Při příležitosti páté národní výstavy masného skotu v Praze-Letňanech se v polovině října konal seminář týkající se chovu plemen gasconne a salers. Organizoval ho Klub chovatelů francouzských rustikálních plemen v ČR a Český svaz chovatelů masného skotu ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi.
Podle předsedkyně Ing. Radky Zahrádkové sdružuje Klub chovatelů francouzských rustikálních plemen v ČR chovatele plemen gasconne (GS) a salers (SA). Působí v rámci Českého svazu chovatelů masného skotu (ČSCHMS), který byl založen v roce 1990.
Klub chovatelů francouzských rustikálních plemen v ČR byl ustanoven v březnu roku 2000. V současné době má 26 členů, z nichž osmnáct je aktivních chovatelů (deset chovatelů GS, osm chovatelů SA). Klub, v jehož čele stojí předseda, se schází přibližně čtyřikrát do roka, podle potřeby i vícekrát. V rámci klubu pracují Rady plemenných knih pro plemena GS a SA, které zodpovídají za vypracování chovných cílů a šlechtitelských programů, za stanovení podmínek pro výběr matek býků, otců býků a stanovení selekčních limitů pro plemenné býky, za zpracování řádu plemenné knihy a vypracování ročního hodnocení šlechtitelských programů.
Situace v České republice
Podle Ing. Luďka Bartoně z VÚŽV Uhříněves má stav populace těchto dvou rustikálních plemen u nás úzkou souvislost s celkovým vývojem v agrárním sektoru a také odvětví chovu skotu. „I když absolutní počty zvířat nejsou vysoké, neustále rostou a dokládají tak zájem chovatelů o tato francouzská plemena,“ komentuje Luděk Bartoň.
V kontrole užitkovosti za rok 2003 je vedeno 99 krav s podílem 88 až 100 procent gaskoňské krve a 216 krav s podílem 50 až 87 %. U plemene salers najdeme 57 zvířat s podílem krve 88 až 100 procent a šest krav nesoucích 50 až 87% podíl plemene salers. Počet stád zařazených do KU je 11 u plemene gasconne a sedm u plemene salers.
Podíl inseminace se ve stádech gaskoňského skotu pohybuje kolem 7,6 %, u plemene salers kolem 14 procent. „Použití inseminace je jednou z cest, jak zvýšit genetický potenciál plemene“, uvedl Ing. Bartoň. U hmotností telat sledovaných v kontrole užitkovosti je podle něj situace stabilní. U obou plemen je znatelný rozdíl mezi jalovicemi a býky. Další údaje uvádí tabulka.
Jak je na tom Francie
O situaci ve Francii pohovořil Jean-Pierre Gajan, prezident společnosti UPRA Gasconne (chovatelská organizace, obdoba našeho svazu chovatelů). Ve Francii se v současné době chová zhruba 25 000 krav tohoto plemene. Podle jeho názoru vyniká gaskoňské plemeno zvláště snadnými porody, z KU v roce 2003 (do které bylo zahrnuto 40 % celkové populace GS) vyplývá, že snadno se otelilo 98 % krav, obtížně dvě procenta a císařský řez nemusel být proveden u žádné matky. Průměrná hmotnost telete u tohoto souboru činila 38 kilogramů.
Plemeno salers představil ředitel UPRA Salers Bruno Faure jako plemeno formované oblastí původu. „Auvergne je kopcovitá krajina a vysokým množstvím srážek a nadmořskou výškou mezi 600 a 1300 metry. Zvířata musí zvládat široké teplotní rozmezí a velmi dlouhé, až sedm měsíců trvající zimy,“ upřesnil. Proto se podle jeho slov salers považuje za odolné plemeno s funkčním exteriérem. Ve Francii se dnes chová ve dvou variantách, jako dojený (pět procent) a masný užitkový typ (95 % stavů) v celkovém počtu zhruba 205 tisíc (z toho 37 000 krav).
Údaje z kontroly užitkovosti v roce 2003
Plemeno Pohlaví Živá hmotnost
ve 120 dnech ve 210 dnech ve 365 dnech
Gasconne jalovice 160 256 329
býci 190 289 503
Salers jalovice 169 271 346
býci 192 291 519