Společnost Agro-partner, s. r. o., Soběslav, již od počátku svého vzniku vyznávala a propagovala uplatnění high-tech technologií v zemědělství. Jako první uvedla na český trh dojicí roboty Lely Astronaut. Na letošní agrosalón Země živitelka představila firma novinku – jímku na kejdu z ušlechtilé oceli.
„Kdo to kdy viděl, jímka z nerezu?“ „Ale ano, slyšíte správně a možná budete mile překvapeni vlastnostmi a výhodami těchto jímek,“ vysvětluje Ing. Vlastimil Havlík, jednatel společnosti Agro-partner.
Nerezavějící - ušlechtilá - ocel vděčí za svoji odolnost proti korozi jednoduché chemické reakci. V oceli obsažený chróm vytváří ve vazbě s kyslíkem na povrchu velice tenkou, chemicky odolnou a pevnou vrstvu. Pokud dojde k poškození této vrstvy, vytvoří se sama znovu a koroze tak nikdy nemá šanci. Vysoká stálost povrchu rovněž odolává silnému kluznému a třecímu zatížení, aniž by došlo k jejímu opotřebení. Hladký povrch znesnadňuje napadení plochy korozivními látkami.
Tenkostěnná ocel
Firma Stallkamp, kterou Agro-partner zastupuje, vyrábí jímky z nerezavějící oceli od roku 1985. Kruhové profily zajišťují tuhost jímkového systému a dlouholetým používáním se osvědčily. Přitom firma Stallkamp používá pro výrobu profilů pouze tenkostěnnou, technicky náročně zpracovanou ušlechtilou ocel. Profily vlivem promyšlené konstrukce překonávají všechny ostatní koncepce.
Myšlenka, která za tím stojí, je žebrové uspořádání, podobné jako konstrukční řešení dopravních prostředků. Spojení U-profilů a styčníkového plechu zajišťuje extrémní tuhost prstence, a tím celé jímky. To umožňuje úsporu hmotnosti, tedy i nákladů. Tenkostěnná ocel je na základě vyšší tahové pevnosti mnohem stabilnější.
Důraz na životnost
Materiál - ušlechtilá ocel má další přednosti pro uživatele. Podle DIN 11622 musí být provedena každoročně vnější a vnitřní revize jímek. To je rozhodujícím faktorem ve vztahu k provozním nákladům systému jímek. Pořizovací cena nerezové jímky je sice o něco vyšší než u ostatních materiálů, ale v provozu je třeba počítat ještě s dalšími náklady, například s údržbou, renovací či produkční ztrátou na méně vhodné technologii. Je zřejmé, že provozem nerezových jímek se výrazně ušetří.
Důležitým bodem při stavbě jímky z ušlechtilé oceli je odborná montáž. Také při ní hraje velkou roli zkušenost. Svědomitost při sestavování a utěsňování jednotlivých prvků zaručuje bezkonkurenční životnost jímkových systémů. Velkou výhodou je i možnost jejich případné demontáže a opětovné smontování na jiném místě.
Nejen pro zemědělství
Jímky z ušlechtilé oceli mají všestranné využití. Lze je uplatnit jak v zemědělství, tak i v potravinářském a chemickém průmyslu, dále rovněž i v komunálním hospodářství (ČOV).
V programu firmy Stallkamp je 150 standardních velikostí jímek. Pokud žádná z nich nevyhovuje, firma zhotoví jímky také podle přání. Zakrytí jímky se vyrábí ze schválené vzduchotěsné fólie. Tato fólie se pomocí navařených pásů připne na stěnu jímky. Konstrukce střechy umožňuje bezproblémovou montáž čerpadla, míchadla a plnicího zařízení. Podle přání zákazníka je možné instalovat střešní otvory pro techniku a montážní průlezy.
„Aby si chovatelé udělali představu, cena takové jímky z ušlechtilé oceli vychází v závislosti na jejím průměru zhruba 1000 Kč/m³ (včetně základové betonové desky), což je vzhledem k vysoké kvalitě, užitné hodnotě a dlouhé bezproblémové životnosti více než přijatelné,“ uvádí na závěr Ing. Vlastimil Havlík.