Na šesté národní výstavě v Litomyšli se kromě skotu představili i zástupci dalších druhů hospodářských zvířat. Jejich prezentace začala famózním vjezdem spřežení taženého starokladrubskými bělouši. Z koní se následně předvedli zástupci plemen český teplokrevník, českomoravský belgický kůň a shagya-arab.
Na výstavě v Litomyšli se návštěvníci dále seznámili s kolekcí prasat čítající 58 kusů. Z tohoto počtu bylo 30 plemenných kanců, tři kolekce plemenných a chovných prasniček a jedna prasnice se selaty.
Komise odborníků vyhodnotila jako nejlepšího zástupce mateřských plemen kance landrase č. 321 6015 z NŠCH ZEAS Podorlická, a. s., Trnov, chov Hroška (katalogové číslo 11). Tento plemeník vykazuje přírůstek od narození na úrovni 796 gramů, podíl libového masa 64,1 % a výbornou plodnost.
Prvenství v kategorii otcovských plemen si z Litomyšle odvezl duroc s číslem 334 1039 (katalogové číslo 18) ze ŠCHOP ZD Hrotovice (chov Krhov). Tento jedinec se může pochlubit přírůstkem od narození 712 gramů a podílem libového masa na úrovni 66,1 procent.
Za nejlepšího kance hybridních linií vyhlásila komise plemeníka linie 48 s číslem 340 1261 ze ŠCHOP Lukrena, a. s., Dolní Lukavice, chov Vodokrty (číslo katalogu 44). Toto zvíře dosáhlo vynikajícího přírůstku od narození – 780 gramů a vysokého podílu libového masa – 68,7 procent.
Z kolekcí prasniček na porotu nejvíce zapůsobila zvířata s katalogovými čísly 54 až 59 plemene bílé ušlechtilé z NŠCH Zemědělské společnosti Luže, a. s. (chov Radim). Prasničky vynikaly výbornou růstovou schopností, ušlechtilostí, velkým tělesným rámcem a dobrým osvalením.
Celkovým šampiónem výstavy Litomyšl 2004 se stal kaneček s katalogovým číslem 3 (301 6664) plemene bílé ušlechtilé. Tohoto plemeníka dovezli z chovu Kňovice, jež patří pod NŠCH ZAS Nalžovice. Zástupce linie Amerikan vykazuje přírůstek od narození 788 gramů a v testu 1431 gramů. Zároveň dosáhl libového masa na úrovni 64,9 procenta a vynikající plodnosti ze druhého vrhu (14 všech, 14 živých a 11 dochovaných selat).
Na závěr předváděných prasat vypustili pracovníci aukční haly do předvadiště kvalitní a plodnou prasnici se selaty z NŠCH Zemědělské družstvo Dolní Újezd, chov Osík.
Ovce a kozy
Pod vedením předsedy svazu chovatelů ovcí a koz Ing. Víta Mareše se během výstavy v Litomyšli vybrali i nejlepší zástupci ovcí a koz. Zlato získala kolekce šesti plemenných beranů plemene suffolk ze společnosti Ekooil Lično, s. r. o., na druhé pozici se umístili plemeníci plemene merinolandschaf chovatele Petra Jaroše také z Lična a bronzovou příčku obsadili zástupci plemene berrichone du Cher z farmy Zdeňka Netíka z Broumova. Celkovým šampiónem letošní výstavy se stal beran plemene merinolandschaf z linie Matouš chovatele ZEM, a. s., Nový Bydžov. Posledním získaným titulem – šampión nákupního trhu – se pyšnil beran plemene bergschaf pocházející z chovu Jana Vlčka ze Slavoňova.
Ocenění za nejlepší kolekci koz si odneslo zemědělské družstvo Žernov za plemeno hnědá krátkosrstá.
Soutěž pro studenty
Tradiční součástí národní výstavy hospodářských zvířat v Litomyšli se opět stala soutěž středních zemědělských škol a učilišť. Studenti se utkali v rozmanitých disciplínách, v nichž měli možnost poměřit svůj um nejen v předmětech odborných, ale i v oborech, které nemají na první pohled se zemědělstvím mnoho společného, například fotografování nebo kreslení.
V tématu obecná zootechnika se nejlépe zorientovala Zuzana Špundová ze střední zemědělské školy v Olomouci, v genetice zazářil zástupce SZeŠ a SOU Lanškroun Miroslav Trunda. Nejlepší znalosti z mléčné a masné užitkovosti prokázal Milan Hejný z VOŠ a střední zemědělské školy v Táboře a v tématu aktuality, které bylo letos zaměřeno na vstup do Evropské unie, zvítězil Bořek Fikar ze střední odborné školy veterinární v Hradci Králové.
V umělecké soutěži se v literární části prosadila Šárka Pravdová (SOŠ veterinární České Budějovice) s povídkou Zázraky a život, fotografickou část vyhrál na celé čáře student SZeŠ v Havlíčkově Brodě Daniel Burda s dvěma seriály o koních. Ve výtvarné části ocenila komise dva studenty, Michaelu Malcherovou a Marka Sklenku ze školy ve Vyškově. Celkovým vítězem soutěže se stal kolektiv střední zemědělské školy v Olomouci pod vedením Ing. Hany Mikulicové.