S rostoucím využíváním kejdy jako kvalitního organického hnojiva se na našem trhu rozšiřuje i nabídka systémů její aplikace. Kromě klasického podzimního hnojení se dnes stále častěji využívá podlistové aplikace v průběhu vegetace.
Podle slov odborníka na kejdové hospodářství Ing. Ambrože Bargera ze společnosti Agrico Třeboň se doporučuje do porostu používat speciální aplikační stroje. Příkladem může být energetická plodina kukuřice. Aplikace se doporučuje v době, kdy je výška kukuřice minimálně 20 až 30 cm. „Použití hadicových aplikátorů se obecně pro kukuřici považuje za nejvýhodnější,“ říká Ing. Barger. „Dají se použít od výšky porostu 20 až 80 cm, výjimečně 100 cm (podle technické schopnosti aplikační soupravy) v systému dělených dávek. Jednorázová maximální dávka 10 až 20 t/ha kejdy (při obsahu 0,5 až 0,3 % N) kryje potřebu dusíku u rostlin jen pro část vegetačního období, proto je třeba dávku dvakrát až třikrát opakovat“, dodává.
Požadavky na aplikátory
Každý aplikátor by měl podle slov Ing. Bargera umožňovat zapravení statkových hnojiv téměř celoročně, pouze mimo období vegetačního klidu. První podmínkou jsou nízkotlaké pneumatiky aplikátoru, u kterých je nutné dodržet požadovaný maximální tlak na cm² půdy (1,7 barů).
Druhým požadavkem je velikost pneumatik vzhledem k šířce setí u řádkových kultur. Například u kukuřice by se vždy mělo počítat se zhruba deseticentimetrovou rezervou, tedy při šířce řádku 70 cm je možné použít maximálně šedesáticentimetrové pneumatiky.
Třetí požadavek na kvalitní aplikátor kejdy zní: co nejnižší těžiště, které zemědělec ocení zvláště při práci na svahu. „Proto podle mého názoru neexistuje lepší varianta než speciální hadicový aplikátor kejdy, u kterého díky systému zapravování do půdy v průběhu vegetace nehrozí vyplavování živin do spodních vod, ani nebezpečí druhotného výskytu plevelů“, doporučuje.
Kombinace, to je turbo
Jednou z novinek na českém trhu je i cisterna Turbofass rakouské firmy Vakutec. Systém turbo vznikl kombinací vývěvy a čerpadla a spojuje tak klady obou používaných systémů. Dosahuje vysoké rychlosti plnění a také maximálního využití objemu cisterny. Stroj se tak dá použít i do velmi hlubokých jímek, kam již standardní vývěva nedosáhne. Navíc nemusí být ve sběrné jímce instalováno čerpadlo.
„Velkou výhodou Turbofassu je automatická kontrola naplnění. V okamžiku naplnění cisterny se ihned zastavuje čerpadlo a nemůže tak dojít k přelití kejdy. Liší se také typ použitého čerpadla, které není náchylné k opotřebení a vniknutí cizích předmětů“, vypočítává na závěr Ing. Barger.