Evropská komise nedávno oznámila, že PIC jako světově vedoucí společnost zabývající se genetikou prasat a „ag-biotechnologií” úspěšně získala čtvrtý grant na projekt vyhlášený Evropskou komisí. Na projektu, nazvaném “PathoCHIP” spolupracují PIC, Intervet (Německo), Španělský národní institut pro výzkum potravin (INIA) a Animal Health Research Center (CISA, Centro de Investigacion en Salud Animal). Tito výzkumní partneři budou používat inovační “cutting-edge technologií” a bioinformatiku pro lepší pochopení genetických regulací chorob, uzdravení a rezistencí.
Studie je zaměřena na specifické prasečí bakteriální onemocnění typu Haemophilus parasuis, která v určitých situacích mohou vést k významné mortalitě prasat. Hostitelské i patogenní geny budou identifikovány přes RNA analýzu prasat pocházejících z rozdílných genetických prostředí před, během a po infekci. Sekvenční technika bude použita pro identifikaci genů, zakodovaných proteinů poškozených infekčním procesem. Získané informace pomohou identifikovat choroby a rezistence prasat a vyvinout tak anti-infekční přípravky. PathoCHIP projekt bude jedním z prvních, kde bude použito “microarray technologii” u prasat. Tato inovace umožní výzkumníkům studovat tisíce genů najednou na sklíčku velikosti velké poštovní známky. Je to obrovský pokrok oproti minulé metodě, která umožňovala studovat pouze několik genů v každém pokusu.
Dr. Lucina Galina ze zdravotně technologického týmu PIC míní: “PathoCHIP bude používán jako model pro budoucí studií příbuzných interakcí mezi rozdílnými patogeny a prasaty. Tento grant demonstruje závazek PIC poskytovat zdravou genetiku prostřednictvím našeho výzkumného týmu, což rovněž podtrhuje důležitost podíleni se na tomto projektu.”
Celkové náklady projektu, získáné prostřednictvím grantů Evropské komise, fondů PIC a Intervetu, jsou odhadnuty na 1 milión US dolarů. Koordinátorem celého projektu bude PIC Cambridge laboratoř (Anglie), která již mnohokrát přispěla svými inovačnímy výzkumy.
PIC International Group PLC (London Stock Exchange: PII), založená v roce 1962, je jednou ze světově vedoucích společností zabývajících se “ag technologií” se zaměřením na genetiku prasat. PIC kombinuje kvantitativní vědy s vedoucí “edge biotechnologií” pro rozvoj “non-GMO” plemenné populace. Použitím této technologie mohou zákazníci PIC z celého světa chovat zdravá zvířata s nižšími náklady na produkci a hlavně poskytovat spotřebitelům kvalitnější produkty.
Brian Sereda, PIC International, Marian Konesz, Česká PIC, s. r. o.