Klony vynikajících plemenných býků nacházejí uplatnění v praxi. Jaká je budoucnost techniky, kterou proslavila ovce Dolly, ve šlechtění skotu?
„Man-O-Man je zcela jistě býk, kterého byste ve svých šlechtitelských plánech neměli pouštět ze zřetele, a to dokonce i v případě, že si kladete ty nejvyšší cíle,“ konstatoval kanadský genetický poradce Murray Hunt a doporučoval Man-O-Mana nejen pro jeho přínos k produkci mléka, ale také pro postavení končetin, sklon zádě a anatomii mléčné žlázy u jeho dcer.
Přednosti holštýnského býka Long-Langs OMAN OMAN-ET čili Man-O-Mana byly zřejmé už v roce 2009, když jako pětiletý debutoval v žebříčku na druhém místě. Za jeho úspěchem jistě stál i jeho vynikající původ, ve kterém figuroval jako otec O-Man, svého času absolutní špička holštýnského skotu nejen v USA ale i v dalších zemích po celém světě. V absolutní špičce se Man-O-Man držel do srpna 2012. Brzy však bylo jasné, že nesporné kvality Man-O-Mana nebude jednoduché využít, protože zvíře trpělo řadou zdravotních problémů. Produkce spermatu byla nízká a nestačila vysoké poptávce. V inseminaci se tak stal Man-O-Man „exkluzivním“ býkem, jehož sperma bylo přednostně využíváno k produkci býků nebo matek býků.
Zřetelný rozpor mezi vynikajícím genotypem Man-O-Mana a nevhodným fenotypem nedovolujícím jeho plné využití v plemenitbě jen podtrhl fakt, že vrozené vlastnosti zdaleka nemusí být dědičné. V podobných případech se otevírá možnost „zmrtvýchvstání“ geneticky vynikajícího zvířete s podstatně lepším fenotypem, jenž neklade využití v plemenitbě vážnější překážky. Chovatelům se vyplatí vsadit na klonování. U klonu mají jistotu, že si zachová genotyp své genetické „předlohy“, a zároveň i velmi dobrou naději, že nebude postižen jejími problémy. K tomu přistoupila i společnost Accelerated Genetics v případě Man-O-Mana.
Když už nebylo možné od Man-O-Mana pro narůstající problémy získávat další sperma, byl k dispozici jeho klon Long-Langs OMAN OMAN 2-ETN. Ten se narodil v roce 2010, šest let po narození své genetické předlohy. Zvíře bylo po zdravotní stránce zcela v pořádku a začalo s produkcí inseminačních dávek, jakmile to umožnil jeho fyziologický stav. Podle tehdy platné metodiky byl býkovi přisouzen odhad plemenné hodnoty platný pro jeho genetickou předlohu – identického staršího bratra[u1] .
Sperma od býka OMAN OMAN 2 je k dispozici i v České republice. Jeho vstup na český trh provázela perlička, když Státní veterinární správa postoupila posouzení dovozu spermatu klonu také České komisi pro nakládání s geneticky modifikovanými organismy a produkty s odůvodněním, že OMAN OMAN 2 je „geneticky modifikovaný býk“. To samozřejmě není pravda. Dědičná informace klonu nebyla pozměněna metodami genového inženýrství a býka proto nelze považovat za geneticky modifikovaný organismus. Dovoz jeho spermatu a jakékoli nakládání s ním se neřídí legislativou platnou pro geneticky modifikované organismy a nespadá do kompetence České komise pro nakládání s geneticky modifikovanými organismy a produkty. Tato úsměvná peripetie jen dokazuje, že ani odborná veřejnost se s moderními biotechnologiemi ještě tak úplně nesžila.*
Celou verzi článku najdete v tištěné formě Našeho chovu