16.04.2019 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak vybrat krmivo pro psa? Hlídejte složení a podíl masa

Téměř každého pejskaře někdy zlákala hezká reklama se šťastným psem, který miluje pestře barevné granule, jež mu dodají všechny potřebné látky. Pravda je ale často někde jinde a složení neodpovídá základním potřebám zvířete a obsahuje jen minimální podíl živočišných produktů.

Mnoho majitelů psů zapomíná při výběru krmiva, že je jejich milovaný čtyřnohý kamarád masožravec. Znamená to, že jeho tělo čerpá energii především z živočišných bílkovin, tedy z masa a jeho vedlejších produktů. Při výběru granulí je tedy potřeba k tomuto faktu přihlédnout a vybírat ty, které obsahují alespoň 75 % masa a dalších produktů z masa, jež jsou jasně definované (lososový olej, krůtí moučka apod.).

Při výběru granulí pro psa také nehleďte na hezké balení nebo tvar či barvu. Psovi je jedno, zda jí zelené nebo červené granule ve tvaru kytičky či srdíčka, potřebuje vyvážené krmivo s kvalitními složkami, které zajistí správné fungování organismu.

Ekonomické, prémiové nebo superprémiové?

Krmivo pro psy se základně rozděluje do tří kategorií dle ceny, a obvykle tedy i podle kvality a specifičnosti složení. Detailně si ho nastudujte, ať nekrmíte psa blafy.

Prvním zmíněným je ekonomické krmivo. Jedná se o granule nižší třídy, které jsou cenově dostupné. K takovým krmivům se počítá i supermarketové krmivo, které je ale obvykle naprosto nevyhovující základním potřebám psa. Při výběru se soustřeďte, aby byly jednotlivé složky v krmivu co nejpodrobněji zmíněny na obale. Bohužel se zde ale pravděpodobně nevyhnete neurčitým „vedlejším produktům živočišného/rostlinného původu“. Složení je na obalu (jako u každého krmiva) rozepsáno od nejhojnější složky až po látky, jež jsou v krmivu obsaženy ve stopových množstvích. V tomto případě bude na prvních třech místech pravděpodobně obilí a až poté maso. Tato krmiva zvolte spíše jako „nouzové řešení“.

Prémiové krmivo spadá do střední třídy a od ekonomického by se mělo lišit kvalitou surovin a obsahem masa. Také zde najdeme na prvních místech obilí, ovšem již v menším množství, které je už zde nahrazeno masem či konkrétní masovou moučkou. Zde byste již měli klást důraz na přesné označení jednotlivých složek. Prémiové krmivo je dobrou alternativou pro majitele, kteří chtějí dopřát psovi kvalitní jídlo, ovšem koukají i na cenu.

Posledním základním krmivem je superprémiové. Zde ve složení převládá maso a jeho produkty. Suroviny byly zpracovány jako čerstvé a obilí by se nemělo v krmivu vyskytovat, nebo jen výjimečně. Krmivo, které neobsahuje obilí, můžete také najít pod názvem „grain free“ a obvykle je tato složka nahrazena bramborami či luštěninami. Tato krmiva také obsahují bylinky či ovoce, tedy jsou pestřejší. Díky tomu se v této kvalitě často prodávají krmiva se speciálním určením, například pro kastrované psy, psy s citlivým trávením apod., proto se na ně často obracejí majitelé se specifickými požadavky psa.

Co je to holistické krmivo?

Holistické, neboli „celostní“ krmivo, je takový druh krmiva, jež by měl psovi poskytnout kompletní a vyváženou stravu. Zásadně neobsahuje obiloviny a nejhojnější složkou jsou zde masové produkty a maso, tedy živočišné bílkoviny. Suroviny jsou potravinářské kvality a neobsahují potraviny bohaté na škrob (kukuřice). Holistické krmivo je obvykle skvěle stravitelné, bez umělých konzervantů, barviv a ochucovadel. Výjimkou ve stravitelnosti jsou malí nebo méně aktivní psi, pro něž je takto energeticky bohaté krmivo příliš těžké a mají problém s jeho trávením.

Čemu se v suchém krmivu vyhnout?

  •       Sůl – často používaná pro dochucení, často zbytečná a pro každodenní stravu nevhodná
  •       Sója, sójové boby – alergeny a těžko stravitelné látky
  •       Barviva – zbytečná, určena spíše na okrasu a přilákání pozornosti pro majitele
  •      Vedlejší produkty živočišného/rostlinného původu – často se za těmito názvy schovávají právě sójové boby, kukuřičný lepek nebo nespecifikované maso nevalné kvality či jeho zbytky
  •       Chemické konzervanty (BHA, BHT, sorban draselný) – neboli doplňkové látky povolené ke konzervaci psího krmiva v EU, jež často stojí za vážnými problémy s trávením psa

 

Tak krmivo už máme, tak co třeba nová bouda?*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down