18.02.2004 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I montbeliardi mají své dny

Zimní zájezd do Francie v souvislosti s Genetickými dny plemene montbeliard, který pořádá společnost Plemko Pardubice, se stala pro české příznivce strakatého skotu tradicí. Letos se tato velkolepá přehlídka s mezinárodní účastí konala 4. února na zrekonstruovaném výstavišti v Besançonu.

Plemeno montbeliard patří do skupiny horského strakatého skotu a užitkovým typem (masomléčným) se blíží našemu českému strakatému plemeni. Ve Francii je montbeliard druhým nejrozšířenějším plemenem (po holštýnském) a jeho zastoupení má v zemi stoupající trend a to z největší části na úkor plemene normande. Průměrná mléčná užitkovost v roce 2002 byla podle údajů společnosti Coopex Montbéliarde 7346 kg, při 3,89 % mléčného tuku a 3,43 % bílkovin. Dojnice vynikají odolností vůči zánětům mléčné žlázy a dlouhověkostí – 21 % dojených krav je na páté a další laktaci.
Šlechtění je zaměřeno z poloviny na mléčnou užitkovost s důrazem na obsah bílkovin i tuku, ale hlavně na dlouhověkost, počet somatických buněk a plodnost. Souhrnně je cílem šlechtitelského úsilí maximální „profitabilita“ neboli ziskovost.
Plemeno, které lze chovat jak intenzivním, tak extenzivnějším způsobem v méně příznivých podmínkách, proniklo a nachází uplatnění ve světě. O tom vypovídá i účast na genetických dnech v Besançonu. Setkali se zde chovatelé, šlechtitelé, zástupci firem i novináři z Belgie, České republiky, Itálie, Irska, Kostariky, Mexika, Nizozemska, Německa, Polska, Rakouska, Švýcarska, Velké Británie. Pětičlenné zastoupení měla dokonce delegace z Jihoafrické republiky, Češi přijeli v osmi.
Soutěž začala předvedením jednotlivých kolekcí krav po aktuálně prověřených plemenících. Tentokrát šlo o býky jejichž jméno začínalo písmeny „N“, dcery z „druhé vlny“ byly po býcích na„I“ a „J“. S náležitým odborným komentářem se představilo téměř osm desítek plemenných krav, dcer býků Napolitain, Nathan, Negociar, Nitrate, Nikklas, Nikos, Nucleon, Ibidem, Joblandin, Jorquin.
Největší úspěch jako celek, ale i aplaus publika, sklidila skupina po Nikosovi, která vynikala zejména hloubkou hrudníku, utvářením vemen s vynikajícími struky a vysokou patkou paznechtu. Výborně se jevily i dcery Negociara (AMT 8) s výbornými vemeny. Nikos je v celkovém hodnocení býků na řebříčku „Taureaux Montbeliarde – index 2004“ zařazen na osmém místě (ISU 147) a Negociar na sedmnáctém (ISU 142).
V druhé části nazvané „Kolekce katalogu Umotest“ byli předvedeny dcery již dříve testovaných býků - Faraday, Flipper Gamor, Gardian, Genest,Genova, Higgins, Induvi, Isangrin a dalších.
Hodnocení prováděli tři mezinárodní bonitéři. Českou republiku takto měl možnost reprezentovat Dr. Ing. Josef Kučera, ředitel svazu českého strakatého skotu. Druhý bonitér byl Hilliard Dent z Velké Británie, který sám chová 230 montberliárdských krav, třetím člen „jury“ byl Francouz Petrice Renaudin, chovatel a šlechtitel.
Ve velké konkurenci a vyrovnanosti zvířat nebylo pro hodnotící jednoduché zvolit šampiónku. Při konečném výběru z dvanáctky finalistek se rozhodli vyhlásit dvě vítězky. Jednou z nich se stala kráva Prouesse po býku Napolitain z chovu Gaec de Beaumont narozená 12. září roku 1999, otec matky Boislevin. Druhou hvězdnou plemenicí byla Riviera po otci Ibidemovi, u nás známém jako UF 25, narozená 12. října 2000 v chovu de la Seilette 01, St Paul de Varax.
Závěr patřil dražbě jaloviček s výborným rodokmenem. Ukázalo se, že dražitelé nejsou žádní amatéři. Svou rétorikou, která místy připomínala úryvky z rapového songu, dokázali přítomné vyprovokovat ke koupi za úctyhodné sumy. Průměrná vyvolávací cena za tří až pětiměsíční telata byla 1100 eur. Jalovička s jménem Unie mající v rodokmenu býky Faucon, Tartars a Newlook, dcera býka Masolina, z matky Nocturno byla vydražena dokonce za 4100 eur!
Populace českého strakatého skotu bude muset držet krok s ostatními strakatými plemeny a v profitabilitě chovu zejména s holštýnským plemenem. Ve Francii se to daří a „straka“ má zelenou. Za posledních deset let se populace Montbeliarda zvětšila, zatímco holštýn v početních stavech klesal. Jedno z možných východisek pro náš strakatý skot znamená zapomenout na plemeno jako národní, ale snažit se maximalizovat genetický zisk mnohem větším použitím genetických špiček fylogeneticky příbuzných plemen. Montbeliard se jeví jako zajímavý, vždyť je již léta v naší republice uplatňován kvůli lepší užitkovosti, tělesnému rámci a vemenům. Nezanedbatelná je také jeho vysoká frekvence B alely pro kappa kasein, nezbytná pro produkci „sýrařské“ bílkoviny mléka. Možná se také u strakatých plemen brzo dočkáme, že stejně jako u holštýnského skotu padnou hranice států a plemenné hodnoty se budou počítat celosvětově.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down