V České republice existuje jeden jediný podnik, který zásobuje výkrmny jednodenními krůťaty. Je jím provoz Otín, patřící akciové společnost Xaverov. Ročně je schopen dodat zájemcům až pět milionů kusů svého živého zboží. Poptávku po finálním produktu ovšem zásadně ovlivňuje odbyt krůtího masa a také snaha zahraničních firem prosadit se stejnou nabídkou na našem trhu.
„Konkrétně slovenským konkurentům hodně pomáhá příznivý kurz jejich měny,“ říká ředitel otínského provozu Ing. Josef Mašek. „My se zaměřujeme výhradně na český trh a máme kolem stovky obchodních partnerů. Každého z nich si vážíme.“
Líhnutí krůťat je v Otíně načasováno na úterý a pátek. Potom vstoupí do akce japonští experti na sexování z firmy Hobo Sexing Chick s denním výkonem až 35 000 krůťat (pokud tým pracuje ve čtyřech lidech). Produkce rozdělená podle pohlaví se dostane k zákazníkům v krabicích uložených ve vozidle s klimatizací.
Z Anglie na západ Čech
Xaverov se začal krůtám věnovat už v 70. letech minulého století, ale British United Turkey´s Limited (B. U. T.) ze Spojeného království je jeho partnerem teprve od roku 1998. Britové, sídlící ve středu Anglie, nyní zásobují Otín jednodenními rodiči supertěžkého hybrida Big 6. Cesta z ostrovů do západních Čech netrvá speciálním kamiónem víc než 24 hodin. Do jedné přepravní krabice se vejde 26 až 30 malých krocanů nebo 34 krůtiček. Budoucí otcové mají při transportu lepší vybavení „kabiny“ – patří k němu totiž i granulovaná krmná směs.
Rodiče příštích otínských krůťat se spolu už nikdy nesejdou. Populace rozdělená krátce po narození nepozná ani společné ustájení, natož přirozenou plemenitbu. Tělesná hmotnost krocanů a jejich partnerek je natolik rozdílná, že by kopulace přinesla zásadní zdravotní problémy podstatně lehčím krůtám.
Hybrid Big 6 je bez přehánění mohutný. Potomstvo anglických rodičů se ve výkrmu dostane na průměrnou živou hmotnost 22,83 kg (krocan ve stáří 24 týdnů) a 12,38 kg (krůta ve stáří 20 týdnů), udává B. U. T. Vzápětí je ale třeba dodat, že u nás jdou na porážku krocani i krůty většinou o tři, respektive pět týdnů mladší, jinými slovy lehčí.
Život dlouhý rok
Kompletní živá zásilka „made in England“ stráví prvních 28 týdnů života v odchovnách a pak je přestěhována do čtyřech středisek chovu (dvě jsou přímo Otíně a dvě v Nýrsku). Zásadní roli hrají v obou životních etapách světelný režim a složení krmné dávky, diferenované podle stáří a pohlaví: zařídí dodržení růstové křivky a dosažení tělesné vyrovnanosti zástavu, současně podporují tvorbu spermatu u krocanů a nakonec odstartují snášku krůt ve stáří 33 týdnů.
„Krůty nesou dalších 24 týdnů a od každé získáme v průměru 100 vajec. Na konci našeho snažení je samozřejmě vyrovnaná partie krůťat, které spatří světlo líhně po 28 dnech pobytu v ní,“ pokračuje ředitel.
„V chovu připadá jeden krocan na 14 krůt, odebírán je až třikrát týdně. Neředěným semenem je třeba inseminovat krůtu nejpozději do půl hodiny po odběru, proto se jako výhodnější řešení používá ředidlo. Z jednoho mililitru již zředěného spermatu získáme 22 dávek. V otínském provozu je inseminace záležitostí mužů, ženy by těžké krůty prostě nezvládly. Výši mzdy pracovníků určuje nejen počet inseminovaných, ale rovněž oplodněných krůt.“
Rodiče narození za kanálem La Manche stráví v klatovském regionu prakticky jeden rok Po jejich smrti na jatkách je nahradí další, čerstvě vylíhlá anglická generace.
Je možné si v březnu-květnu u vás koupit krůti vejce od big6 a za kolik ? Dekuji za odpov.Štok
Je možné si v březnu-květnu u vás koupit krůti vejce od big6 a za kolik ? Dekuji za odpov
Dobrý den
Potŕeboval bych na jaro kuřata do chovu.Je to možné
a v janě ceně? Dékuji Lehner tel 602167000