17.04.2001 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je plemeno jersey plemenem budoucnosti?

Jestliže porovnáváme dnešní typ krav plemene jersey s ostatními dojnými plemeny dospějeme k zajímavému závěru – jerseyské krávy jsou plemenem, které nemá konkurenci mezi ostatními dojnými plemeny.
Je to způsobeno třemi jednoduchými důvody:
1. Dojnice tohoto plemene slouží jako vynikající „výrobní stroj“ na mléko
2. Dojnice mají nejdelší průměrný produkční život
3. Vzhledem k složení mléka přináší chovateli nejvyšší cenu za 1 litr mléka (pozn. toto tvrzení je pravdou jen v případě, že mlékárna zaplatí za mléčné složky).

Mléko jerseyských krav v porovnání s mlékem ostatních plemen obsahuje mnohem vyšší podíl sušiny, zvláště proteinových částic – o 20 % více, ale také např. vápníku – o 15 % více. Jerseyské mléko je rovněž nejvhodnější pro výrobu mléčných výrobků – ze stejného množství mléka se z jerseyského vyrobí o 20 % více sýrů a o 30 % více másla. Tyto faktory dělají z jerseyských dojnic ideální krávy pro budoucí mléčný trh v naší republice. V zámoří a západní Evropě, kde za mléčné složky mlékárny platí, toto tvrzení platí již dnes. Vyspělé mlékárny již dávno přišly na to, že pro ně samotné je výhodnější nakupovat méně mléka, ale kvalitnějšího, a za toto mléko také lépe zaplatit. Výhodou dojnic plemene jersey je také nesporně fakt, že jejich produkce mléka vzhledem k živé hmotnosti krávy je mnohem vyšší než u ostatních mléčných plemen. Jerseyské krávy produkují v průměru 16 x více kg mléka za laktaci než je jejich živá hmotnost!
Jerseyské krávy jsou velice vnímavé na chovatelské prostředí, ale naopak mnohem odolnější vůči zhoršeným klimatickým podmínkám. Lépe snáší hlavně tepelné stresy a přímé sluneční záření.
Je velice dobře známo, že dlouhověkost krav je důležitým ekonomickým faktorem chovu. Podle výzkumu, který byl proveden v roce 1999 v USA a jehož výsledky byly publikovány v časopise Journal of Dairy Sciece, jsou to právě jerseyské krávy, které dosahují nejdelšího produkčního věku - 23 % všech krav je na páté a vyšší laktaci. Dle této studie má také plemeno jersey v průměru nejnižší věk v době prvního připouštění - 25 měsíců (holštýnské plemeno - 26 měsíců).

Brakace krav ve stádě
Důvod vyřazení Jersey Holštýn
Nízká mléčná užitkovost 8 % 2 %
Ostatní zootechnické důvody* 22 % 30 %
* problémy s reprodukcí, mastitidy, problémy s končetinami, nemoci vemene

„Méně krav a přitom stejná produkce“:. Zní možná poněkud divně, ale přesto je tomu tak. V dnešním světě se stále více skloňuje slovo životní prostředí a to především ve vztahu k zemědělství. Není tomu tak dávno, co např. v Nizozemí byly zavedeny daně za produkci dusíkatých odpadů. Tyto poplatky nejsou nijak nízké, a tak každý farmář se snaží, aby co nejvíce ušetřil. Možnou variantou je chov jerseyského plemene. Z hlediska produkce dusíkatých odpadů se totiž jedna kráva plemene jersey rovná 1,4 krávy holštýnské. Z toto vyplývá, že tam kde chovatel dojí 700 holštýnských krav, může dojit 1000 krav jerseyských. Účelem tohoto argumentu není v žádném případě zastrašovat české chovatele, že se zavedení daní brzy stane realitou i u nás. Na druhou stranu ale, jestliže se naše republika chce přiblížit vyspělému světu, dospěje brzy k názoru, že ochrana přírody a tudíž nás všech je pro budoucnost jedna z nejdůležitějších podmínek a podobná opatření vstoupí v budoucnu v platnost i u nás.

Vyšší příjmy za mléko, delší produkční život, snadnost telení, nejvyšší počet odchovaných telat na krávu, ranější telení jalovic – všechny tyto znaky dělají z plemene jersey nejekonomičtější plemeno budoucnosti, které má veliký potenciál, aby se rozšířilo.
Na závěr pro zajímavost několik údajů o chovu plemene jersey ve světě: Velké rozšíření zaznamenalo plemeno v USA, kde jeho celková populace čítala v roce 1999 335 000 krav, z nichž téměř 90 000 bylo registrováno v plemenné knize. O oblibě svědčí meziroční nárůst počtu registrovaných krav o 12 %. Silné zastoupení má plemeno v chovech dánských farmářů, celkem je zde registrováno 71 878 krav, čímž se řadí v zemi na druhé místo v počtu chovaných zvířat podle plemen. Ve Francii je chováno 5000 krav. Velké oblibě se těší rovněž u italských farmářů.

Podle zahraničních materiálů
Kamil Malát

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Z hlediska produkce dusíkatých odpadů se totiž jedna kráva plemene jersey rovná 1,4 krávy holštýnské. Z toto vyplývá, že tam kde chovatel dojí 700 holštýnských krav, může dojit 1000 krav jerseyských. Mate tam chybny pocet krav spravne by to melo byt takto:

    -Z hlediska produkce dusíkatých odpadů se totiž jedna kráva plemene jersey rovná 1,4 krávy holštýnské. Z toto vyplývá, že tam kde chovatel dojí 1000 holštýnských krav, může dojit 700 krav jerseyských.

  2. Chtela bych se zeptat. U vsech clanku se vyskytuje jen rocny mlecna produkce, ale kolik produkce da prumerne za den ci tyden nikde nemuzu najit. Mate zkusenosti s timto plemenem a mohl by jste mi poradit, prosim, jde o ekologicko-lidovy projekt, ktery bych chtela podniknout v budoucnu a premyslim na ceskym strakatym skotem, holstynem a jersey. Dekuji.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down