Základní podstatou procesu šlechtění je výběr geneticky nejlepších rodičů nové generace jedinců. Určení ale těch nejlepších zvířat není nijak jednoduché a používané metody, které k tomu slouží, se stále upravují a vylepšují. V současné době se sice již využívá zjišťování genetického založení jedince pomocí genotypizace, přesto však u stanovených plemenných hodnot (PH), které vyjadřují odchylku genetického založení jedince v porovnání s průměrem ostatních porovnávaných jedinců, stále mluvíme o odhadu.
Je to proto, že skutečnou genetickou kvalitu hodnocených zvířat neznáme a odhadem plemenné hodnoty se ji snažíme zjistit a co nejvíce se té skutečné hodnotě přiblížit.
Co ovlivňuje přesnost odhadu plemenných hodnot?
Plemenné hodnoty jsou odhadnuty na základě dostupných informací a jejich přesnosti. Odhad plemenných hodnot je přirovnáván ke střelbě na terč. Všichni se snaží trefit střed, ne vždy se to však povede. I když i naprostému laikovi se může podařit zasáhnout střed, velmi často se mu však nepodaří trefit se ani do terče. Naproti tomu profesionál, který má za sebou mnoho hodin tréninku, střílí převážně do středu, či jeho blízkého okolí. I jemu se však někdy může stát, že terč vůbec nezasáhne. Podobně to je s odhadem plemenných hodnot. Čím více přesných informacích je k dispozici, tím blíže je odhadnutá PH skutečné genetické kvalitě zvířat. I zde však ve vzácných případech může dojít k situaci, že odhad z nějakého dosud neznámého důvodu byl méně přesný.
Ing. Marie Ondráková, Ph.D.
Celý článek najdete v Našem chovu 10/2015