24.11.2002 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jelenovití z Čech, výjimka v EU?

Katastrofický scénář pro české chovatele jelenovitých na farmách zní následovně: označování zvířat vymražováním a jejich následné transporty na jatky zdraží produkci masa natolik, že zvěřina importovaná ze zahraničí domácí producenty totálně vyřídí. Uvažované porážky na jatkách navíc přinesou komplikace, které se těžce dotknou i zpracovatelů a veterinářů. Tak vidí možný vývoj Ing. Václav Pařízek, viceprezident Asociace farmových chovů jelenovitých České republiky (AFCHJ).

„Rozhodne znění novely veterinárního zákona a návrhu, kterým se mění zákon o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat. Zatímco v prvním případě odešla do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR novela, neakceptující připomínky AFCHJ, o textu návrhu plemenářského zákona se bude jednat právě v den vydání tohoto čísla Zemědělce,“ dodal Pařízek. „Znovu chci zdůraznit, že nepožadujeme vůbec nic jiného, než mít při podnikání stejné podmínky jako kolegové v Evropské unii.“

Porážky zcela jinak!
Pařízek byl společně s deseti českými farmáři pozván do Spolkové republiky Německo, kde se před necelými 14 dny zúčastnil kurzu o zpracování zvěřiny farmě a dalších souvislostech. Akci v bavorském Grubu u Mnichova finančně podporovalo bavorské ministerstvo zemědělství. „Němci běžně používají k porážce jelenů nebo daňků malorážku a to přímo ve výběhu – důvodem je samozřejmě co nejnižší stres zvířat. Do programu kurzu patřily praktické ukázky bourání masa i jeho vykostění, příprava jídel ze zvěřiny a její zpracování do uzenářských výrobů. Zdůrazňuji, že všechny vyjmenované činnosti se odehrávají rovněž v areálu farmy,“ říká viceprezident asociace.
Co tedy nadále AFCHJ chce? Za prvé možnost domácí porážky jelenovitých. Za druhé legalizaci porážky na farmě, pokud jsou tam vytvořeny podmínky pro veterinární vyšetření. A za třetí porážku zastřelením v chovu, při splnění zvláštních předpisů. „Jednání o splnění těchto požadavků se nyní přesunula na půdu sněmovny, přesněji do zemědělského výboru PS PČR.“

Známky místo dusíku
V pondělí 25. listopadu čeká zástupce AFCHJ ing. Pařízka a MVDr. Dalibora Zaorálka další bitva. V prvním patře Ministerstva zemědělství ČR hodlají znovu odmítnout „skandální označování zvířat vymrazováním tekutým dusíkem“.
Asociace souhlasí s evidencí a označováním jelenovitých na farmách tak, jako u ostatních hospodářských zvířat – ušními visačkami. „Je nutno respektovat biologické vlastnosti jelenů a daňků a technické možnosti označování narozených mláďat. Nic víc, než praktikují členské země EU,“ komentuje snahu AFCHJ viceprezident Pařízek. „Velká Británie, Dánsko, Belgie, Nizozemsko a další označují mláďata do dosažení jednoho roku stáří nebo při opouštění rodné farmy. Německo jelenovité na farmách dokonce neoznačuje, ale jen eviduje.“
Česká republika se připravuje na členství v EU. Na jedné straně se horečně přizpůsobuje platné legislativě, na druhé hodlá být naprosto originální. Vypadá to, že právě jelenovití z farem mají být onou výjimkou „made in CR“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down