Asi se v České republice nenajde nikdo, kdo by neznal pojem geneticky modifikované organismy. Ale co se pod tímto termínem doopravdy skrývá? Jsou pro lidstvo hrozbou nebo nadějí? A máme je pod kontrolou?
Koncem února se pod vedením Ing. Miluše Kusendové konal v Praze seminář Použití GM plodin ve výživě zvířat pořádaný firmou Monsanto. Podle jejích slov je vývoj transgenních rostlin slibnou technologií, která se v budoucnosti může významně podílet na zabezpečení dostatku potravin a krmiva. Tomu odpovídá i stoupající rozloha světových ploch, která v roce 2001 představovala 52,6 milionu hektarů oproti roku 1996 s pouhými 1,7 miliony ha.
Problémem v této oblasti je spíše „černé“ pěstování, množení a dovážení neregistrovaných geneticky modifikovaných plodin než cílené používání plodin schválených. V této souvislosti upozornila Ing. Zuzana Doubková (odbor enviromentálních rizik, MZe) na nutnost sladit stávající legislativní normy a více informovat spotřebitele o složení jednotlivých výrobků. V České republice je použití GMO upraveno zákonem č.153/2000 Sb.(zákon o nakládání s GMO a produkty), který se ovšem týká pouze životaschopných organismů a výrobků, které takový organismus obsahují. Pokud je produkt vyroben z GMO, ale již je neobsahuje, tento zákon pro něj neplatí. Příkladem mohou být krmiva obsahující sojové boby na straně jedné a zpracovaná soja na straně druhé. „Naši zemědělci a obchodníci si musí uvědomit, že datem vstupu do EU automaticky přejímáme normy a zákony unie a že by bylo dobré se na harmonizaci legislativy připravit už teď“, dodala ing. Doubková.
to si nezabil