Plemenářský podnik CZ Delta, spol. s r. o., se od října může pochlubit zrekonstruovanou inseminační stanicí v Zásmukách. V jejím areálu se nyní nachází dvě zbrusu nové stáje pro plemenné býky, karanténní stáj a laboratoř se skladem inseminačních dávek. Jejich roční produkce má přesáhnout jeden milión kusů. Chovatelé u nás i ve světě se tak mohou těšit na pestrou nabídku inseminačních dávek kvalitních zlepšovatelů..
Slavností otevření inseminační stanice v Zásmukách, jejíž přestavba přišla na 35 miliónů korun, proběhlo počátkem října. Mezi četnými hosty byl i prezident Agrární komory Jan Veleba, velvyslanec Nizozemského království v ČR Van Hoorn, náměstek ministryně zemědělství ČR Prof. Tomáš Doucha a představitelé chovatelských svazů skotu.
Mezinárodní spolupráce
Své aktivity nyní CZ Delta rozvíjí i v mezinárodním měřítku. V dubnu 2004 se společnost stala součástí holdingu CRV, díky čemuž už dva a půl roku stojí po boku plemenářských společností jako jsou CR Delta v Nizozemsku a Belgii, Lagoa da Serra v Brazílii a Ambreed na Novém Zélandu. S obratem 5,5 miliónu inseminačních dávek ročně je CRV holding třetí největší plemenářskou společností na světě. Vzhledem k tomu, že má CZ Delta jako jediná společnost holdingu šlechtitelský program i na strakatý skot, stala se dodavatelem inseminačních dávek tohoto plemene, a to nejen pro dceřiné společnosti v rámci holdingu. V uplynulém roce exportovala inseminační dávky například do Brazílie, Belgie, Nizozemska, Švýcarska a Polska.
Co CZ Delta právě chystá
Výhoda začlenění CZ Delty do holdingu spočívá také v možnostech využití pokročilých metod šlechtění, například výběrů na základě genových markerů, ve vlastních šlechtitelských programech. Dalším důležitým mezníkem ve spolupráci v rámci CRV je mezinárodní prověření býků. V příštím roce budou býci CZ Delty, pocházející od českých matek, testováni také v holandské holštýnské populaci, která čítá přes 4 milióny krav. Chovatelé skotu v České republice tak budou moci i nadále ve svých stádech využívat jak český, tak i zahraniční genofond, ovšem v obou případech budou plemeníci mezinárodně prověření. Tím se zvýší spolehlivost odhadu plemenných hodnot. Chovatelům, kteří se zabývají i prodejem plemenného materiálu, se o to více otevřou příležitosti obchodování s jalovicemi, býky, embryi. Velký krok dopředu zaznamená i šlechtitelský program CZ ČESTR, neboť společnost pracuje na projektu, který má za cíl navrhnout další strategie šlechtitelského programu tohoto plemene.
Ve dvou stájích se ročně vyprodukuje milión dávek
Otevření inseminační stanice býků v Zásmukách je pro firmu bezesporu jednou z nejvýznamnějších událostí tohoto roku. První stáje zde byly vybudovány už v roce 1958, přičemž těsně před poslední rekonstrukcí byla kapacita stanice 92 kusů plemenných zvířat. Zastoupeny zde přitom byly všechny kategorie - deset procent představovali mladí býci v testaci, kteří vyráběli inseminační dávky na prověření, deset procent tvořili prověření býci a osmdesát procent býci čekatelé. „Původní inseminační stanice už nevyhovovala požadavkům na zvýšený objem výroby svou velikostí ani úrovní technologie. Proto jsme se rozhodli zde provést zásadní rekonstrukci,“ prozrazuje vedoucí nové inseminační stanice MVDr. Michal Kareš. Realizace tohoto záměru začala v polovině roku 2005. Samotná stavba pak byla zahájena po demolici starých stájí v dubnu 2006. V Zásmukách tak během několika měsíců vyrostly dvě nové stáje pro celkem 56 prověřených býků, od nichž se bude intenzivně vyrábět zásoba inseminačních dávek. „Plánujeme, že jedna stáj bude sloužit pro ustájení býků našich, jak holštýnského tak červenostrakatého plemene, a ve druhé stáji budou býci z Holandska,“ sdělil MVDr. Kareš. V rámci prevence budou obě skupiny provozně i odběrově oddělené. Každá skupina bude chodit k odběru dvakrát týdně, takže celkem budeme mít čtyři odběrové dny. Roční produkce inseminačních dávek na dvou inseminačních stanicích v rámci společnosti CZ Delta doposud činila zhruba 450 tisíc. Jen na stanici v Zásmukách se nyní počítá s výrobou více než jednoho miliónu dávek ročně. „Odhadujeme, že zhruba za několik měsíců naběhneme na plnou produkci,“ sděluje Kareš. Jak zmínil generální ředitel společnosti CZ Delta Ing. Vlastimil Dominik, inseminační dávky vyrobené v Zásmukách se budou distribuovat jednak do sítě plemenářských středisek CZ Delta, dále pak do distribučního centra Holland Genetics v Deventeru, a také přímo zákazníkům společností Holland Genetics a CZ Delta v mimoevropských zemích.
První v České republice
Při pohledu z venku vypadají nové stáje pro plemenné býky stejně jako produkční kravíny pro dojnice. Rozdíl je pouze v technologii ustájení. „Je to ojedinělá věc, protože budovat volné ustájení pro kategorii plemenných býků je u nás poměrně neobvyklé. Při stavbě jsme uplatnili celou řadu prvků, které běžně používáme ve stájích pro dojnice, ať se jedná o konstrukci, boční větrací plachty, mohutnou hřebenovou štěrbinu, rolovací vrata a další. Vypadá jako kravín, ale přitom je to stavba specifická a účelově přizpůsobená dané kategorii zvířat,“ zhodnotil nové stáje Ing. Václav Škeřík, generální ředitel společnosti Farmtec, a. s., která stavby v Zásmukách projektovala. Podobnou stáj pro plemenné býky firma vybudovala například i v Bavorsku, u nás jde ale zatím o úplně první projekt tohoto typu.
V každé ze stájí je 28 boxů, ve kterých jsou býci ustájeni volně na slaměné podestýlce. Široká krmná chodba rozděluje stáje uprostřed na dvě poloviny. Stavby vynikají nejen svou velikostí, ale také vzdušností a dostatkem světla. Délka stěn dosahuje 42 metrů, šířka 22 metrů, a výška je kolem 7 metrů. Ke stájím bylo vybudováno i potřebné zázemí pro skladování a manipulaci s krmivy a hnojem.
Další rekonstrukce je na cestě
V areálu inseminační stanice byla vybudována i nová karanténní stáj pro pět býků. Rekonstrukcí prošla rovněž laboratoř a sklad inseminačních dávek z důvodu zvládnutí navýšeného objemu produkce a potřeby expedice „Vše přizpůsobujeme zvýšené výrobě. Máme zde instalovanou i novou plnící linku pro výrobu a potisk inseminačních dávek. Je to sice nemalá, ale nutná investice, která nám umožní natisknout na inseminační dávky čárový kód. Ten má být v nejbližší budoucnosti podmínkou pro možné obchodování nejen v rámci Evropské unie, ale také celého světa,“ vysvětlil MVDr. Kareš.
Sotva trochu utichl rozruch okolo nové stanice v Zásmukách, už se pomalu schyluje k dalšímu. Ještě v letošním roce má být totiž uvedeno do provozu druhé dílo společnosti. Jak MVDr. Kareš prozradil, firma se chystá postavit ve Valově na Podbořansku tři stáje pro 360 plemenných býků – čekatelů, které budou díky své velikostí ojedinělé i v evropském měřítku.
„Pro naši mateřskou společnost CRV je velmi důležité mít stáje s plemennými býky hned v několika státech, aby se rozložilo veterinární riziko,“ dodal. Podle současných plánů má být jedna třetina býků celého holdingu ustájena právě v České republice.