15.04.2020 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intoxikace prasat chlórem z napájecí vody

Dobrá kvalita napájecí vody je kritickým faktorem pro udržení dobrého zdravotního stavu prasat. Význam řádně provedené dezinfekce napájecí vody však bývá někdy podceňován. Napájecí voda, rovněž tak vodovodní potrubí a napáječky mohou být kontaminovány bakteriemi. Napájecí voda se obvykle dezinfikuje chlorací. Příspěvek shrnuje, jaké mají dopad vyšší koncentrace volného chlóru ve vodě na zdravotní stav prasat v případě neúmyslného přidání velkého množství chlóru do vody.

Některé bakterie nemusí přímo vyvolávat klinicky zjevné onemocnění, ale kolonizují trávicí trakt prasat a mohou mít negativní vliv na dosahované váhové přírůstky a konverzi krmiva.

Bakterie mohou vytvářet v napáječkách a ve vodovodním zařízení bakteriální biofilm.  Bakteriální kontaminace může také vyvolat změnu vůně a chuti vody, což může způsobit její snížený příjem prasaty.  Příkladem onemocnění, která mohou být přenášena prostřednictvím napájecí vody, je salmonelóza a dyzenterie prasat.

Používání chlóru k dezinfekci

Nejčastější metodou zabezpečení hygienické kvality napájecí vody je její dezinfekce chlorací. K tomuto účelu je možné použít plynný chlór, chlornan sodný (tekutá forma) nebo chlornan vápenatý (pevná forma). Cílem přidávání chlóru či jiných sloučenin obsahujících aktivní chlór do vody je vytvoření účinných dezinfekčních sloučenin, kterými jsou např. kyselina chlorná (HOCl) a chlorný iont. Kyselina chlorná je velmi účinnou dezinfekční látkou. Tvorbu této sloučeniny ve vodě podporuje nižší pH. Účinnost chlorace vody závisí hlavně na koncentraci volného chlóru a délce trvání kontaktu. Pro dezinfekci vody je doporučována tzv. zbytková koncentrace volného chlóru 0,3 až 0,5 mg/l.

K dalším faktorům, které mohou ovlivňovat účinnost chlorace, patří pH a teplota vody a přítomnost interferujících látek v surové napájecí vodě. Jedná se zejména o látky, které podléhají oxidaci (např. dusitany, železo, sulfan, amoniak a organické látky). Při vyšším pH vody je nutno použít pro dosažení stejného dezinfekčního účinku vyšší koncentrace chlóru. Pokud jsou ve vodě přítomny organické látky, mohou vznikat chloraminy, které mají menší dezinfekční účinky. Na tomto místě je třeba připomenout, že chlorace vody je účinná hlavně vůči bakteriální kontaminaci, ale protozoární původci onemocnění a viry jsou vůči chlóru odolnější. Chlorace vody není rovněž účinná proti cryptosporidiím.

Doc. MVDr. Martin Svoboda, Ph.D.

Klinika chorob přežvýkavců a prasat

VFU Brno

Autorka fotek: Jaroslava Zelinková

Více najdete v Našem chovu 4/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down