Výrobní a obchodní družstvo Stěbořice hospodaří na území deseti katastrů v okrese Opava, v západní části Opavsko-hlučínské plošiny, na pozemcích s průměrnou nadmořskou výškou 220 až 300 m n. m. Zdejší klimatické podmínky a složení půdy přejí pěstování pícnin, obilnin i kukuřice a ruku v ruce i chovu skotu. K výrobě mléka v podniku využívají dvě plemena – holštýnský skot a brown-swiss. V průběhu let provedli řadu změn a opatření – vybudování nové dojírny, nové stáje, změna způsobu vyhledávání říje, výměna výživáře, díky nimž se podařilo zlepšit užitkovost i kvalitu mléka.
Podle zootechnika Ladislava Holuši má družstvo pro pěstování zemědělských plodin k dispozici 1670 ha zemědělské půdy, z nichž 43 ha tvoří TTP. Z tržních plodin pěstují na výměře 604 ha potravinářskou pšenici, na 340 ha sladovnický ječmen, na 280 ha ozimou řepku, plochu 145 ha zaujímá kukuřice na siláž i zrno. Z dalších plodin je to mák na 50 ha, trávy na semeno na 20 ha a okrajově také na 50 ha cukrová řepa. ,,Sice máme cukrovar v Opavě, ale cena je nízká, tak jsme pěstování cukrové řepy hodně omezili,“ upřesnil Ladislav Holuša. K zajištění objemných krmiv pro chov holštýnského skotu pěstují na 80 ha vojtěškojetelotravní a na výměře 58 ha luskovinoobilné směsi. ,,Z celkové výměry je pouze 110 ha vlastních, přes 1560 ha máme v nájmu, je zde obrovský tlak na ceny a nájmy pozemků. Polsko, kde navyšují počty skotu, je od nás jen 6 km a polští farmáři jsou schopni vyplácet mnohem větší nájemné.“
Farma Jezdkovice a Nový Dvůr
Ekonomika živočišné výroby je v družstvu založena na prodeji mléka, prodeji prvotelek, krav na druhé laktaci a výkrmu býků. Aktuálně mají ve stádě celkem 980 zvířat, ustájených na farmě v Jezdkovicích a v Novém Dvoře. Průměrný počet krav je 410, chovají dojnice plemene holštýn a do 10 % kříženky holštýn a brown-swiss, které se snaží překřížit na čistý brown-swiss. ,,Dojí nám stejně jako holštýnky, ale poskytují významné mléčné složky, což je pro oživení stáda zajímavé,“ pochválil si zootechnik. ,,Máme uzavřený obrat stáda. Neprodáváme jalovice, ale prvotelky a krávy na druhé laktaci do 100 dnů laktace.
(více v Našem chovu 7/2022)