02.10.2003 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koně s pluhy aneb Orba také jinak

Opona jde nahoru a koně táhnoucí pluhy vstupují na oficiální scénu. V pátek 19. září se představí v důležitém nultém ročníku domácího šampionátu, který se uskuteční při 30. Mistrovství České republiky v orbě na východě Čech - Bohuslavicích nad Metují. Necelých 14 dní před tímto dnem „D“ mají čtyřnozí borci se svými partnery generálku v areálu slavného pardubického závodiště: sobota 6. září je tam totiž vyhrazena souboji O ruchadlo bratranců Veverkových.

„Soutěže v orbě koňmi se sice pořádají v mnoha zemích, ale pravidla v písemné formě k dispozici nejsou. Nikde v Evropě jsme je nesehnali. Praktické zkušenosti z letošního premiérového českého mistrovství proto poslouží k případným korekcím těch námi navržených,“ sdělil Zemědělci Ing. Jiří Kunát z Dostihového spolku Pardubice, jeden z iniciátorů akce a navíc manažer komise spřežení České jezdecké federace. „Založení podvýboru pro orbu koňmi je důkazem toho, že se zcela vážně hodláme zúčastňovat všech příštích mistrovství ČR, kde se dosud oralo jen traktory.“

Minimální výška,
razítka a také bič
Kombinace zápřahu (jednospřeží či dvojspřeží) s typem pluhu (jednostranný nebo obracecí) dává čtyři možné soutěžní kategorie. Ve všech případech se jako kočí může přihlásit každý občan ČR starší osmnácti let. Koním musí být nejméně čtyři roky a ani v tomto případě nehraje žádnou roli pohlaví soutěžícího. Nerozhoduje ani plemenná příslušnost koně, zato je podmínkou účasti jeho minimální výška v kohoutku (150 cm, měřeno hůlkou).
Logickou nutností je prokázání totožnosti koně. Stejně tak je jasné, že bez příslušných veterinárních razítek se žádný tahoun na start nedostane.
„Potřebné vybavení a vhodný pluh libovolné konstrukce si závodník přiveze sám.
Rovněž o postrojích koní rozhoduje výhradně soutěžící. Pravidla jsou na druhé straně nekompromisní v tom, že kočí musí mít pokrývku hlavy a bič, ale nesmí mít pro vlastní soutěž pomocníka,“ dodává Kunát.

Pět rozhodčích
a šest kritérií
Soutěžní parcely (o rozměru 30 x 10 metrů) se losují, hloubka orby je maximálně 15 až 18 centimetrů. Začátek a konec času vymezeného pro orbu je dán zvukovým signálem (trubkou) a vztyčením různobarevných praporků.
„Orbu posuzuje pětičlenný sbor rozhodčích. Kritérií je celkem šest a každé z nich lze ohodnotit nejvíce deseti body. Absolutním vítězem je samozřejmě závodník s nejvyšším počtem dosažených bodů. Hodnotí se přímočarost brázdy, rovnoměrnost a rozdrobenost skývy a zaklopení organických zbytků, pravidelná hloubka (rovnoměrnost na horizontě), pravidelnost odkrojení (čistota brázdy), celkový dojem (spřežení, souhra kočího a koně či koní, korektnost a čistota postroje, ústroj kočího, pokrývka hlavy a bič) a na závěr i celkový vzhled soutěžní parcely,“ vysvětluje Jiří Kunát.
Důležité je, že každý člen komise hodnotí samostatně a písemně všechny zúčastněné závodníky. Pokud by ale na parcelu vstoupil kromě rozhodčích a jejich případných pomocníků někdo nepovolaný, odnese to závodník - penalizací.
To jsme se už ovšem ocitli na samém konci vyorané brázdy. Všechno je přitom teprve před námi. Hodně příznivců techniky tvrdí, že se v Bohuslavicích nad Metují nikdo na koně ani nepodívá. Druhá strana se usmívá a věří, že rozdělení zájmu návštěvníků mezi traktory a lichokopytníky dopadne trochu jinak.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down