„Jak odchovat super jalovici“ a „Každé sousto se počítá“ jsou názvy témat, která byla prezentována na seminářích pořádaných společností Milkprogres-poradenství, ve spolupráci s Diamond V, v Olomouci a v Želivu 22. a 23. října. Hlavním přenášejícím byl veterinární lékař Dr. Peter Zieger (Diamond V).
Svoji prezentaci uvedl Dr. Zieger fotoreportáží a prezentací dat z rodinné farmy ve Wisconsinu s denní produkcí 60 kg mléka na dojící krávu (3,88 tuk, 3,09 bílkovina). Následovala jednoduchá otázka: „Co dělá farmář Tom Kestell se svou rodinou jinak?“ Odpověď je však mnohem komplikovanější a Dr. Zieger zdůraznil význam především dvou oblastí, na které je třeba se zaměřit: péče o telata (ta začíná ještě před narozením péčí o matku) a odchov jalovic a dále správné míchání TMR a práce na krmném žlabu.
Dr. Zieger v odchovu telat zdůrazňoval význam péče o březí krávy a zejména význam minimalizace stresu v poslední fázi gravidity pro novorozené tele. Z výsledků prezentované studie vyplynulo, že telata narozená v zimě, oproti narozeným v létě, vykazují horší výsledky v produkčních ukazatelích.
Obdobně významný je vliv jakéhokoliv onemocnění telete. Z publikovaných studií vyplývá, že každá epizoda např. respiratorního onemocnění v raném věku telete má negativní dopad na produkci v dospělém věku dojnice. V této souvislosti byly popsány různé způsoby ustájení telat a jejich výhody a nevýhody s ohledem na možnosti ventilace a prevence respiratorních onemocnění. Ve své prezentaci představil Dr. Zieger přístroj bioimpaktor, s jehož pomocí je možno kontrolovat mikrobiologickou kvalitu vzduchu, a dále prezentoval výsledky provedených studií. Z tohoto pohledu bylo pro naše chovatele překvapující zjištění, že mikrobiologická kvalita vzduchu ve venkovních boudách nevykazuje optimální hodnoty mikrobiologické zátěže, a že začínají být na některých farmách preferované teletníky s promyšleným uspořádáním individuálních kotců, s plnými přepážkami mezi telaty a nucenou ventilací.
MVDr. Václav Osička
Milkprogres poradenství, s. r. o
Kompletní článek v Našem chovu 12/2018