Nevídaná aukce proběhla v pátek 6. října na výstavě World Dairy Expo v americkém Madisonu. V jejím závěru zůstala z početného pole dražitelů jen dvojice nejzarputilejších. Nakonec zůstala licitátor dražená kráva v USA a licitátor ji přiklepl zástupci americké firmy Landox Syndicate z Minneapolisu. Německý účastník dražby na poslední nabídku Landoxu ve výši 82 000 dolarů nereagoval.
Největší paradox dražby spočívá ve skutečnosti, že dražená kráva se dosud ani nenarodila. Ba co víc, není z ní k dispozici nic víc, než pár zmražených kožních buněk uskladněných v tekutém dusíku v laboratořích americké biotechnologické firmy Infigen. Teprve koncem roku by měla být z buněk naklonována embrya. Vydražené tele by mohlo přijít na svět někdy v září roku 2001.
Buňky byly odebrány z ucha vynikající holštýnské dojnice Mandy, která sbírala na největších chovatelských výstavách v USA a Kanadě ocenění jako na běžícím pásu už jako tele a jalovice. Mandy nadojí za rok zhruba 3 300 galonů (tj. asi 12 500 litrů). Ron Bader z Carrousel Farms, kterému Mandy patří, označuje původ své holštýnské šampiónky za „téměř nedostižný“. A zdá se, že pro mnoho lidí má tato kráva i cosi jako „osobní kouzlo“.
„Když se na Mandy podíváte, dojdete k závěru, že na té krávě je cosi zvláštního,“ prohlásil Peter Steinerman, zástupce firmy Infigen.
Právě vědci z Infigenu by měli provést klonovací proceduru a dodat Mandy II jejímu právoplatnému majiteli. K tomu ale dojde s nejvyšší pravděpodobností až v roce 2002, protože Mandy II je podle smlouvy mezi Landoxem a Infigenem „k dodání“ až ve věku 6 měsíců.
Lidé z Infigenu jsou zvyklí na ledacos. V oblasti biotechnologií patří mezi „ostřílené pardály“. Přesto je pro ně klonování Mandy II něčím zcela novým.
„Abych se přiznal, nevěděli jsme, do čeho jdeme,“ prohlásil obchodní ředitel Infigenu Jesus Martinez po úspěšné madisonské aukci. „Je to pro celý náš obor úplně nová zkušenost.“
S cenou byl ale Martinez spokojen. Jak prozradil po aukci, doufal před dražbou v skrytu duše, že licitátor vyžene cenu Mandy II někam k hranici 50 tisíc dolarů.
Landox Syndicate zřejmě neudělal koupí Mandy II za 82 tisíc dolarů špatný obchod. Před šesti lety koupil Ron Bader „předlohu“ (tedy Mandy I) za 100 tisíc dolarů. Od té doby se mu vynaložené prostředky mnohokrát vrátily. Dcery Mandy I byly na aukcích pravidelně vydražovány za velice slušné ceny. Teď už ale přichází Mandy I „do let“ a Ron Bader se proto rozhodli prodávat její „kopie“.
Buňky Mandy I budou vpraveny do vajíčka „anonymní“ krávy, jež bude zbaveno vlastní dědičné informace. Tato „anonymní“ dárkyně ale předá naklonované Mandy II asi čtyři desítky genů, které se nacházejí v tzv. mitochondriích a do naklonovaného zárodku budou vneseny v cytoplasmě „vykuchaného“ vajíčka. Význam genů „sídlících“ v mitochondriích pro mléčnou užitkovost skotu není zatím zcela jasný. Zdá se, že některé vlastnosti jsou těmito geny významně ovlivněny. V praxi to znamená, že Mandy II nebude dokonalou kopií Mandy I a svou vlastní užitkovostí se od ní může do určité míry lišit. Hlavní „porci“ asi 80 000 genů bude mít ale Mandy II zcela shodnou se svou biologickou „předlohou“ Mandy I. A to je pro chovatele rozhodující.
Po nedávném úspěšném naklonování slavného holštýnského plemenného býka Starbucka se zřejmě dočkáme dalšího přísně komerčního klonování plemenného zvířete. Aniž si to uvědomujeme, stáváme se svědky nenápadného zrodu zcela nového chovatelského odvětví.