02.10.2003 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Humpolec: Zlato na kopytech koní

Zlatá podkova oslavila letos v pohodě další narozeniny. XXXVIII. ročník populárního seriálu jezdeckých a vozatajských soutěží skončil v neděli 24. srpna pozdě odpoledne a organizační výbor obecně prospěšné společnosti Soutěže podkovy už může pomalu začít pracovat na dílu číslo 39. Seriál opět šťastně dorazil do velkého humpoleckého finále. Toto konstatování je sice stoprocentně pravdivé, ale samo o sobě nevystihuje současnou pozici Zlaté podkovy. Samotné nadšení (srdce), které ji spolehlivě dovedlo až do třetího tisíciletí, totiž už nebude za chvíli stačit.

Humpolec: Zlato na kopytech koní
Pořadatelé devíti kvalifikačních kol (vedla napříč Českou republikou až ke slovenským Tatrám) a finále na 90. kilometru dálnice D 1 odvedli bez komentáře dobrou práci. Nabitý humpolecký areál Dusilov nabídl divákům kompletní menu, ve kterém společně účinkovali jak odvážní muži, chlapci, ženy a dívky, tak jejich stejně skvělí teplokrevníci.
V cíli na ně čekala na jedné straně velká sláva, na druhé nijak slavné peněžité ceny. Stačí připomenout, že vítěz nejprestižnější Zlaté podkovy (jejíž obtížnost je vyjádřená mezinárodním označením CNC**) obdržel 10 000 Kč. Odečtěte náklady na dopravu a zápisné, a stejně se ještě nedopracujete k čistému zisku. Do finále je třeba se kvalifikovat, jinými slovy úspěšně projít alespoň jedním z kvalifikačních sít. Znamená to opět investovat. Víte, například kolik stojí roční režie koně, sedlo nebo výstroj jezdce? A slyšeli jste na kolik to přijde mít kvalitní závodní čtyřku a pár potřebných kočárů k tomu?

Nezajímavé peníze
Chov a provoz koní jsou ekonomicky náročné záležitosti s velmi nízkou návratností. Zlatá podkova s nezajímavými „odměnami“ (za dlouhodobou angažovanost) má a bude mít stále nebezpečnější konkurenty. Částku určenou jejímu hlavnímu hrdinovi vydělá parkurový jezdec na závodech, které se nedají co do popularity a tradice vůbec srovnávat, navíc mnohem snadněji a určitě rychleji.
Zlatá podkova (již zmíněných 10 000 Kč pro prvního), Stříbrná podkova (5000 Kč vítězi), Bronzová podkova a Soutěž nadějí (po 3000 Kč za místo na nejvyšším stupni), Mistři opratí jednospřeží (3000 Kč), dvojspřeží a čtyřspřeží (po 5000 Kč), to je nijak potěšující seznam peněžitých cen pro ty absolutně největší hvězdy finále 2003.
Pokud se tedy nepromítnou všechna tisíckrát vypočítávaná pozitiva Zlaté podkovy do její faktické podpory morální a samozřejmě finanční, pak čekají seriál postupně smutnější a smutnější časy. To bohužel není pesimistická předpověď, ale střízlivý odhad vývoje.

A zase Dvořáková
I přes vážnost situace ale nelze zapomenout na vítěze finále 2003.
Radka Dvořáková si ve Zlaté podkově zopakovala loňský triumf s ryzkou jménem Beatrice (Cavalier Rynárec). Trojice Chvojka (Goya, Chvojka – Stolany), Kadavý (Anker, JK Smrček) a Marková (Taras, JS Remark) uspořádali na Dvořákovou hon, ale ta jim v pohodě unikla.
Stříbrnou podkovu má v trezoru Ing. Michal Slezák, dovezl ji tam v sedle arabského hřebce Shamir Ibn Ansata Sinan (představujeme ho na jiném místě této strany).
Bronzová podkova zažila triumf Davida Musila (Junica, JK Glod Čejov) a Kůň Zlaté podkovy z kvalifikace ve Dvorečku, Treisi 1, se musela spokojit s druhým místem.
Soutěž nadějí skončila jednobodovým náskokem pro Michaelu Kralertovou (Mistery, JK Jemčina), zatímco Pavel Březina (Elán 3, JK Český Dvůr) na své největší štěstí nedosáhl.
Tomáš Barták junior se stal mistrem opratí zásluhou výtečné spolupráce s běloušem Legon (JK Favory Benice). Ve „dvojkách“ zářil Ladislav Jirgala, střídající v týmu Stáj Šinkvický Dvůr trio Amon – 36, Lopez – 16 a Gottward Rasin. A Zdeněk Jirásek, reprezentující JK Robousy, vybojoval zlatou v soutěži čtyřspřežích. K dispozici měl pětku ve složení Nero 10, Nick 2, Lump, Lukáš a Lord.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down