27.01.2020 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když si Jihočeši padnou do oka

Akciová společnost Farmtec, která poskytuje komplexní služby v oblasti investic do zemědělství, je také dvorním dodavatelem Zemědělského družstva Kunžak. V květnu 2010 zahájila výstavbu bioplynové stanice a v prosinci téhož roku ji předala do užívání. V dubnu 2014 se v Kunžaku začala bourat stará stáj K 196 pro skot a už 31. října předal Farmtec družstvu nový kravín. O dva roky později postavil na místě starého kravína K 96 novou stáj pro jalovice, začalo se v březnu a již na začátku října se naskladňovala. Se všemi stavbami, stejně jako s přístupem a precizností generálního dodavatele, jsou v Kunžaku navýsost spokojeni.

Akciová společnost Farmtec se v Kunžaku objevila už v roce 2009, kdy byla zahájena projektová příprava výstavby bioplynové stanice. „Tuto českou firmu jsme si vybrali proto, že jako jediná v té době dokázala dodat technologii, kde se mohla „zkrmovat“ i méně kvalitní senáž,“ vzpomíná předseda družstva Zdeněk Zámečník. „Bioplynovou stanici jsme chtěli především proto, abychom se zbavili přebytečného množství senáže, zbytků z loupárny brambor a kejdy, nikoliv abychom brali kravám kvalitní krmivo. I když část kukuřičné siláže, zejména horší kvality, v ní končí také. Krávy dostávají jenom prvotřídní objemnou píci, ta horší putuje do bioplynové stanice, neboť prvořadá je pro nás produkce mléka a až na druhém místě výroba elektrické energie. Do bioplynky nedáváme ani hnůj, ten se vyváží na pole.“

Výstavba bioplynové stanice o výkonu 600 kW byla zahájena 19. května 2010 a již 16. prosince téhož roku byla předána do zkušebního provozu. Protože stojí uprostřed areálu, odpadním teplem vytápí družstvo všechny svoje provozy včetně sušičky obilovin a ohřívá veškerou vodu pro všechny provozy. „Než jsme zprovoznili bioplynovou stanici, stálo nás vytápění budov každý rok 850 tisíc korun,“ počítá předseda. „Přitom cena uhlí byla tehdy úplně jiná než dnes. K tomu jsme ještě platili 300 tisíc korun za plyn k vytápění dojírny a ohřevu vody. Celkem tedy více než 1,1 milionu korun v každém roce. Také elektřina nás stála na této farmě každý rok milion korun, dnes si ji vyrábíme sami. Takže jen v těchto dvou případech ušetříme každý rok více než dva miliony korun. Z toho je vidět, že bioplynová stanice je pro náš podnik velice výhodnou investicí.“*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 5.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down