08.11.2000 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaká je budoucnost českého krmivářského strojírenství?

Seminář k aktuálním otázkám technologie uspořádala tradičně na podzim Česká zemědělská společnost ve spolupráci s krmivářskými firmami v Praze na Novotného lávce

Úvod patřil doc. Ing. Ladislavovi Slavíkovi. Poté vystoupil Ing. Tomáš Pilát k novelizovaným právním předpisům v oblasti krmiv.
Zbytek dopoledního programu byl již v režii pořádajících společností. Ing. Stanislav Scholle ze společnsti PROKO-SYTER se v příspěvku věnoval řidicím systémům technologického řízení výroben krmných směsí. Jde o tři vrstvy software: o vlastní řízení technologie (spotřeba energie, tlak, teplota), řízení obslužného pracoviště (počítač, na kterém jsou technologická schémata) a třetí nejvyšší vrstvou se stává informační systém výrobny krmných směsí, prostřednictvím něhož se optimalizuje složení krmných směsí, vyřizují objednávky, sleduje stav zásob apod. Zcela nejvyšší vrstvou je propojení více výroben. „Dnes je třeba provádět rekonstrukce, proto jsme si dali za cíl minimalizovat stavební části rekonstrukcí,“ uvedl dále ing. Scholle. Na základě požadavků kontrolních pracovníků v oblasti krmiv, chtějí minimalizovat dopravní vzdálenosti mezi mikrokomponentní linkou a míchacím zařízením
Ing. Zdeněk Pozler ze společnosti Taurus s. r. o. se zmínil na závěr svého vystoupení o perspektivách potravinářského a krmivářského strojírenství v ČR. Situace je taková, že TMS Pardubice - tradiční strojírenská firma v této oblasti, skončila a střední a menší firmy se snaží zaujmout uvolněnou pozici tohoto velkého výrobce. Proto se společnost Taurus rozhodla, že se bude zabývat katagolizací. . „Dali jsme si za cíl provést rozvoj výrobní základny a kapitalizaci,“ uvedl dále Zdeněk Pozler.
Ing. Tomáš Svojanovský ze společnosti Agroing Brno, s. r. o. v příspěvku hovořil o výrobním programu. Firma Agroing již delší dobu montuje granulační linky, dříve maďarského, nyní polského výrobce. Granulátory jsou dodávány v nerezovém provedení a s výkony od 0,5 do 15 tun za hodinu. V současné době jsou v ČR namontovány dva s výkonem 5 tun a jeden s výkonem 1 tuny za hod.
Poslední příspěvek patřil Ing. Josefovi Stránskému ze společnosti Commercial z Pardubic, která spolupracuje s nizozemskou Afra. Commercial zabezpečuje montáže mikrokomponentních linek do výroben krmných směsí. V roce 1999 realizovala dodávku linky na bezezbytkové dávkování mikrokomponentů v ZZN Pardubice a na základě úspěšného provedení získala pověření zastupovat firmu Alfra na českém a slovenském trhu. Za podstatnou považuje ing. Stránský skutečnost, že Alfra v Nizozemí má vlastní zkušebnu. Systém řízení používají při dodávkách v ČR od společnosti Tebis. Montáž linky trvá velmi krátkou dobu. Například linka ve VKS Běstovice, která je šestnácti zásobníková, byla namontována za týden.
Diskuse mezi účastníky se většinou točily kolem aktuálních změn legislativy. Často byla kritizována skutečnost, že dosud není známo znění prováděcích vyhlášek k zákonu o krmivech, které mají za necelé dva měsíce vejít v platnost .

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down