17.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak léčit záněty mléčné žlázy

Tetra-Delta je osvědčený přípravek na léčbu zánětů mléčné žlázy (mastitidy) a v České republice se používá již řadu let. V 90. letech byl distribuován v České a Slovenské republice firmou Infusia Hořátev pod názvem Gamaret ve stejném složení a kvalitě. Tetra-Delta obsahuje čtyři antibiotika a protizánětlivý kortikoid prednisolon. Antibiotika působí proti zárodkům, které způsobují mastitidy, prednisolon uklidňuje příznaky zánětu. Nejzávažnější zárodky, které mastitidu způsobují, jsou pokryty nejméně dvěma antibiotiky (viz tabulka 1).

Velmi důležitou složkou Tetra-Delty je antibiotikum novobiocin, který má velmi dobrou účinnost na stafylokoky. Staphylococcus aureus je nejzávažnějším patogenem způsobujícím mastitidy. Nejhůře se léčí a snadno si vytváří rezistenci na antibiotika. Stafylokoky tvoří enzym, tzv. penicilinázu, která zabraňuje účinku penicilinových antibiotik. Novobiocin využívá synergického efektu s penicilinem, kdy jejich kombinace účinkuje lépe než pouhý součet jejich účinku. Tím se dále zvyšuje účinnost proti stafylokokům a na streptokokům. Tohoto efektu se využívá i v přípravku Albadry plus, který obsahuje právě tato dvě antibiotika. Penicilin samostatně nestačí, protože jak udává Merck Veterinary Manual v kapitole o penicilinu, 50 až 60 % kmenů Staphylococcus spp. je rezistentních na penicilin. Novobiocin je specifický tím, že nepůsobí pouze na buněčnou stěnu jako peniciliny, ale má čtyři cesty účinku na zárodky: působí na jádro, ribozomy, buněčnou membránu a buněčnou stěnu. Právě přítomnost novobiocimu v Tetra-Deltě zaručuje její úspěšné dlouholeté používání v chovech.

Další výhodou antibiotika novobiocin, který je obsažen pouze v preparátech Tetra-Delta a Albadry plus, je jeho účinnost na tzv. L formy baktérií, které bývají jednou z příčin znovuvzplanutí mastitid. L formy jsou baktérie, které ztratily svoji buněčnou stěnu, ale jsou nadále životaschopné, protože si zachovaly buněčnou membránu. Přeměnu baktérií v L formy vyvolávají beta-laktamová (penicilinová) antibiotika, která působí pouze na buněčnou stěnu. Řadíme mezi ně například penicilin, amoxycilin a cloxacilin. L formy baktérií potom odolávají další léčbě a po jejím ukončení se znovu přeměňují do původní formy a způsobují nižší podíl bakteriologického uzdravení, vyšší počet somatických buněk a recidivy. Mohou se také podílet na subklinických a chronických onemocněních. V tabulce 2 jsou výsledky studie, ve které byl sledován vliv antibiotik nebo jejich kombinací na vznik L forem.
Novobiocin nejenže zabraňuje vzniku L forem, ale také je také účinný přímo na L formy zárodků, které vznikly v důsledku předcházející léčby beta-laktamovými (penicilinovými) antibiotiky.

Oproti minulosti je nabídka preparátů na léčbu mastitid v současné době velmi široká. V poslední době se v České republice vyskytly preparáty, které jsou někdy prezentovány jako Tetra-Deltě podobné, s obdobným účinkem. Jde například o přípravek Multiject od firmy Norbrook, který obsahuje několik shodných antibiotik jako Tetra-Delta. V tabulce 3 je porovnáno přesné složení těchto dvou přípravků.
Kromě odlišností v obsahu strepromycinu a neomycinu je základním rozdílem přítomnost novobiocinu v Tetra-Deltě, který je základem ůspěchu při léčbě tímto preparátem
Častým motivem použití některého preparátu s užším spektrem účinku je rozdíl v ceně. Je třeba si ale uvědomit, o jakou cenu se jde. Jaká je cena mastitidy, která se u stejné krávy zase vrátí? Jaká je cena toho, když dojde k zavlečení zárodků z neúplně vyléčené krávy na jiné krávy v chovu? Jaká je cena za krávu vyřazenou z chovu v důsledku chronické mastitidy? I když ekonomická situace v chovech krav není nejjednodušší, lze oprávněně říci, že v uvedených souvislostech je rozdíl v ceně intramammárních přípravků druhořadý.

Je třeba také upozornit na nutnost léčit mastitidu nejméně po dobu 3 až 5 dnů, i když mléko se často jeví v důsledku zklidňujícího efektu kortikoidů beze změn již druhý den. Důležitější je totiž bakteriologické, nikoliv klinické uzdravení. Proto je třeba nechat antibiotikum v mléčné žláze déle působit. Chronický případ je pro chovatele mnohonásobně dražší než dva dny léčby navíc.

MVDr. Jozef Lévay

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down