymerový nerozbitný kryt, pevná část vyhrnovací lopaty je pogumovaná, takže nehrozí poranění krav při jeho překračování. Pohybuje se malou rychlostí 4 až 6 m/min a utlačí až 1100 kg výkalů.
Mirobot 4WD je velice přátelský ke zvířatům. Vzhledem k tomu, že jezdí velice pomalu, krávy si na něj rychle zvyknou a uhnou mu do lože nebo ho pohodlně překročí. Chovatelé určitě ocení i skutečnost, že pokud krávy leží v boxu a ocas jim zasahuje do hnojné chodby, francouzský výrobek je pro ně naprosto bezpečný a nehrozí jejich poranění. Programuje se a kontroluje pomocí ovládacího panelu nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu, například z mobilního telefonu či laptopu, takže lze on-line sledovat, co právě dělá kde se pohybuje. Jde o velmi ekonomické a spolehlivé řešení nedostatku pracovních sil v živočišné výrobě.
Řada důležitých předností
Robot umí výkaly hrnout před sebou, ale zpět se musí vracet po čisté chodbě. Počet cyklů vyhrnování vychází z délky hnojné chodby a z toho, zda se přistýlá sláma či nikoliv. Mirobot zvládne vyhrnout i chodbu dlouhou 120 m a širokou až 3,5 metru. V běžném provozu se většinou vyhrnuje hnůj třikrát až čtyřikrát denně, takže hnojná chodba je po celý den absolutně čistá. Když robot nejezdí, tak se nabíjí. Intervaly vyhrnování, s ohledem na délku chodby a počet zvířat, stejně jako další parametry, se nechají naprogramovat pomocí řídicí jednotky.
Oproti vyhrnovacím lopatám má Mirobot jednu velkou výhodu. Zatímco řetězové lopaty vyhrnují hnůj většinou do příčného kanálu, francouzský automat může projet celou stájí, přesně tudy, kde je natažen vodicí kabel a vyhrnout hnůj třeba až na hnojiště, hnojnou plochu nebo přímo na rampu s vlečkou. Navíc lze na konci trasy nastavit jeho dojezd, který se každou jízdou postupně zkracuje. A k nezanedbatelným výhodám patří i jeho jednoduchá údržba.
Celý článek naleznete v Zemědělci č. 17.*