03.04.2023 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hledání programu pro řízení stáda skotu

Komerční prezentace: Systém MOOML pronikl s úspěchem do českých stájí. Jde o systém managementu stáda vyvinutý společností Schaumann spolu s chovateli. Jaké mají zkušenosti jeho uživatelé se dozvíte v následujícím textu.

Petra Sádecká, hlavní zootechnička Rubelit s. r. o., Rožná

Já jsem si program MOOML vybrala sama, neboť jsem v něm viděla usnadnění práce. Používám jej od května roku 2021 a hlavní výhodu vidím v jednoduchosti programu a přehlednosti, rovněž v ovládání pomocí chytrého telefonu. Nejvíce využívám vše, co se týče zootechnické evidence skotu – když se kráva otelí, zapíšu to do programu a ten automaticky vytvoří hlášení a já jej mohu pouze odkliknout a tím odeslat do ústřední evidence. Při přesunech zvířat do jiných stájí se rovněž automaticky tvoří hlášení – nemusím myslet na příjem a odeslání. Protože sama také inseminuji a zadávám údaje o inseminaci do programu pro inseminátory, oceňuji kompatibilitu s MOOMlem, který data příjme a zpracuje.  Krávy u nás v Rubelitu mají respondery a MOOML máme propojený s dojírenským programem – vše co zadám se odešle do dojírenského programu, naopak nádoje chodí automaticky – kdykoli se podívám do MOOMlu, vím vše. Oceňuji také operativnost Ing. Dušana Kořínka, který je stále na příjmu ve dne v noci, a problémy řeší.   

 

Marta Štěpánová, hlavní zootechnička AGRO družstvo vlastníku Puklice:

Před pěti lety, kdy jsem nastoupila do podniku, byl na farmě velice zastaralý dojírenský program. Jeho případná aktualizace se tehdy jevila jako velice nákladná a vedení společnosti nechtělo tuto částku platit. Pak mi Ing. Dušan Kořínek, se kterým spolupracujeme, představil program MOOML.

Asi nejvíce na něm oceňuji jednoduchý přístup ke kartě příslušného zvířete, kde vidím veškerou jeho historii.  Dá se říci, že v MOOMLU je jednoduché zadávání čehokoli. Když jdu po stáji, denně využívám mnohokrát mobilní aplikaci. Některá kráva se mi nezdá, vytáhnu telefon, zadám ušní číslo, a vidím hned o jakou krávu jde. Mohu se podívat kdekoli. I například doma si v telefonu najdu dané zvíře a víme o kterém se s kolegy bavíme.  Dobrá je evidence ekonomické oblasti chovu – každý den zadávám nádoje, spoustu údajů vyhledám v jedné tabulce – sčítá nádoje, tržnost mléka, program mi stále sleduje průměrný stav krav. Je to pro mne velká úspora času.

Obrovský benefit je elektronická evidence léčiv – jak příjmů, tak výdajů. Jinak bychom museli psát do deníku léčení. Ke kravám zapisujeme aplikovaná léčiva a diagnózu a program pak eviduje deník léčení. Lze vyhodnocovat např. i měsíční náklady na léčení. MOOML je přínosný, že si vněm každý může najít, co potřebuje. Spoustu dalších možností nevyužívám. Záleží na každém zootechnikovi. 

Bohužel nemáme žádnou elektronickou evidenci aktivity nebo přežvykování, naše dojírna již něco pamatuje. Pro nás byl tedy MOOML zásadní v evidenci a zobrazení nádojů a somatiky, která se stahuje z údajů KU. To je pro nás prvotní evidence.  Zavedení bylo velmi jednoduché – Dušan Kořínek byl velice ochotný, věnuje se nám vždy. Také jsme mu poslali mailem, co bychom chtěli dovyvinout.  Mnoho drobností v programu přibylo na můj popud. Vývojáři na tom pořád pracují a je to zdarma.  Aplikace se aktualizuje automaticky. Je to program nejjednodušší a nejintuitivnější na ovládání, se kterým jsem se zatím setkala. Když to porovnám s jakoukoli službou spojenou s dojením, toto je k nezaplacení.

Ing. Zbyněk Buřval, vedoucí živočišné výroby Agro Liboměřice, a. s.:

Asi před třemi lety jsme si vybrali MOOML jako program pro řízení stáda. Tento jednoduše ovladatelný program splňuje všechny požadavky, které jako zootechnik mám. Funguje přes webové rozhraní, nevyžaduje žádné instalace a jeho funkce je možné využít i v mobilním telefonu. Hlavním důvodem pro MOOML byla jeho cenová dostupnost v porovnání se systémem nabízeným s dojírnou. MOOML v podstatě nemá zbytečné funkce nebo tlačítka, které jen rozptylují pozornost, je poznat, že jeho vývojáři jsou úzce spojeni s praxí. Automaticky se nám natahují data z kontroly užitkovosti a centrální evidence. Systém spolupracuje i s pedometry GEA a čidly pro žvýkání, což je velice výhodné, neboť zjistíme daleko dříve než obyčejně, že zvíře není v optimální kondici. Za pomoci MOOMLu vedeme také deník léčení. Obrovskou výhodou je, že žádná data nemusíme přepisovat nebo dublovat, protože systém nabízí kompatibilitu.     

 

Ing. Vladimír Diviš, ředitel divize živočišné výroby koncernu Úsovsko:

Na velké farmě o 1300 kravách pod jednou střechou jsme potřebovali co nejvíce zautomatizovat provoz po stránce dohledu nad zvířaty. S nadšením jsme pracovali v programu dojírny GEA Dairyplan, ale pouze s ukazateli denního nádoje mléka a se staženými údaji z kontroly užitkovosti (jednou měsíčně). Usoudili jsme, že tyto informace jsou zpožděné v čase 24 až 36 hodin. Projev metabolických problémů na mléce má tohle prokázané zpoždění. Rozhodli jsme pro sledování krav využít objektivní posouzení pohody a zlepšení produktivity stáda moderním zařízením.

Standardním způsobem monitorování krav je vizuální kontrola krav, která probíhá i několik hodin denně, abychom se dozvěděli o jejich pohodě a rozpoznali období říje, počínající metabolické problémy. Vizuální kontrola je značně limitována množstvím ostatní práce, a ještě závisí na schopnostech a zkušenostech pozorovatele, není zcela přesná a neumožňuje analýzu. Není možné zajistit sledování 24 hodin denně, což znamená, že významný podíl říjí může být opomenut. Stejně jako u vizuální kontroly vyhledávání říje, vizuální hlídání ruminace je poměrně omezeno, protože přežvykování probíhá nárazovitě během dne a nejvíce právě v noci. Změna v přežvykování může sloužit jako velmi brzký indikátor metabolických problémů na začátku laktace nebo indikátor nemocí jako například mastitid. Kromě toho, návrat přežvykování na normální úroveň je skvělou známkou úspěšnosti léčby. Přínos brzkého rozpoznání a včasného potvrzení léčby je významný.

Pořídili jsme si hlídání ruminace od společnosti Dairymaster s programem na vyhodnocení MooMonitor+. Efektivitu v krmení zajišťuje u nás na farmě samojízdný krmný vůz Triolet (20 m3) s vážícím systémem Cow Connect. Najednou jsme byli postavení před spoustu programů, kde každý potřeboval vstupní data, aby pracoval správně. Již v roce 2010 jsme začali hledat cestu v propojení databází a software pro efektivní analýzu dat nasbíraných od zvířat z jednotlivých programů. Díky spolupráci s firmou Schaumann a jejich odborných znalostí v oboru managementu mléčného stáda se podařilo skloubit vše v jejich programu MOOML. Dnes tento program v přesně nastavených časech funguje jako nástroj pro předávání dat od dojírny přes centrální evidenci, ruminaci až po krmný vůz, kde automaticky aktualizuje počet zvířat ve skupinách pro každé krmení. Program je schopen data analyzovat pomocí grafů či tabulek a upozorňovat, kam se stádo, jednotlivé skupiny či individuální zvířata dostávají z pohledu reprodukce, zdraví mléčné žlázy, metabolických poruch či celkové užitkovosti. Každý pověřený pracovník má přístup k aktuálním datům kdekoli, na chytrém telefonu prakticky nonstop. Dnes ještě program nevyužíváme plně, nedaří se nám například využívat část pro hodnocení kondice – kde hledáme optimální variantu pro zautomatizování hodnocení. Děkuji firmě Schaumann za spoustu stráveného času při hledání nových cest a řešení. Určitě nejsme na konci této cesty, ale jsem přesvědčen, že jdeme správným směrem.

Více v Našem chovu 4/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down