Odpovědí na tuto otázku se zabývají odborníci z různých států světa již několik let či desetiletí. Shodují se v tom, že minimalizace mykotoxinů není nikterak jednoduchá a levná záležitost. Ve světovém měřítku je totiž kontaminováno mykotoxiny více než 25 % celkové produkce krmiv.
O některých způsobech boje s těmito „jedy“ pohovořil na sklonku loňského roku v Brně na konferenci pořádané firmou Alltech profesor G. Devegowda z Univerzity zemědělských věd v indickém městě Bangalore.
Co jsou mykotoxiny?
Mykotoxiny představují jeden z nejrozšířenějších problémů v oblasti kvality krmiv. Jejich producenty jsou nejčastěji plísně rodů Aspergillus, Fusarium a Penicillium a ke kontaminaci dochází prakticky při všech příležitostech – při růstu na poli, během sklizně, skladování nebo zpracování plodin. Škodí už v minimálních dávkách, ve kterých „pouze“ snižují užitkovost a potlačují imunitní reakce zvířat. Při zkrmování plísní ve větších dávkách se potom projevují další specifické i nespecifické příznaky, například snížené přijímání krmiva, snížená konverze živin, celkové zhoršení zdravotního stavu zvířete a další.
Do nedávné doby převládal mezi odborníky názor, že mykotoxiny útočí převážně na chovy prasat a drůbeže a u přežvýkavců téměř neškodí, protože jsou „vychytány“ v zažívacím traktu. Bohužel jsou potvrzeny některé rody plísní, které poškozují i přežvýkavce, i když nejcitlivějším druhem hospodářského zvířete stále zůstává prase.
Přípravky proti plísním
V boji proti mykotoxinům nesmíme podle slov profesora Devegowdy v žádném případě zanedbat prevenci. Ta spočívá především v zajištění kvalitních skladovacích prostor a technologických postupů při zpracování kulturních rostlin.
Z dalších postupů se hojně užívá přídavku minerálních jílů do krmných dávek hospodářských zvířat. Poměrně účinné jsou aluminosilikátové jíly, které jsou v podmínkách in vivo aktivovány a mykotoxiny na sebe buď váží nebo absorbují. Tím znemožňují pronikání mykotoxinů do krevního oběhu zvířete.
V poslední době se objevila na našem trhu ještě jedna velmi účinná látka zneškodňující mykotoxiny v krmivech - tzv. esterifikované glukomannany (EGM). Podle přednášejícího mají nejvyšší účinnost esterifikované glukomannany získané z buněčných stěn speciálního kmene kvasinek Saccharomyces cerevisiae. Tyto látky jsou obsaženy v přípravku Mycosorb, který je dopdáván na český trh pořadatelskou firmou Alltech. Pro ilustraci účinnosti tohoto přípravku uvedl profesor Devegowda výsledky některých svých výzkumů, kde se například potlačení zearalenonu v krmivu pomocí Mycosorbu pohybovalo kolem 70 %, zatímco při použití minerálních jílů dosahovalo pouze 20 až 36 %.