14.05.2015 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak se staví stáj?

Když jsem navštívil ředitele a předsedu představenstva Zemědělské společnosti Ostřetín Vladimíra Kaplana v prosinci 2011, měl právě postavenou novou odchovnu jalovic v nedalekém Dolním Jelení a říkal: „Ještě než odejdu do penze, přemýšlím o rekonstrukci ustájení produkčních krav, neboť budovy z roku 1975 i přes provedené úpravy plnohodnotně nevyhovují požadavkům našich současných holštýnských plemenic.“ A neuběhly ani celé čtyři roky a jedu do Ostřetína znovu podívat se na zbrusu novou stáj pro dojnice.

Zemědělskou společnost Ostřetín, a. s. asi není nutné naši čtenářům představovat. Elitní chov holštýnského skotu s nejlepšími zvířaty v republice, výborná užitkovost, produkce plemenných býků lví podíl na šlechtění holštýna v ČR.

Současné holštýnské stádo tvoří asi 600 krav. Vzniklo původně převodným křížením. V roce 1985 podnik importoval 45 holštýnských jalovic z Německa, následně pak 56 jalovic z Francie v roce 1994. Zároveň v roce 1995 přešli v Ostřetíně na volné ustájení. Největší podíl na tržbách představuje mléko – denní dodávka do mlékárny Hlinsko je  momentálně kolem  19 tis. kg. Průměrná užitkovost krav za laktaci již atakuje 13 tisíc litrů. Významný je také prodej plemenného materiálu – býků do inseminace i přirozené plemenitby, prodej březích jalovic. Dalším zdrojem příjmů pro Zemědělskou společnost Ostřetín je bioplynová stanice.

Společnost hospodaří v současné době na 1450 ha zemědělské půdy, z toho je kolem 400 ha trvalých travních porostů. Rostlinná výroba je převážně podřízena požadavkům zvířat a bioplynové stanice. Celkem se objemná krmiva vyrábějí ze 450 až 500 ha kukuřic a zhruba 250 ha jetelů a trav. Dost ale bylo představování, tentokrát jsem přijel podruhé„zkolaudovat“ novou produkční stáj!

 

Lhůta byla půl roku

Změny jsou patrné již z hlavní silnice. Na místě dřívější volné stáje stojí kapacitní vysoká budova laděná do šedomodré barvy. Kapacita je obrovská, světla uvnitř je na první pohled také dostatek. Vedle hned za nižší budovou dojírny dělníci pracují na podobné ocelové konstrukci – vzniká o něco kratší reprodukční stáj. Na druhé budově lze vidět, jak se stáj vyvíjela. Vladimír Kaplan prozradil, že nová modrá konstrukce produkčního kravína vyrůstala nad původní stájí, když byla stará stáj ještě plně obydlena kravami. Následně se ubourala polovina staré stáje, funkční byla pouze její půlka, nad kterou již byla nová střecha.

„Dojnice nebylo kam převést. Naší podmínkou bylo postavit a zprovoznit novou stáj prakticky za půl roku. Firma, která vyhrála výběrové řízení však tento projekt vzdala, neboť nebyla schopna dodržet smluvní termíny. Druhá firma také odstoupila. Stavby se tedy následně ujala Stavební firma Ječmínek z Pardubic, která naše, možná trošku tvrdé, podmínky přijala,“ sděluje Vladimír Kaplan.

Boxy jsou prostorné

Začalo se v březnu 2014 a již 4. října 2014 po výstavě v Lysé přeháněli ostřetínští krávy do nového. Vzniklo 497 nových boxových loží nadstandardních rozměrů. Pro prvotelky byla zvolena šířka lože 115 cm, pro starší krávy ještě o 15 cm více. Délka lože je v krajních boxech, kdy krávy směřují hlavami vně stáje k boční ochranné síti 3,5 metru. Při vnitřním položení boxů proti sobě je šířka dvou protilehlých boxů dohromady 5,2 metru. Boxy jsou stlané separátem z bioplynové stanice. Zatím nejsou instalovány žádné hrudní zábrany, ale jejich doplnění se chystá.

 

Více v Našem chovu 5/2015.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down