EXPONÁT JE PŘIHLÁŠEN DO SOUTĚŽE O ZLATOU MEDAILI ANIMAL TECH 2017.
Představujeme HUMAC® Natur AFM – přírodní organicko-minerální krmnou surovinu s vysokým obsahem huminových kyselin. Krmná surovina je určena pro všechny druhy zvířat. Využívá potenciál huminových kyselin ke zlepšení zdravotního stavu.
Jedná se o 100% přírodní produkt ve formě jemného prášku šedočerného vzhledu s vysokou biologickou účinností, získaný z leonarditu a technologicky aktivovaný na celkový obsah huminových kyselin nad 65 %. Dále obsahuje více než 72 chelátově vázaných minerálů a stopových prvků, množství aminokyselin a nutričních látek.
Zdroj leonarditu pro výrobu HUMAC® Natur AFM vznikal v eocénu před 20 miliony let a jako jeden z mála nebyl kontaminován těžkými kovy. Surovinu není třeba chemicky zpracovávat a v přípravku jsou tak obsaženy huminové kyseliny v původní, přírodní podobě. Díky tomu a svým příznivým účinkům je, na rozdíl od jiných přípravků na bázi huminových solí, doporučován příslušnými orgány i do ekologické produkce, kde se významnou měrou podílí na zvýšení kvality biovýrobků.
Krmná surovina HUMAC® Natur AFM je určena pro všechny druhy zvířat. Využívá celý potenciál huminových kyselin ke zlepšení zdravotního stavu zvířat. Přípravek úspěšně prošel testy na České zemědělské univerzitě v Praze, ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně a v dalších institucích, které potvrdily deklarované účinky huminových kyselin. Tyto studie potvrzují i naše zkušenosti z provozu, kde přispívá k lepší kondici zvířat, snížení nákladů na antibiotika a jiné léky, snížení nákladů na krmivo lepší konverzí a využitím krmiva ke zvýšení ziskovosti chovů.
Huminové kyseliny a jejich uplatnění v chovu zvířat
Huminové látky jsou přírodní organické látky, které vznikají rozkladem organické hmoty, zejména rostlin, a syntetickou činností mikroorganismů během milionů let. Složitá struktura huminových kyselin způsobuje, že jsou ve vodě prakticky nerozpustné, ale zároveň vykazují vysokou biologickou aktivitu.
Huminové kyseliny a jejich léčivé účinky jsou známé už tisíce let. Odedávna se používají jako léčivo díky svým širokým biomedicínským účinkům, kromě jiného i jako přírodní antivirotikum a alternativní antibiotikum. Už Egypťané používali rašelinové obklady na léčení ran. Ve středověku objevili lidé léčivé účinky bahna a vznikly první lázně. Ale až nedávné výzkumy ukázaly, že za zmiňované účinky jsou zodpovědné huminové kyseliny.
Přírodní huminové látky jsou přirozenou složkou výživy zvířat, protože jsou základní organickou strukturou půdy. Běžně jsou přítomné v pitné vodě, řekách, jezerech a jejich přidávání do krmiva u zvířat příznivě ovlivňuje složení střevní mikroflóry, zlepšení zdravotního stavu, zlepšují reprodukční ukazatele a pozitivně ovlivňují zlepšení ekonomiky chovu zvířat.
Huminové kyseliny mají vynikající schopnost vázat těžké kovy, jako jsou olovo, měď, rtuť, kadmium nebo baryum. Mimo kovy jsou schopné vázat na sebe i další toxické sloučeniny endogenního a exogenního původu, např. mikrobiální toxiny, mykotoxiny, fytotoxiny, amoniak, pozůstatky pesticidů, herbicidů, PCB, dioxiny a jiné, které se tím stávají pro organismus nedostupné a odcházejí trusem.
Sehrávají významnou úlohu v ochraně gastrointestinálního traktu před infekcemi a pozitivně ovlivňují jeho funkce. Na sliznici trávicího traktu vytvářejí ochranný povlak a tím snižují riziko vzniku infekcí a otrav. Katalyzačními procesy zasahují do metabolismu proteinů a sacharidů u mikrobů, což vede k zastavení rozmnožování, poškození, případně zničení patogenních bakterií a virů.
Mají protizánětlivé účinky, vážou volné radikály a také stimulují receptory imunitního systému ve střevních klcích proti patogenům. Mají velmi dobrou pufrační schopnost – stabilizují pH v celém trávicím systému. Jako iontoměniče a chelatizující činitelé zvyšují využití dusíku a fosforu a také zvyšují resorpci železa a mědi. Ovlivňují složení a činnost střevní a bachorové mikroflóry ve prospěch symbiotických mikroorganismů (laktobacily, bifidobakterie…), zvyšují účinek probiotik a tlumí rozvoj ketoacidóz u přežvýkavců.
Legislativní úpravy směřující k ozdravení chovů bez přítomnosti antibiotik dávají podnět k vývoji a používání nových doplňků výživy hospodářských zvířat, jako jsou huminové kyseliny, které nezatěžují potravinový řetězec nebezpečnými rezidui antibiotik. Huminové kyseliny jsou zdravou alternativou antibiotik a svými účinky se mohou zařadit k přirozeným stimulátorům růstu.*
Petr Vavřinek
HUMAC Czech, s. r. o., Praha