Třeboňská společnost Agrico, původně zaměřená výhradně na import, vznikla v roce 1991. V začátcích dovážela a montovala technologie mokrého krmení prasat, které tehdy na našem trhu chyběly, postupně se ale její program rozšiřoval o vlastní výrobky. Přibyly další technologické skupiny, jako ventilace, krmné linky pro suché krmení, napájecí systémy, hrazení a izolace stájí, o něž je velký zájem na východních i západních trzích. Z dovozní firmy se tak stala výrobní společnost s převažujícím exportem, který ji v loňském, pro české chovatele prasat nepříznivém roce umožnil udržet obrat na nezbytné úrovni.
Přibližně 60 procent obratu společnosti Agrico Třeboň tvoří vlastní technologické celky, které převládaly i v její expozici na letošním veletrhu Techagro. „Naše technologie výrazně podporují lepší ekonomiku produkce vepřového, neboť přispívají k požadované hygieně ve stáji, nižším ztrátám, vyšší užitkovosti, vysoké produktivitě práce a pohodě zvířat,“ řekl nám při prohlídce expozice vedoucí prodeje Ing. Michal Karmazín. „To, že zásadně snižují podíl nákladů, si uvědomují takřka všichni chovatelé. Bohužel finanční situace mnohých z nich jim neumožňuje, přes všechny naše finanční programy, které jim nabízíme, do těchto systémů investovat.“
Certifikát ISO 9001 : 2000
Společnost Agrico obhájila koncem minulého roku certifikát ISO 9001 : 2000 pro celou škálu svých produktů. „Jedna věc je certifikát získat, druhá věc je pak certifikát obhájit,“ vysvětluje M. Karmazín. „Certifikační proces probíhal podle přísných mezinárodních pravidel, a proto si certifikátu velice ceníme. ISO 9001 :2000 potvrzuje, že celý náš systém, ať už výroba, vlastní produkty či obchod, splňuje náročné mezinárodní požadavky. Deklaruje kvalitu technologií z Agrica Třeboň na mezinárodním trhu, což je základní podmínka pro producenty vepřového, kteří chtějí deklarovat jakost svých výrobků. Uživatelům našich technologií otevírá certifikát ISO 9001 :2000 dveře na světové trhy, kde je nutné doložit, že všechny vstupy, ať již genetický materiál, krmiva či technologie, odpovídají mezinárodním parametrům.“
Podle Ing. Karmazína je ale v současné době složitá situace kolem ocele, řada průmyslových podniků se potýká s jejím nedostatkem a prudkým nárůstem ceny. Důvodem je přesměrování zdrojů z Polska a České republiky do Číny, kde vyhlásili program obnovy vesnice. „Přestože cena ocele neúměrně stoupá, snažíme se cenu našich výrobků udržet na přijatelné výši“ tvrdí M. Karmazín. „I když je plastový program Agrica Třeboň obecně známý, podíl ocele v našich technologiích se pohybuje kolem čtyřiceti procent. Někde ocel nahradit plastem lze, například určité výplňové prvky, v jiných výrobách je ale ocel nenahraditelná.“
Tři individuální kotce
Již tradičně přivezlo Agrico na brněnský veletrh řadu novinek. Michal Karmazín se pochlubil novým modelem kotce pro individuální ustájení IKL, který je příkladem toho, jak lze díky konstrukci snížit podíl ocele. Tento kotec je určen pro prasnice připouštěné do období zjištění březosti. Druhou novinkou byl kotec PKKH s odlišnou konstrukcí bočnice určený pro kojící prasnice. U tohoto kotce lze nastavovat různou šířku podle tělesného rámce matky a vytvořit tak selatům větší prostor při kojení.
Velký zájem mezi našimi a zahraničními chovateli prasat vzbudil v Brně i samopoutací individuální kotec IKF pro jalové a zapouštěné prasnice. Sama prasnice ovládá speciální mechanismus tak, aby mohla být fixována a nerušena při přijmu krmiva, nebo naopak může být klec cíleně otevřena a pak slouží jako kombi box. Zadní část branky je uzpůsobena pro automatickou inseminaci bez účasti člověka.
Horké léto i letos
Po dlouhotrvající zimě nás pravděpodobně i letos čeká teplé léto, které stejně jako loni potrápí mnoho chovatelů vysokoužitkových zvířat. K úpravě stájového klimatu jsou určeny nejen vysoce výkonné míchací ventilátory, ale i zmlžovače s ochlazováním, kterými lze upravit stájové prostředí tak, aby se zvířata nepřehřívala, mohla se u nich projevit vysoká užitkovost a nenarušila se reprodukce. Po loňských kladných zkušenostech mají chovatelé podle Ing. Karmazína velký zájem nejen o ventilátory a mobilní zmlžovače s rotačními hlavicemi, ale také o stacionární zmlžovače v podobě vysokotlakých rozvodů a zmlžovacích trysek. Volba odlišných technologií závisí na místním principu použité vzduchotechniky. Dosavadní praxe prokázala, že přehřátím zvířat se snižuje užitkovost až o deset procent, míchací ventilátory a zmlžovače z programu společnosti Agrico těmto negativním dopadům zabraňují.
Další dvě novinky se týkaly kejdy. V hale si mohli návštěvníci prohlédnout sklolaminátovou cisternu Vakutec s taženým hadicovým aplikátorem vybavenou řezací hlavicí pro kejdu skotu. Na venkovní ploše pak stála Turbo cisterna s velice rychlým způsobem plnění. Charakteristickým znakem tohoto stroje jsou minimální ztrátové časy a vysoké denní výkony.
Alarm prostřednictvím SMS
V Brně nemohl chybět ani Agrialarm, který upozorňuje chovatele na mezní stavy a poruchy u všech technologických systémů ve stáji. Toto zcela české zařízení nejdříve signalizuje na akustickém či světelném terminálu v kanceláři zootechnika, že se děje něco nad rámec normálního provozu. Pokud na podnět řídicí jednotky nikdo v určité časové prodlevě nereaguje, jsou v systému naprogramována čísla mobilních telefonů, na něž Agrialarm s vlastním zdrojem energie vyšle SMS zprávu o tom, že je něco v nepořádku. Ať již s elektrickou sítí, vzduchotechnikou, krmným systémem nebo se zabezpečením objektu. Systém má i zpětnou vazbu, prostřednictvím mobilního telefonu se lze zpětně dotazovat na funkce jednotlivých technologických systémů ve stáji, například zkontrolovat intenzitu větrání, teploty v jednotlivých sekcích, otevření dávkovačů krmné linky, zda nebyla otevřena vrata či narušen venkovní plášť objektu a podobně.
„O náš alarm s jednotným přenosem dat na centrální počítač i na řízenou jednotku je mezi chovateli značný zájem,“ říká závěrem Michal Karmazín. „Je tomu tak i proto, že adekvátní zařízení nikdo jiný nevyrábí.“