04.09.2024 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnské plemeno a mladí vodiči na Hadačce

Holštýnských krav přijelo na Kralovickou výstavu bezmála padesát, přičemž nejpočetnější byla kategorie prvotelek. Z ní se také rekrutovala vítězka, pozdější grandšampiónka Fiona (Nedrebo x Mandate) ze ZS Vilémov. Vicešampiónkou a nositelkou nejlepšího vemene byla zvolena Giacomo Casanova (Pegasus x Day) z farmy Číčov Alimexu, a. s.

„Čtvrtek na konci června“ – to je sousloví, které u mnoha chovatelů a příznivců chovů hospodářských zvířat vyvolá hned jasnou asociaci. Kralovická zemědělská výstava Na Hadačce. Největší zemědělská výstava v západních Čechách má za sebou již čtyřicátý devátý ročník. Uskutečnil se v tradičních prostorách v areálu Kralovické zemědělské a.s. a přilehlých pozemcích, na tom se nezměnilo nic. Ale mnohých změn v historii této výstavy doznal právě Chovatelský den. Ze zpočátku velmi skromné ukázky zvířat a dojnic dvou plemen v silážní jámě se Chovatelský den vyvinul ve slavnostní a důstojnou akci s bohatým odborným i doprovodným programem. Je neodmyslitelnou tradicí, že si na něm přijdou na své zájemci o chov prasat, příznivci jednostranně dojného skotu i skotu kombinovaného užitkového typu a také zájemci o chov koní nebo jejich drezurní výcvik. To vše se odehrává pod obřím velkokapacitním stanem, který poskytuje příjemné zázemí, chrání před deštěm i horkem, poskytne i prostor pro občerstvení a kapelu – zkrátka dělá celou akci příjemnější.

Motivační dětské soutěže

Holštýnský šampionát se nesl opět ve velkém stylu. Vlastní přehlídku otevíraly děti s telátky. V této kategorii se představilo s velkým entuziasmem patnáct dětí ve věku od tří do osmi let. Protože se jednalo o hodnocení vodičů a nikoliv zvířat, děti nastoupily s telátky plemen holštýn a jersey, které si musely samy vyvodit a podílet se na jejich přípravě. Pro německého judge Erika Büschelhoffera toto nebyla jednoduchá kategorie k hodnocení. Ostatně hlavním cílem dětských soutěží v této věkové kategorii ani není přísné hodnocení, ale hlavně motivovat děti k práci se skotem a podporovat jejich vztah k němu. Ačkoliv si pěknou cenu odnesly všichni účastníci, tak první tři mohli být zkrátka stále jen tři. Vítězné první místo si odnesla Sára Marincic (7) s telátkem Inplem Margerita, stříbrnou pozici obsadila Viktorka (7) s telátkem Inplem Cherry 2 a bronzová příčka patřila Jessi Inman (8) s telátkem Lány Lusy 1.

Podobně avšak s patrnými zkušenostmi vodičů se odehrávala soutěž dětí ve věku devět až jedenáct let, které se aktivně zúčastnilo devět soutěžících. Pohár za první místo náležel Viktorii Tittelbachové (11) s jalovičkou Lány Milka, druhá skončila Anna Marincic (9) s Inplem Moët a třetí místo si odnesla Laura Růžková (9) s jalovičkou Inplem Olda.

Poslední dětskou soutěží byli junioři a plemenné jalovice. Tito předvaděči ve věku dvanáct až sedmnáct let řadu zkušeností mají a někteří z nich odvádějí citlivou práci se skotem na skutečně vysoké úrovni. V konkurenci deseti soutěžících první příčku obsadila Antonie Havelková (13) s březí jalovicí Inplem Ditte, druhá byla Alžběta Poděbradská (13) s jalovicí Inplem Duha a třetí místo obsadila Lucie Hušvárová (15) s již dvouletou Hole Cruz.

Holštýnské dojnice v plné parádě

Holštýnských krav i po všech změnách a odhláškách přijelo bezmála padesát. Nejpočetnější byla přirozeně kategorie prvotelek, dále se představilo ve vlastní kategorii osmnáct krav na druhé laktaci a v kategorii starších krav fyzicky dorazilo šest zasloužilých dojnic.

Když se podíváme do původů vystavovaných krav, tak z hlediska otců matek nenalezneme žádnou dominanci konkrétního býka. V pozici otců je frekvence býků obecně srovnatelná s výjimkou jediného a tím je americký býk NEO-830 Redrock. Na výstavách v České republice je jeho dcery vidět často – obecně víme, že tento býk zlepšuje exteriér. Rozhodně ale nejde o jednostranného „typaře“, zcela běžně jeho dcery jsou nejen korektně utvářené, ale končí laktace na 11 000 až 12 000 kg mléka, rekordmanky ale za normovanou laktaci „umí“ i bezmála 15 000 kg. Domnívám se však, že téměř všechny vystavované krávy nemohou být považovány za „jen pěkné“, ale že ve svých domácích stájích odvádějí velice solidní výkony v produkci. Průměr všech vystavovaných bez ohledu na pořadí nebo fázi laktace byl 39 kg mléka denně, nadpoloviční většina z nich ale hravě přesáhne 40 kg denně a některé z nich i 50 kg!

S radostí jsme mohli na výstavě přivítat také nové tváře v řadách aktivních vystavovatelů na Hadačce – byly to dvě farmy z Úněšovského statku, a. s., farma Česká Bříza Třemošenské, a. s.  a Pivkovice, a. s. Bylo vidět a hlavně slyšet, dle bouřlivých reakcí z hlediště, že tito chovatelé nepřivezli jen krávy a vodiče, ale také řadu fanoušků, kteří sympaticky hlasitě reagovali na každý úspěch svých zvířat. Nezbývá než doufat, že účast na Chovatelském dni na Hadačce pro ně byla pozitivní motivací a setkáme se s nimi zde v ringu i v příštích letech.

A jak to celé dopadlo?

V závěrečném grandfinále, kde se napětí dalo krájet, mladý německý judge za vytleskávání publikem konečně rozhodl. Grandšampionkou se stala podruhé v řadě dojnice z Vilémov a. s. – Fiona (Nedrebo x Mandate). Vicešampionkou a nositelkou nejlepšího vemene byla ten den zvolena Giacomo Casanova (Pegasus x Day) z farmy Číčov Alimexu, a. s. Absolutně nejlepší vodičkou toho dne byla označena mladá juniorka Lucie Šodková.

Dodatečná cena Čestné uznání plemenářů z rukou organizátorů pak putovala do České Břízy za kvalitu a přípravu plemenice Třemošenská Jitka (Hotline x Concert).

Ing. Magdalena Zajíčková

INPLEM, s. r. o.

Celý článek najdete v Našem chovu 9/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down