Společnost DLG vydává každoročně seznam zemědělských firem, které se umisťují na prvních příčkách podle hodnocení svého „image“. Výsledky jsou založeny na výzkumech mínění mezi německými farmáři. V letošním roce se poprvé hodnotily i české společnosti, z nichž se na nejvyšším postu v oblasti technologií se ziskem 90 bodů ze sta možných umístila společnost Farmtec, a. s. Jistebnice.
Na veletrhu Techagro 2004 v Brně se společnost Farmtec pochlubila několika novinkami. Podle Bc. Martina Křivky jde například o systém Omega (způsob vyhrnování výkalů), Faskombi (identifikace pro skot) a Fastop (systém chovu prasat).
Zdraví tě lopata
Omega je způsob vyhrnování výkalů ze stájové chodby do příčného kanálu, který využívá shrnovacích lopat tažených reverzačních pohonem s lineárním uspořádáním hnacích i pomocných kol. Pracuje na principu kladky, což je zcela nová koncepce ve způsobu pohánění vyhrnovacích zařízení. Konstrukce vlastních lopat je variabilní a použitelná pro různé stavební dispozice stájí. Použité materiály (litinová kola a tělo z pozinkované oceli) zaručují dlouhou životnost zařízení. Provoz lopat se dá nastavit podle požadavku uživatele (např. interval spouštění nebo možnost zvlhčování) a monitoruje se programem ovládacího panelu. Popis nestandardních jevů se přenáší na mobilní telefon uživatele formou SMS, v případě bezchybného provozu se uživateli na displeji mobilu objeví třeba krátký pozdrav.
Nominace na Grand Prix
Další exponát přihlášený do soutěže Grand Prix představuje Bc. Křivka: „Faskombi je systém spojující identifikaci skotu spolu s vážením a selekcí podle pokynů obsluhy prostřednictvím programu v počítači. Celý systém je propojen s zootechnickým softwarem Fastos, takže lze vstupní i výstupní údaje zpracovávat a využívat v denní práci se stádem. Celé zařízení tvoří jeden celek a bývá umístěno do odchodných nebo přeháněcích uliček“, podotýká zástupce firmy.
Faskombi se skládá ze tří základních prvků:
Vstupní prostor, který zajišťuje čtení čipů a pomocí vstupní branky i otevírání systému.
Prostor vážení, jehož součástí je tenzometrická váha (až do hmotnosti dvou tun), zpožďovací branka, snímací zařízení živé hmotnosti zvířete a propojení s PC.
Selekční branka, která se ovládá pokyny obsluhy prostřednictvím programu nebo aktuálně ošetřovatelem. Branka se nastaví po přečtení čipu ve vstupním prostoru.
Novinka pro prasata
Automatické krmné boxy pro prasata od firmy Farmtec se skládají z koryta, hrazení, vstupní a výstupní branky a řídicí jednotky. Je možné je použít v systému volného ustájení prasnic až do 60 kusů na jedno zařízení. Pomocí AKB se dávkuje krmná směs v jedné nebo několika krmných dávkách podle zvoleného režimu na základě individuální identifikace každého zvířete. Kromě toho zajišťuje box i selekci určených prasnic do zvláštního kotce. Součástí programového vybavení systému je kromě identifikace pomocí podkožního implantátu i sledování krmení, programování krmných křivek a evidence ukazatelů reprodukce.