26.07.2002 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kofein účinkuje proti slimákům

Slimáci a hlemýždi jsou pohromou pro zahradníky i zahrádkáře. Tito plži odolávají řadě pesticidů a účinné preparáty jsou často tak toxické, že je jejich použití pro zemědělské plodiny zakázáno. Zcela náhodně odhalili američtí vědci nový, účinný a navíc ekologicky neškodný prostředek proti této pohromě.

„Objevili jsme látku, která se může stát ekologicky přijatelnou náhražkou pesticidů pro hubení plžů na zemědělských plodinách určených pro potravinářské účely,“ oznamuje vedoucí úspěšného vědeckého týmu Robert Hallingsworth.
Tým vědců z Agriculture Research Service z havajského Hilo se snažil zlikvidovat tropickou žábu označovanou jako coqui, jež byla na Havaj zavlečena ze střední Ameriky. Žáby doslova zaplavily havajská zahradnictví a působí značné škody na rostlinách pěstovaných v květináčích. Navíc není soužití s touto celkem nenápadnou nevelkou žabkou žádný med ani pro ty, kdo nemají s pěstováním květin nic společného. Žába je světovým rekordmanem v hlasitém kvákání. Typický zvuk ko-qui, který dal žábě jméno, dosahuje síly přes 120 decibelů a žába má zvláštně uspořádaný sluchový aparát, aby sama sebe neohlušila. Žabí samci se ve snaze upoutat pozornost samiček „překřikují“ celou noc. V této souvislosti je jistě jen stěží pochopitelné, že ve své kostarické domovině je žába ústřední postavou celé řady indiánských ukolébavek. Obyvatelé Havaje díky žabí invazi celé noci nezamhouří oka.
Do boje se záplavou příliš hlučných žab vytáhl tým biologů vedený Robertem Hollingsworthem i s roztokem kofeinu. Zprávy z Havaje neuvádějí, jak se postřik líbil žábám, ale časopis Nature přináší zprávu o tom, že kofein v koncentraci 1až 2 % spolehlivě zabíjí plže.
„Zjistili jsme, že slimáci postříkaní roztokem kofeinu hynou na narušení nervového systému. Přežila jen hrstka slimáků, kteří se před postřikem zaryli do země,“ říká Hallingsworth.
Přesný účinek kofeinu na organismus slimáků není jasný. Na narušení nervstva usuzuje Hallingsworth především z „předsmrtných křečí“ slimáků a ze zpomalení stahů jejich srdce. Kofein jako rostlinný alkaloid velmi významně ovlivňuje hospodaření buněk s vápníkovými ionty, které jsou důležité jak pro přenos nervových vzruchů, tak i pro stahování svalových vláken.
Použitá koncentrace 1až 2 % je skutečně vysoká. Rozpustná káva obsahuje 0,05 % kofeinu a klasický „turek“ jen o něco více. Pokusy ale ukázaly, že i stokrát nižší koncentrace (tedy 0,01 % kofeinu) spolehlivě zapudí plže od rostlin. Jako účinný prostředek pro ochranu rostlin před plži se ukázal i „lógr“. Po vysypání na zem působí jako spolehlivá bariéra proti šnekům i slimákům.
„Slimáci „zařadili zpátečku“, jakmile se dotkli půdy smíchané s lógrem,“ pochvaluje si Hallingsworth a dodává, že kofein je účinnější než v Americe používaný pesticid metaldehyd. Oproti metaldehydu má kofein i tu výhodu, že se jeho stopy smějí vyskytovat v potravinářských výrobcích, zatímco přítomnost metaldehydu v potravinách hygienické předpisy zakazují.
„Předpokládám, že po postřiku kofeinem uhynou drobní plži a ty velké postřik odradí od pronikání na záhony,“ předvídá Hallingsworth. Kofein by chtěli využít k hubení plžů ve sklenících především havajští pěstitelé orchidejí, ale uvažují o něm i pěstitelé ovoce a zeleniny.
Britský toxikolog Peter Usherwood ale varuje před plošným uplatňováním kofeinových postřiků, protože kofein je toxický i pro další bezobratlé živočichy a může otrávit i užitečný hmyz. Poškození rostlin prý při použití nižších koncentrací kofeinu nehrozí. Hallingsworth přesto počítá s tím, že kofein nechá navázat na polymery, aby nepříznivé vedlejší efekty postřiků omezil na minimum.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Žabiček coqui je v některých částech Big Islandu opravdu hodně. Že by se "díky nim" (kdo umí česky, používá spíše "jejich vinou" nebo "kvůli nim") obyvatelé nevyspali, není pravda. V noci není v pralesech žádné vedro a tak stačí zavřít okna, a výsledkem obrovského množství samečků je to, že se pokřik slévá do téměř souvislého zvuku. Stejně, jako usnete u souvislého hlasitého hukotu moře, usnete i uprostřed žabiček. Zkušenost máme z Orchid Land.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down